Gündem

Mobil ve Masaüstü Bilgisayarlarda Ses Sorunu Olan Netflix Siyah Ekranını Düzeltmenin En İyi 9 Yolu

Favori dizinin son bölümünü yakalamak için cep telefonunuzda veya PC’nizde Netflix uygulamasını başlattığınızı hayal edin, ancak uygulama siyah ekran veriyor. Ses mükemmel bir şekilde çalışırken, hiçbir görsel göremezsiniz. Tarayıcınızda veya Netflix uygulamasında bu sorunla sık sık karşılaşıyorsanız, düzeltmenin zamanı geldi.

Bu gönderide, mobil ve masaüstü bilgisayarlarda siyah ekran sorununu çözmek için birkaç sorun giderme ipucunu özetledik. Hadi başlayalım.

1. Tarayıcıyı Yönetici Olarak Çalıştırın (masaüstü)

Windows PC’de bir kullanıcı hesabıyla oturum açtıysanız, yöneticinin tarayıcının tam kullanımına izin vermeme olasılığı vardır. Bu nedenle, web tarayıcısını yönetici haklarıyla başlatın. İşte nasıl.

Aşama 1: Başlat menüsünü açın ve en üstteki Tüm uygulamalar’a tıklayın.

Adım 2: Tarayıcınızı listede bulmak için aşağı kaydırın. Üzerine sağ tıklayın, Diğer’e gidin ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

Bundan sonra, Netflix’te yayın yapıp yapamayacağınızı kontrol edin.

2. Uzantıları Devre Dışı Bırakın (Windows ve macOS)

Netflix’i arkadaşlarınızla izlemek veya Netflix deneyiminizi herhangi bir şekilde geliştirmek istiyorsanız, üçüncü taraf uzantıları kullanmak kullanışlı olabilir. Ancak diğer taraftan, bu uzantılar Netflix’in video oynatmasına da müdahale edebilir.

Bunu doğrulamak için web tarayıcınızdaki tüm uzantıları devre dışı bırakmayı deneyebilir ve tekrar akışı deneyebilirsiniz.

Google Chrome’da şunu yazın chrome://uzantılar adres çubuğunda ve Enter’a basın. Tüm uzantıları kapatın.

Aynı şekilde, Microsoft Edge’de Netflix kullanıyorsanız, şunu yazın kenar://uzantılar adres çubuğunda ve Enter’a basın. Kapatmak için uzantıların yanındaki anahtarları kullanın.

Devre dışı bırakıldığında, Netflix’te tekrar akış yapmayı deneyin. Bu yardımcı olursa, soruna neden olanı belirlemek için tüm uzantıları tek tek etkinleştirebilirsiniz.

3. Tarama Verilerini Temizle (Windows ve macOS)

Eski çerezler ve önbellek verileri de zaman zaman tarayıcınıza müdahale edebilir ve video akışını engelleyebilir. Bunu düzeltmek için, durumu iyileştirip iyileştirmediğini görmek için mevcut tarama verilerini temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Chrome veya Edge’de tarayıcı önbelleğini temizlemek için, Tarama Verilerini Temizle panelini başlatmak için klavyenizde Ctrl + Shift + Delete (Windows) veya Command + Shift + Delete (macOS) tuşlarına basın. Zaman Aralığı bölümünde Tüm zamanlar’ı seçin ve ‘Çerezler ve diğer site verileri’ ve ‘Önbelleğe alınan resimler ve dosyalar’ yazan kutuları işaretleyin.

Son olarak, Verileri temizle’ye basın.

4. Grafik Sürücüsünü Güncelleyin (Windows)

Windows PC’nizdeki grafik sürücüsü bir süredir güncellenmediyse, grafik donanımıyla ilgili sorunlar olabilir. Bu nedenle, video oynatırken sorun yaşamanız olasıdır. Bunu çözmek için aşağıdaki adımları izleyerek Windows’ta grafik sürücülerini güncellemeyi deneyin.

Aşama 1: Windows Arama’yı açmak için Windows tuşu + S’ye basın, yazın aygıt Yöneticisive Enter’a basın.

Adım 2: Oku tıklatarak Görüntü bağdaştırıcılarını genişletin. Grafik sürücünüze sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle’yi seçin.

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda özel grafik kartınız varsa, üzerine sağ tıklayın ve ilgili sürücülerini güncelleyin.

Sürücüleri güncelledikten sonra, tüm değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Netflix’te tekrar akış yapmayı deneyin.

5. Netflix Uygulamasını Güncelleyin

Netflix, yeni özellikler sunmak ve bilinen hataları düzeltmek için düzenli olarak uygulama güncellemeleri yayınlar. Ancak, telefonunuzdaki veya PC’nizdeki Netflix uygulaması için herhangi bir güncellemeyi görmezden geliyorsanız, uygulama sorunlarla karşılaşabilir.

Resmi Netflix uygulamasını Play Store, App Store veya Microsoft Store’dan güncelleyin. Ardından, bunun Netflix’teki siyah ekran sorununu çözüp çözmediğini kontrol edin.

6. Renk Düzeltmeyi Kapatın (Android)

Renk düzeltme, özellikle Samsung’dan belirli Android telefonlarda bulunan bir erişilebilirlik özelliğidir. Ancak, herhangi bir video oynatma sorunuyla karşılaşıyorsanız Netflix, telefonunuzdaki renk düzeltme özelliğini devre dışı bırakmanızı önerir.

Aşama 1: Android cihazınızda Ayarlar uygulamasını başlatın ve Erişilebilirlik’e gidin.

Adım 2: Ekran bölümüne gidin ve Renk düzeltme üzerine dokunun. Ardından, Renk düzeltmeyi kullan’ın yanındaki anahtarı kapatın.

Farklı OEM’lerin bu ayarı farklı adlar altında kullanacağını, ancak bunu Erişilebilirlik menüsünde bulacağınızı unutmayın. Örneğin, Samsung Galaxy telefonlarda, Erişilebilirlik menüsünde Görünürlük geliştirmelerini açmanız gerekir.

Ardından, Renk ayarına dokunun ve renk düzeltmeyi devre dışı bırakmak için üstteki anahtarı kapatın.

7. Uygulama Önbelleğini Temizle (Android)

Netflix uygulamasının düzgün çalışmamasının bir başka nedeni de uygulama tarafından toplanan geçici verilerin eski olmasıdır. Bunu çözmek için aşağıdaki adımları izleyerek Netflix uygulama önbelleğini temizleyebilirsiniz.

Aşama 1: Netflix uygulama simgesine uzun basın ve açılan menüden Uygulama bilgileri’ni seçin.

Adım 2: Depolama ve önbellek sayfasını ziyaret edin ve Önbelleği temizle seçeneğine dokunun.

8. İçerik ve Gizlilik Kısıtlamalarını Kontrol Edin (iPhone, iPad ve Mac)

Ekran Süresi’ni kullanıyorsanız iPhone, iPad ve Mac’inizdeki İçerik Kısıtlamaları, belirli web sitelerinin veya uygulamaların akış içeriği veya belirli içerik türlerini de engelleyebilir. Bunu önlemek için Ekran Süresi altındaki tüm içerik kısıtlamalarını kapatmak en iyisidir. İşte iPhone’da nasıl yapılacağı ve adımlar iPad ve Mac’te benzer.

Aşama 1: Ayarlar uygulamasını başlatın ve Ekran Süresi’ne gidin.

Adım 2: İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’na gidin ve kapatın.

9. Netflix Uygulamasını Sıfırlayın (iPhone ve iPad)

Siyah ekran sorunundan hala rahatsızsanız, iPhone ve iPad’inizdeki Netflix uygulamasını sıfırlamaktan başka seçeneğiniz yoktur. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını başlatın ve Netflix’i seçmek için aşağı kaydırın. Netflix Ayarları altında, Sıfırla’nın yanındaki düğmeyi itin.

Netflix uygulamasını yeniden başlatın, kimlik bilgilerinizle oturum açın ve Netflix’te tekrar akış yapabilmeniz gerekir.

Tekrar Bağlanmak

Boş zamanlarınızda bu tür sorunlarla karşılaşmak ağırlaştırıcı olabilir. Bu tür sorunlarla uğraşmak hiçbir şekilde eğlenceli bir egzersiz olmasa da, yukarıda belirtilenler siyah ekran sorununu hızla aşmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu