Gündem

Microsoft Word’de Dikte Aracı Nasıl Kullanılır

Microsoft Word, bir mikrofon kullanarak belgelerinizi dikte etmenize olanak tanıyan konuşmadan metne işlevselliği içerir. Belgelerinizi çeşitli dillerde yazmak ve düzenlemek için Microsoft Word’deki dikte aracını kullanabilirsiniz.

Word belgenize metin eklemenin tek yolu klavye değildir. Bu nedenle, parmaklarınızı dinlendirmek istiyorsanız veya yazmak istemiyorsanız, Microsoft Word’ün dikte aracını, konuşulan kelimelerinizi yazılı metne dönüştürmek için nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

PC veya Mac için Microsoft Word’de Dikte Aracı Nasıl Kullanılır

Bilgisayarınıza bir mikrofon bağladıktan sonra, Microsoft Word’deki dikte aracını kullanmaya başlayabilirsiniz. Belgeleri hem Windows hem de Mac’te dikte etmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Aşama 1: Herhangi bir belgeyi Microsoft Word’de açın.

Adım 2: Ana Sayfa sekmesinde, Dikte Et düğmesine tıklayın.

Aşama 3: Dikte düğmesini etkinleştirdiğinizde, üzerinde kırmızı bir nokta belirdiğini göreceksiniz. Ek olarak, küçük bir kayıt penceresi de görünecektir. Bundan sonra, metnin ekranda göründüğünü görmek için konuşmaya başlayabilirsiniz.

4. Adım: Konuştuğunuz dili değiştirmek veya farklı bir ses giriş cihazı seçmek için dişli şeklindeki simgeye tıklayabilirsiniz. Ek olarak, bu menüden otomatik noktalama işaretlerini etkinleştirebilir ve hassas ifadeler için filtre uygulayabilirsiniz.

Dikte aracını mikrofon simgesine tıklayarak duraklatabilir veya X simgesine tıklayarak kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki başka bir uygulamaya veya programa geçerseniz, dikte aracının otomatik olarak duraklayacağını unutmayın.

Microsoft Word Online’da Dikte Aracı Nasıl Kullanılır

Microsoft Word Online’da dikte aracını kullanmak, masaüstündekine benzer bir deneyimdir. Microsoft hesabınızla Microsoft Word’ün web sürümünü ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Word Online’daki dikte aracı, Chrome, Edge, Firefox ve Brave dahil olmak üzere tüm popüler tarayıcılarla çalışır. İşte nasıl kullanabileceğiniz.

Aşama 1: Tercih ettiğiniz web tarayıcısını açın ve Web için Microsoft Word’ü ziyaret edin.

Adım 2: Microsoft hesabınızla oturum açın ve yeni veya mevcut bir belgeyi açın.

Aşama 3: Dikte simgesini tıklayın ve henüz yapmadıysanız tarayıcının mikrofonunuza erişmesine izin verin.

4. Adım: Kayan dikte penceresi göründüğünde, Word belgenizde söylediğiniz her şeyi deşifre etmeye başlamalıdır.

Dili, mikrofon cihazını değiştirmek ve ek seçeneklere erişmek için dişli şeklindeki simgeye tıklayabilirsiniz.

Mobilde Microsoft Word’de Dikte Aracı Nasıl Kullanılır

Microsoft Word’ün dikte aracı yalnızca masaüstü kullanıcıları için değildir. Bu aracı, Android veya iPhone’unuzdaki belgeleri dikte etmek için de kullanabilirsiniz. Bu, telefonunuzla uzun belgeler oluştururken sizi çok fazla yazmaktan kurtarır.

Aşama 1: Android veya iPhone’unuzda Microsoft Word uygulamasını açın.

Adım 2: Mevcut herhangi bir belgeyi açın veya yeni bir tane oluşturun. Sağınızdaki mikrofon simgesine dokunun. Bu özelliği ilk kez kullanıyorsanız, Word’e ses kaydetme izni vermeniz gerekebilir.

Aşama 3: Uygulama, sesinizi kaydetmeye ve söylediğiniz her şeyi kopyalamaya başlamalıdır. Noktalama işaretleri, yeni satırlar eklemek ve sözcükleri silmek için mevcut kısayolları kullanabilirsiniz.

4. Adım: Dikte ayarlarını ortaya çıkarmak için dişli şeklindeki simgeye dokunun. Bu menüden konuşulan dili değiştirebilir, otomatik noktalamayı etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir ve diğer seçeneklere erişebilirsiniz.

Aracı kullandıktan sonra klavye simgesine dokunun.

Microsoft Word’de Kullanabileceğiniz Çeşitli Dikte Komutları

Word’ün dikte aracının en iyi yanı, sesli komutları kullanarak düzenlemenize, biçimlendirmenize ve noktalama işaretleri eklemenize izin vermesidir.

Eklemek istediğiniz noktalama işaretinin veya sembolün adını söyleyebilirsiniz ve Word bunu belgenize ekler. Örneğin, ‘virgül’ derseniz, Word bir virgül ekler. Aynı şekilde, ‘artı işareti’ veya ‘eşittir işareti’ de diyebilirsiniz; Word bunu belgenize ekler.

Semboller ve noktalama işaretleri eklemenin yanı sıra sesli komutları kullanarak metninizi biçimlendirebilirsiniz. Örneğin, ‘Microsoft Office kullanmayı seviyorum’ ve ardından ‘kalın Microsoft’ derseniz, cümlenizdeki Microsoft kelimesini kalın yazacaktır. Benzer şekilde, bir cümledeki sözcükleri italik yapmak, vurgulamak veya altını çizmek için biçimlendirme komutlarını kullanabilirsiniz.

İşte Microsoft Word’de kullanabileceğiniz bazı ek dikte komutları.

  • Yeni hat: satır sonu bırakmak
  • Yorum ekle: yorum kutusu eklemek için
  • Silmek: son kelimeyi veya noktalama işaretini silmek için
  • Şunu silin: son konuşulan ifadeyi kaldırmak için
  • Dikteden çık: dikte aracını kapatmak için

Sesinizle Yazın

Dikte aracı, uzun belgeler yazarken kullanışlı olabilir. Tüm sesli komutları biliyorsanız, bu özellik oldukça doğru ve kullanımı oldukça kolaydır. Bir deneyin ve deneyiminizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir