Gündem

Instagram’da Kesin Konum Nedir?

Apple, daha doğru konum kilitleme için iPhone’da iOS 14 ile “Kesin Konum” özelliğini kullanıma sundu. Google’ın Android’de de aynısını sunması şaşırtıcı değil. Kesin konumla, doğru konumu kullanabilir ve üçüncü taraf uygulamalarıyla paylaşabilirsiniz. Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya uygulamaları, doğru konumları etiketlemek için kesin bir konum isteyecektir. İşte Instagram gibi uygulamalarda kesin konumun ne anlama geldiği ve gizliliğinizi etkileyip etkilemediği.

Bazı Instagram kullanıcıları, bir gönderide veya hikayede bir konumu etiketlediğinizde şirketin tam konumunuzu takipçileriyle paylaştığını bildirdi. Hatta çok azı binlerce beğeni ve yorumla viral oldu. Bu gönderide, iPhone ve Android’de Instagram gibi sosyal uygulamalarda kesin konum izni hakkındaki tüm efsaneleri temizleyeceğiz.

Kesin Konum Ne Zaman Yararlıdır?

Kesin Konum, belirli uygulamaların beklendiği gibi çalışması için akıllı konumunuza ihtiyaç duyduğunda faydalıdır. Örneğin, bir araba çağırma, yemek teslimi veya harita uygulaması, taksiye hizmet vermek, yemeğinizi teslim etmek veya yeni bir konuma hızlı bir şekilde gitmenize yardımcı olmak için tam konumunuza ihtiyaç duyabilir. Elbette bu yüzden uygulamanın tam konumunuza erişmesine izin vermeniz gerekecek. Aksi takdirde, bu tür uygulamaları kullanarak siparişlerde hatalar ve gecikmeler yaşamaya devam edeceksiniz.

Kesin Konum korkutucu gelebilir, ancak belirli durumlarda iyi olmalısınız. Uygulamalar, aksaklıklar olmadan sorunsuz çalışmak için böyle bir izin ister. Instagram, Snapchat, Facebook vb. uygulamalar, içeriğin daha iyi düzenlenmesi için tam konumunuzu isteyebilir. Ancak konumunuzu takip etmeyecekler (en azından biz buna inanmak istiyoruz) veya sosyal medyadaki takipçileriniz veya arkadaşlarınızla paylaşmayacaklar.

Instagram, Kesin Konumunuzu Takipçilerle Paylaşıyor mu?

Yukarıda bahsedildiği gibi Instagram, tam konumunuzu takipçileriniz dahil hiç kimseyle paylaşmaz. Uygulama, favori yerinizi bir gönderi veya hikaye ile eklemek için konum izni gerektirir. Yayınınızdan veya hikayenizden canlı konumunuzu kimse göremez veya takip edemez. Soru yalvarıyor, Instagram neden ilk etapta kesin konumunuza ihtiyaç duyuyor?

Bir gönderide veya hikayede tam olarak nerede olduğunuzu paylaşmak istediğinizde Instagram, tam konumunuzu gerektirir. Belki yeni bir favori restoran veya tatil yeri buldunuz ve bunu Instagram’da takipçileriniz, arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak istiyorsunuz. Instagram’daki kesin konum izni sayesinde, mevcut konumunuzu bir gönderiyle kolayca etiketleyebilirsiniz. Yeri manuel olarak yazmanız ve aramanız gerekmez.

Genel olarak, Instagram, iPhone ve Android’de kullanıcı deneyimini geliştirmek için kesin konum izni gerektirir. Güçlü bir Instagram kullanıcısıysanız ve gönderilerinizde ve hikayelerinizde kesin konumları paylaşmanın sakıncalarının farkındaysanız, izni iPhone’unuzda etkin durumda tutmak yardımcı olabilir. Diğer taraftan, sıradan bir Instagram kullanıcısıysanız, konum iznini kapatmak için sonraki bölümü okuyabilirsiniz.

Instagram’da Kesin Konumu Devre Dışı Bırak

Meta (Facebook ve Instagram’ın ana şirketi), en iyi gizlilik uygulamalarıyla tanınmaz. Instagram’ın konumunuzu her zaman izlemesini tercih etmiyorsanız, iPhone ve Android’inizde kesin konum iznini kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenmek için takip edin.

iPhone

Aşama 1: iPhone’da Ayarlar’ı açın.

Adım 2: Gizlilik ve Güvenlik’e ilerleyin.

Aşama 3: Konum Servislerini açın.

Adım 4: Instagram’a gidin ve aralarından seçim yapabileceğiniz dört seçeneğiniz var.

Hiçbir zaman: Uygulama, iPhone’unuzdaki konumunuza erişemez.

Bir Dahaki Sefere veya Paylaştığımda Sor: Gizliliğe önem veren kişiler için en iyi seçenektir. Normal göz atma deneyiminizde, Instagram konumunuza erişemez. Konum içeren bir gönderi paylaşmak istediğinizde Instagram sizden izin isteyecektir.

Uygulamayı Kullanırken: Instagram, yalnızca uygulamayı aktif olarak kullanırken konumunuza erişebilir. Instagram’ı Son Kullanılanlar uygulamaları (Çoklu görev) menüsüne taşıdığınızda, Instagram konumunuza erişemez.

Kesin Konum: Instagram’ın belirli konumunuzu kullanmasına izin verir. Bu ayar kapalıyken, uygulamalar yalnızca yaklaşık konumunuzu belirleyebilir.

İdeal bir Instagram deneyimi için ‘Bir Dahaki Sefere veya Paylaştığımda Sor’ veya ‘Uygulamayı Kullanırken’ seçeneğini seçmelisiniz.

Android

Aşama 1: Ana ekrandan veya uygulama çekmecesi menüsünden Instagram uygulama simgesini bulun.

Adım 2: Üzerine uzun dokunun ve uygulama bilgi menüsünü açın.

Aşama 3: ‘İzinler’i seçin.

Adım 4: Konum iznini açın.

Adım 5: Aşağıdaki menüden ‘Tam konumu kullan’ geçişini devre dışı bırakın.

Instagram deneyiminiz için “Yalnızca uygulamayı kullanırken izin ver” iznini koruyun.

Instagram’da Kesin Konumu Anlayın

Viral bir gönderiye yanıt olarak, Instagram netleşti konum bilgilerini hiçbir takipçisi ile paylaşmaz. Sosyal medya uygulaması, gönderinizdeki yerleri etiketlediğinizde konumunuzu kullanır ve hepsi bu kadar. Snap map işlevini kullandığınızda Snapchat bile aynı şeyi yapar. Instagram’da veya başka herhangi bir sosyal uygulamada belirli bir konum etrafında gereksiz FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) oluşturan birini gördüğünüzde, bu gönderiyi paylaşın ve havayı temizleyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir