Gündem

WhatsApp’ın Android’de Bağlanmamasını Düzeltmenin En İyi 9 Yolu

Google’ın anlık mesajlaşma pazarını kırmaya yönelik birden fazla başarısız girişimi, rakiplerinin alana yıllarca hakim olmaları için büyük bir alan bıraktı. Facebook’un WhatsApp’ı, dünya çapında milyarlarca kullanıcıyla bunun bir örneğidir. WhatsApp güvenilirliğiyle bilinmesine rağmen, hizmet sık sık indirme süresiyle karşılaşıyor. Android’de WhatsApp bağlanmıyor hatasıyla karşılaşıyorsanız, sorunu gidermenin zamanı geldi.

Android’de bağlanmayan WhatsApp, sizi Google’ın yarı pişmiş ve kullanımı sezgisel olmayan RCS platformuna itebilir. Devam edip Play Store’dan rakip bir hizmet indirmeden önce aşağıdaki adımları izleyin ve sorunu giderin.

1. Android Telefonu Yeniden Başlatın

Android’de sık sık ağla ilgili sorunlarla karşılaşırsanız bu, WhatsApp’ın Android’de bağlantı sorunları yaşamamasına neden olabilir.

Basit bir yeniden başlatma, Android’de bu tür sorunları giderebilir. Güç düğmesine uzun basın ve telefonu yeniden başlatmak için Yeniden Başlat’ı seçin.

2. Uçak Modunu Etkinleştirin/Devre Dışı Bırakın

Android telefonunuzdaki mobil ağda sorun mu yaşıyorsunuz? Uçak modunu etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak, Android’deki ağ aksaklıklarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. İşte yapmanız gerekenler.

Uçak modunu etkinleştir

Bildirim çubuğunu aşağı indirin ve Uçak modu geçişini etkinleştirin. Birkaç dakika bu şekilde tutun. Uçak modunu devre dışı bırakın ve Android’de çalışan mobil ağı geri kazanın.

3. WhatsApp’ı Durdurmaya Zorla

WhatsApp uygulaması Android’de yanlış mı davranıyor? Android’de WhatsApp uygulamasını zorla durdurmanız ve tekrar kullanmayı denemeniz gerekir.

Aşama 1: Android ana ekranınızda veya uygulama çekmecenizde WhatsApp’ı bulun.

Adım 2: WhatsApp uygulama simgesine uzun basın ve uygulama bilgi menüsüne gidin.

Uygulama bilgisi menüsünü aç

Aşama 3: Zorla Durdur’a dokunun ve WhatsApp ile ilgili tüm etkinlikleri tamamen durdurun.

WhatsApp'ı durdurmaya zorla

Adım 4: WhatsApp’ı tekrar açın ve bir mesaj göndermeyi deneyin. Şimdi çalışması gerekir.

4. WhatsApp Önbelleğini Temizle

WhatsApp, sık kullanılan medya dosyalarını ve konuşmaları daha hızlı açmak için arka planda önbellek verilerini toplar. Bu tür WhatsApp önbellek dosyalarının aşırı yüklenmesi, WhatsApp’ın Android hatasına bağlanmamasına neden olabilir. Android’de WhatsApp önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Aşama 1: WhatsApp simgesine uzun basın ve uygulama bilgi menüsünü açın.

Adım 2: Depolama ve önbellek menüsüne gidin.

Depolama ve önbellek menüsünü aç
whatsapp önbelleğini temizle

Aşama 3: Aşağıdaki menüden Önbelleği temizle’yi seçin.

5. WhatsApp’ın Kapalı Olup Olmadığını Kontrol Edin

WhatsApp’ın Android’e bağlanmamasının arkasındaki en büyük suçlu budur. Facebook sunucuları zor bir gün geçiriyorsa (genellikle öyledir), sorun şirket tarafından olduğu için WhatsApp’a bağlanamazsınız.

Downdetector’a gidip WhatsApp’ı arayabilirsiniz. Diğer WhatsApp kullanıcıları tarafından bildirilen öfke fark ederseniz, bu WhatsApp tarafından onaylanmış bir sorundur.

Bu senaryoda, WhatsApp’ın sorunu kendi tarafında çözmesini beklemekten başka seçeneğiniz yoktur.

6. WhatsApp’a Sınırsız Veri Kullanımı Sağlayın

Android veri tasarrufu modunda WhatsApp’a göz atıyorsanız, uygulamayı Android’e bağlarken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Veri tasarrufu modu açıkken bile beklendiği gibi çalışması için WhatsApp’a sınırsız veri kullanımı vermeniz gerekir.

Aşama 1: WhatsApp uygulaması bilgi menüsüne gidin.

Adım 2: Mobil veri ve Wi-Fi’yi açın.

Mobil veri ve wifi menüsünü aç
Sınırsız veri kullanımı sağlayın

Aşama 3: Sınırsız veri kullanımı geçişini etkinleştirin.

7. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Bazı Android OEM’leri, telefonunuzdaki ağ ayarlarını sıfırlamanıza izin verir. Android Ayarları uygulamasından yapmak oldukça basit.

Ağ ayarını sıfırla
Android'de ağ ayarlarını sıfırla

Android telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasını açın. Ağ ayarlarını sıfırla’yı arayın. Ağ ayarlarını sıfırla üzerine dokunun ve WhatsApp’ı Android’de tekrar kullanmayı deneyin.

8. WhatsApp’ı güncelleyin

WhatsApp’ın Android’de bağlanmaması, telefonunuzdaki hatalı bir uygulama derlemesinden kaynaklanıyor olabilir. Ne de olsa, herkesin Android’de uygulamaları sık sık güncelleme alışkanlığı yoktur.

Android’deki bağlantı sorunlarının üstesinden gelmek için Play Store’a gidip WhatsApp’ı en son sürüme güncelleyebilirsiniz.

9. WhatsApp Beta’ya Katılın

WhatsApp kararlı sürümünü halka yayınlamadan önce şirket, uygulama sürümünü ilk olarak beta test cihazlarıyla test ediyor. Android üzerine kurulu hatasız WhatsApp’ı yüklemek için sabırsızlanıyorsanız, beta programına katılabilir ve uygulamayı indirebilirsiniz.

whatsapp beta'ya katılın

Android’de Google Play Store’u açın ve WhatsApp’ı arayın. WhatsApp uygulama bilgi sayfasından beta programına katılın ve birkaç dakika içinde test etmek için yeni bir WhatsApp beta sürümü alacaksınız.

Android’de WhatsApp’ı Kullanmaya Başlayın

Telegram ve Signal, WhatsApp’ı köşeye sıkıştırmak için övgüye değer bir iş çıkarsa da, çoğunluk hala Facebook’un IM uygulamasına geri dönüyor. Android’de bağlanmayan WhatsApp, birincil iletişim için ona güvendiğiniz için kafanızı karıştırabilir. Yukarıdaki püf noktaları, sorunu hemen çözmenize yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir