Gündem

Mobil ve PC’de YouTube Video’dan Bir Klip Nasıl Oluşturulur, Görüntülenir ve Paylaşılır

YouTube videolarını paylaşmak oldukça basittir. Paylaş düğmesine basarsınız ve videoyu herkesle paylaşırsınız. Peki ya YouTube videosunun yalnızca en çok beğendiğiniz veya ilginç bulduğunuz belirli bir bölümünü paylaşmak istiyorsanız? İşte bu noktada YouTube’un klip özelliği işe yarayabilir.

YouTube zaten videoları belirli bir zaman damgasıyla paylaşmanıza izin veriyor olsa da, YouTube klipleri oluşturmak ve paylaşmak çok daha kolay ve eğlenceli. Bu nedenle, favori YouTube videonuzun belirli bir bölümünü nasıl oluşturacağınızı ve paylaşacağınızı bilmek istiyorsanız, bu kılavuzda ihtiyacınız olan tüm yanıtlar bulunmaktadır.

YouTube Klipleri Nedir?

YouTube Klipleri 5 ila 60 saniye uzunluğundaki kısa videolar. İçerik oluşturucu özelliği devre dışı bırakmadıysa, herhangi bir YouTube videosundan bir klip oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Oluşturulduktan sonra klibinizin URL’sini herkesle paylaşabilirsiniz.

Varsayılan olarak, klip özelliği tüm YouTube videolarında etkindir. Bir içerik oluşturucu her zaman bu özelliği devre dışı bırakabilir ve kullanıcıların videoları kırpmasını engelleyebilir. Ayrıca, çocuklar için hazırlanmış videoları, DVR’siz canlı yayınları, sekiz saatten uzun canlı yayınları veya prömiyerleri henüz yayındayken kırpma seçeneğini bulamayacaksınız.

YouTube’un klip özelliği, YouTube web oynatıcısı ve mobil uygulama. Sonraki bölümlerde, hem masaüstü hem de mobil için bir YouTube videosundan klip oluşturmayla ilgili adımları paylaşacağız.

Masaüstünde Bir YouTube Videosu Nasıl Kliplenir

PC’nizde YouTube kullanıyorsanız, bir YouTube videosunun bir bölümünü kırpmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Aşama 1: Tercih ettiğiniz web tarayıcısını açın ve YouTube’un web sitesine gidin. Henüz yapmadıysanız YouTube hesabınızda oturum açın.

Adım 2: Klip yapmak istediğiniz videoyu açın.

Aşama 3: Video oynatıcının hemen altındaki Klip seçeneğine tıklayın.

4. Adım: Görüntülenen Klip oluştur panelinde klip için kısa bir açıklama (140 karakterin altında) yazın.

Adım 5: Ardından, videonun klibe dönüştürmek istediğiniz bir bölümünü seçmek için zaman çizelgesindeki mavi çubukları sürükleyin. Bunu yaptığınızda, klibin uzunluğu aşağıda görünecek ve 5 ila 60 saniye arasında olmasını sağlayacaktır.

Alternatif olarak, kutuya klibiniz için bir başlangıç ​​ve bitiş saati de girebilirsiniz.

6. Adım: Bittiğinde, Klibi Paylaş düğmesine tıklayın.

7. Adım: Klibi doğrudan bir sosyal sitede paylaşabilir veya klibin URL’sini kopyalayıp manuel olarak paylaşabilirsiniz.

Birisi bağlantınızı açtığında, YouTube klibinizi döngü halinde oynatır. İsterlerse videonun tamamını izleyebilirler.

Android veya iPhone’da YouTube Video’dan Klip Nasıl Oluşturulur

YouTube’un klip işlevi, mobil uygulamasında da mevcuttur. YouTube uygulaması Android ve iPhone’da benzer bir kullanıcı arayüzü taşıdığından, bir YouTube videosundan klip oluşturmak için aynı adımları takip edebilirsiniz.

Aşama 1: Android veya iPhone’unuzda YouTube uygulamasını başlatın ve Google hesabınızla oturum açın.

Adım 2: Klip oluşturmak istediğiniz videoyu açın. Video başlığının altındaki Klip seçeneğine dokunun.

Aşama 3: Klip için uygun bir açıklama girin. Videonun klibe dönüştürmek istediğiniz bir bölümünü seçmek için zaman çizelgesindeki mavi çubukları sürükleyin.

4. Adım: Son olarak, Klibi Paylaş düğmesine dokunun. Klibin URL’sini kopyalayabilir veya doğrudan seçtiğiniz bir uygulamada paylaşabilirsiniz.

YouTube Kliplerinizi Nasıl Görüntüler ve Paylaşırsınız

Tüm YouTube klipleriniz hesabınızın kitaplık bölümünde görünecektir. Kliplerinizi, hesabınızla oturum açtığınız sürece bir masaüstünden veya telefondan istediğiniz zaman görüntüleyebilir ve bunlara erişebilirsiniz. İşte nasıl.

YouTube Kliplerini Masaüstünden Görüntüleyin ve Paylaşın

Aşama 1: Bir web tarayıcısı açın ve YouTube’un web sitesine gidin. Solunuzdaki Menü simgesine (üç yatay çizgi) tıklayın.

Adım 2: Kliplerinize gidin.

Aşama 3: Kaydedilmiş tüm kliplerinizi bu bölümde bulacaksınız. Üç noktalı bir menü simgesi görünene kadar farenizi Klibin başlığının üzerine getirin. Klibinizi paylaşmak veya silmek için menü simgesine tıklayın.

YouTube Uygulamasından YouTube Kliplerini Görüntüleyin ve Paylaşın

Aşama 1: Android veya iPhone’unuzda YouTube uygulamasını başlatın.

Adım 2: Sağ alt köşedeki Kitaplık simgesine dokunun ve Klipleriniz’e gidin.

Aşama 3: Oynatmaya başlamak için klibinize dokunun. Alternatif olarak, klibi paylaşmak veya silmek için klibin yanındaki üç noktalı menü simgesini de kullanabilirsiniz.

Sadece Klip ve Paylaşın

YouTube’un klip özelliğinin kullanmayı nasıl ortadan kaldırdığını görmek güzel videoların belirli bölümlerini paylaşmak için üçüncü taraf araçları. Bu özellik ayrıca bir kanala daha fazla izleyici getirecek ve bu her zaman güzeldir. Peki, YouTube klipleri hakkında ne düşünüyorsunuz? faydalı buluyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir