Gündem

Google Chrome’da İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Web’den dosya ve medya indirdiğinizde, PC veya Mac’te her şeyi tek bir klasörde yığmak istemeyeceksiniz. Mevcut pazar lideri Google Chrome, bilgisayarda ve mobilde indirme klasörü konumunu değiştirme seçeneği sunar. Windows, Mac, iPhone ve Android işletim sistemlerinde Google Chrome’da indirme konumunu nasıl değiştirebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Belki en son şükran günü duvar kağıtlarını indiriyorsunuz ve açıkçası, onu Google Chrome’dan indirilen yazılım ve diğer içeriklerle karıştırmak istemeyeceksiniz.

Windows’ta Google Chrome ile başlayalım ve ardından başka bir işletim sistemine geçeceğiz.

Windows için Google Chrome

Varsayılan olarak Google Chrome, dosyaları PC’deki İndirilenler klasörüne kaydeder. Ancak, klasör konumunu Ayarlar menüsünden değiştirebilirsiniz. İşte nasıl.

Aşama 1: Windows’ta Google Chrome’u açın.

Adım 2: Sağ üst köşedeki üç noktalı menüye tıklayın.

Aşama 3: Ayarlar menüsüne gidin.

google chrome ayarlarını aç

Adım 4: Sol kenar çubuğundan Gelişmiş’i seçin.

Adım 5: İndirilenler’e tıklayın.

değişikliği seç

Adım 6: Geçerli İndirilenler konumunu kontrol edin. Değiştir’e tıklayın, Dosya Yöneticisi’nden varsayılan konum olarak başka bir klasör seçin.

Windows'ta indirme klasörünü seçin

Ayrıca Dosya Yöneticisi’nde yeni bir klasör oluşturabilir veya dosyaları Google Chrome’dan OneDrive veya Google Drive klasörüne kaydedebilirsiniz. İlgili bir klasör seçin ve iletişim kutusunda Klasör Seç’e tıklayın.

Bundan sonra Google Chrome, PC’de varsayılan indirme konumu olarak belirtilen klasörü kullanacaktır.

Mac için Google Chrome

Google Chrome mobil uygulamalarından farklı olarak tarayıcı, Windows ve Mac’te aynı UI/UX’i kullanır. Chrome indirme konumunu değiştirme adımları yukarıda belirtilenle aynıdır.

Dosya Yöneticisi’nden bir klasör seçmek yerine, tek fark, Finder menüsünden yeni bir klasör seçmeniz gerekmesidir. İşte yapmanız gerekenler.

Aşama 1: Mac’te Google Chrome Ayarlarına gidin.

google chrome ayarlarını aç

Adım 2: Gelişmiş menüsünden İndirilenler’i seçin.

değişikliği seç

Aşama 3: Değiştir’e tıkladığınızda Finder menüsü açılacaktır.

mac'ta klasör seç

Finder’da yeni bir klasör oluşturabilir veya mevcut bir klasörü seçebilirsiniz. Finder ile entegre OneDrive veya Google Drive’ınız varsa, bu bulut depolama hizmetlerinden bir klasör seçebilir ve indirilen dosyaları tüm platformlar arasında senkronize halde tutabilirsiniz.

Bu, kaç GT üyesinin Mac’te Google Chrome kullandığıdır. Bu dosyaları doğrudan OneDrive’a kaydediyoruz, böylece diğer cihazlarda kolayca kullanılabilirler.

Android için Google Chrome

Anlaşılır bir şekilde, Google Chrome indirilen dosyaları telefonun belleğine kaydeder. Android telefonunuz bir SD kart yuvasını destekliyorsa, konumu cihaz deposundan harici bir SD karta değiştirebilirsiniz.

Aşama 1: Android’de Google Chrome’u açın.

Adım 2: Üstteki üç noktalı menüye dokunun.

Aşama 3: İndirilenler’i seçin.

Google Chrome indirmelerini aç

Adım 4: İndirilenler menüsünü açacaktır.

Adım 5: Üst kısımdaki Ayarlar dişli çarkına dokunun.

Google Chrome Android'de ayarları indirin
Android'de Google Chrome indirme konumunu değiştirme

Adım 6: İndirme konumu üzerine dokunun ve SD kartı seçin.

Android telefonunuzda kurulu bir SD kartınız yoksa, telefon belleğindeki indirme konumu klasörünü değiştirmenin bir yolu yoktur.

Aynı menüden ‘Dosyaların nereye kaydedileceğini sor’ seçeneğini etkinleştirmelisiniz. Bundan sonra, Google Chrome’dan medya kaydetmeye çalıştığınızda, İndirilenler klasörünü veya SD kartı seçmenizi isteyecektir. Bu şekilde, indirme konumunu Google Chrome Ayarları ile uğraşmadan değiştirebilirsiniz.

iPhone için Google Chrome

iPhone, SD kart desteği ile gelmiyor. Hareket halindeyken indirme konumunu değiştirmek için başka bir numaraya güvenmeniz gerekecek.

Aşama 1: iPhone’da Google Chrome’u açın.

Adım 2: İPhone’a indirmek için bir ortamla karşılaştığınızda, üzerine uzun dokunun ve Yeni sekmede Medya aç’ı seçin.

Resmi aç

Aşama 3: Yeni sekme sayfasından, altta ‘Aç’ seçeneğini göreceksiniz.

Adım 4: Taşıma, Paylaş menüsünü açacaktır. Aşağı kaydırın ve Dosyalara Kaydet seçenek.

i Phone'da medya aç
Medyayı dosyalara kaydet

İPhone’da varsayılan Dosyalar uygulamasını açacaktır. Dosyayı kaydetmek için iPhone depolama alanını veya tümleşik bulut depolama hizmetlerinden herhangi birini seçebilirsiniz.

Ne yazık ki iPhone, Google Chrome indirme dosyalarını kaydetmek için tercih ettiğiniz klasörü hatırlamayacaktır. iPhone’unuzdaki Google Chrome indirme konumunu değiştirmek için bunu her seferinde yapmanız gerekecek.

Google Chrome Dosyalarını İstediğiniz Konuma Kaydedin

İster masaüstü ister mobil olsun, Google Chrome’da indirme konumunu değiştirmek oldukça kolaydır. Yukarıdaki hileleri kullanarak, Google Chrome’daki indirme konumunu değiştirebilir ve dosyaları daha verimli bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
apk indir