Gündem

Facebook Marketplace’in Çalışmamasını Düzeltmenin En İyi 6 Yolu

Facebook Marketplace, kullanıcıların öğeleri keşfetmesi, satın alması ve satması için uygun bir platform sağlar. Hizmete bir tarayıcı veya Facebook uygulaması aracılığıyla erişebilirsiniz. Ancak, diğer herhangi bir uygulama veya hizmet gibi, Facebook Marketplace de zaman zaman sizi rahatsız edebilir ve çalışmayı durdurabilir.

Facebook Marketplace’in düzgün çalışmaması veya tamamen eksik olması fark etmeksizin, bu kılavuzda yardımcı olabilecek bazı sorun giderme ipuçları bulunmaktadır. Öyleyse kontrol edelim.

Facebook Marketplace Neden Sizin İçin Uygun Olmayabilir?

Teknik sorunların yanı sıra, Facebook Marketplace sekmesinin uygulamada veya web sitesinde görünmemesine neden olabilecek bazı yaygın nedenleri burada bulabilirsiniz.

  • 18 yaşından küçüksünüz. Facebook Marketplace yalnızca en az 18 yaşında olan kullanıcılar tarafından kullanılabilir.
  • Marketplace’in kullanılamadığı bir ülkedesiniz. Facebook Marketplace’in kullanıma sunulduğu ülkelerin listesi aşağıdadır.
  • Facebook hesabınız nispeten yeni. Facebook, dolandırıcılığı önlemek için yeni kullanıcıların Marketplace’e erişmesini kısıtlar.
  • Daha önce Facebook’un Marketplace politikalarını ihlal ettiniz. Bu gibi durumlarda Facebook, Marketplace’e erişiminizi engelleyebilir.

Tüm gereksinimleri karşılamanıza rağmen Facebook Marketplace’e erişemiyorsanız, sorunu çözmek için aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını kullanabilirsiniz.

1. Dil Ayarlarını Kontrol Edin

Facebook Marketplace yalnızca İngilizce, Hintçe, Fransızca, İspanyolca, Çince ve diğerleri gibi popüler dillerde kullanılabilir. Dolayısıyla, Facebook’u desteklenmeyen dillerden birinde kullanıyorsanız, Pazar Yeri sekmesini görmezsiniz.

Facebook’ta dilinizi değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Aşama 1: Tercih ettiğiniz web tarayıcısında Facebook’u açın. Ayarlar ve gizlilik sayfasını ziyaret etmek için sağ üst köşedeki profil simgenize tıklayın.

Adım 2: Ayarları şeç.

Aşama 3: Dil ve Bölge sekmesine gitmek için sol bölmeyi kullanın. Ardından, Facebook dilinin yanındaki Düzenle düğmesini tıklayın.

Adım 4: Desteklenen dillerden birini seçmek için açılır menüyü kullanın ve Değişiklikleri kaydet’e tıklayın.

Facebook ana sayfasına döndükten sonra Marketplace sekmesini göreceksiniz.

2. Çıkış Yapın ve Giriş Yapın

Marketplace ile ilgili sorunlarınız yalnızca geçici bir aksaklıktan kaynaklanıyorsa, Facebook hesabınızdan çıkış yapıp tekrar giriş yaparak bu sorunları çözebilmelisiniz. Bunu yapmak için sağ üst köşedeki profil simgesine dokunun ve Oturum Aç’ı seçin. Dışarı.

Bundan sonra, Facebook hesabınıza tekrar giriş yapın ve Marketplace’e erişip erişemediğinizi kontrol edin.

3. Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

Reklamları engellemek veya Facebook deneyiminizi geliştirmek için herhangi bir üçüncü taraf uzantı kullanıyorsanız, sorundan bu uzantılardan biri sorumlu olabilir. Bu olasılığı doğrulamak için tarayıcınızdaki uzantıları devre dışı bırakabilir ve Facebook Marketplace’i tekrar kullanmayı deneyebilirsiniz.

Facebook’u Google Chrome’da kullanıyorsanız şunu yazın: krom://uzantılar adres çubuğunda ve Enter tuşuna basın. Tüm uzantıları kapatın.

Benzer şekilde, Microsoft Edge kullanıyorsanız şunu yazın: kenar://uzantılar adres çubuğunda ve Enter tuşuna basın. Kapatmak için uzantıların yanındaki anahtarları kullanın.

Bundan sonra tarayıcınızı yeniden başlatın ve Facebook Marketplace’e erişmeyi deneyin. Bu, sorununuzu çözerse, soruna neden olanı izole etmek için tüm uzantıları etkinleştirebilirsiniz.

4. Önbellek Verilerini Temizle

Tarayıcınız veya uygulamanız tarafından saklanan eski geçici dosyalar da bu tür sorunlara yol açabilir. Çoğu durumda, mevcut önbellek verilerini temizleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Chrome veya Edge’de tarama verilerini temizlemek için klavyenizdeki Ctrl + Shift + Delete (Windows) veya Command + Shift + Delete (macOS) tuşlarına basarak Tarama Verilerini Temizle panelini açın. Tüm zamanlar’ı seçmek için Zaman Aralığı’nın yanındaki açılır menüyü kullanın ve ‘Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar’ yazan kutuyu işaretleyin.

Bundan sonra, Verileri temizle düğmesine basın.

Facebook’u Android telefonunuzda kullanıyorsanız, önbellek verilerini temizlemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Aşama 1: Facebook uygulaması simgesine uzun basın ve beliren menüden Uygulama bilgisi’ni seçin.

Adım 2: Depolama ve önbelleğe gidin ve aşağıdaki menüden Önbelleği temizle seçeneğine dokunun.

5. Facebook Uygulamasını Güncelleyin

Facebook, yeni özellikler sunmak, bilinen hataları düzeltmek ve uygulama performansını iyileştirmek için düzenli olarak uygulama güncellemeleri yayınlar. Facebook uygulamasını bir süredir güncellemediyseniz, bu tür sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Facebook uygulamasını Play Store veya App Store’dan güncelleyin ve bunun durumu iyileştirip iyileştirmediğine bakın.

6. Facebook’tan Pazar Erişiminizi Geri Yüklemesini İsteyin

Facebook’un Ticaret İlkelerinden veya Topluluk Standartlarından herhangi birini ihlal ederseniz, şirket sonunda Marketplace’e erişiminizi engelleyebilir. Bu durumda, ‘Şu Anda Marketplace’i Kullanamazsınız’ yazan bir mesaj görürsünüz.

Ancak, ilkelerin hiçbirini ihlal etmediğinize inanıyorsanız, Facebook’tan Marketplace erişiminizi geri yüklemesini isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için Pazar Yeri sekmesine gidin, İnceleme İste’ye tıklayın ve beliren formu doldurun.

Facebook ekibi, talebinize 24 saat içinde yanıt vermelidir.

Facebook Marketplace’te Öğeler Satın Alın veya Satın

Umarız yukarıda listelenen çözümlerden biri, Facebook Marketplace’in çalışmama sorununu çözmenize yardımcı olmuştur ve eskisi gibi ürün alıp satabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, aşağıdaki yorumlarda hangi çözümün sizin için işe yaradığını bize bildirin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir