Gündem

Microsoft Edge’de Oynatılmayan Videoları Düzeltmenin En İyi 7 Yolu

Microsoft Edge, oyununu dikey sekmeler, Kenar çubuğu ve Aşamalı web uygulamaları gibi yeni özelliklerle geliştirmeye devam ediyor. Bununla birlikte, bazı aptalca sorunlar yaşayabilirsiniz. Örneğin, videolar Microsoft Edge’de oynatılmıyorsa ve bunu düzeltmek istiyorsanız ipucu olursunuz.

Benzer bir durumdaysanız, bu kılavuz Microsoft Edge’de oynatılmayan videoları düzeltmenize yardımcı olacaktır. Öyleyse, onları kontrol edelim.

1. InPrivate Window’u Deneyin

Yapmanız gereken ilk şey, Edge’de bir InPrivate penceresinde video oynatmayı denemek. Bu, soruna uzantılardan birinin neden olup olmadığını doğrulamanıza yardımcı olacaktır.

Edge’de InPrivate moduna erişmek için sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesine tıklayın ve Yeni InPrivate penceresini seçin veya Ctrl+Shift+N klavye kısayolunu kullanın.

2. Uzantıları Devre Dışı Bırak

Üretkenliği artırmak için Edge’de üçüncü taraf uzantıları kullanıyor olsanız da, tüm uzantılar iyi oluşturulmamıştır. Bu uzantılardan biri Edge’de video oynatmayı kesintiye uğratırsa, sorunlu olanı izole etmek için tüm uzantıları devre dışı bırakmanız gerekir. İşte nasıl yapılacağı.

Aşama 1: Microsoft Edge’i açın. Ardından Uzantıları açmak için üç noktalı menü simgesini kullanın.

Adım 2: Uzantıyı yönet’i seçin.

Aşama 3: Kapatmak için uzantıların yanındaki anahtarları kapatın.

Şimdi videoları Edge’de oynatmayı deneyin. Düzgün yükleniyorlarsa, soruna neden olanı belirlemek için uzantıları tek tek etkinleştirin.

3. Donanım Hızlandırmayı Devre Dışı Bırakın

Donanım hızlandırma etkinleştirildiğinde, Edge grafik açısından yoğun görevleri CPU yerine GPU’nuza atayacaktır. Ancak Edge’de video yüklemekte sorun yaşıyorsanız, yardımcı olup olmadığını görmek için Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmayı deneyin.

Aşama 1: Microsoft Edge’de, Ayarlar’ı açmak için sağ üstteki üç nokta simgesine tıklayın.

Adım 2: Sistem ve performans sekmesine gitmek için sol bölmeyi kullanın. Ardından, ‘Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan’ seçeneğinin yanındaki anahtarı kapatın.

4. SmartScreen özelliğini devre dışı bırakın

Microsoft Defender SmartScreen, web sayfalarını yüklenmeden önce tarayarak size daha güvenli bir gezinme deneyimi sunan kullanışlı bir Edge özelliğidir. Ancak bazen bu özellik Edge’i de etkileyebilir ve güvenli olan web sitelerini yanlışlıkla engelleyebilir.

Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için SmartScreen’i geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyin.

Aşama 1: Microsoft Edge’i açın ve Ayarlar’ı açmak için menü simgesine tıklayın.

Adım 2: “Gizlilik, arama ve hizmetler” sekmesine geçin. Güvenlik bölümüne ilerleyin ve Microsoft Defender SmartScreen’in yanındaki anahtarı kapatın.

5. Önbellek Verilerini Temizle

Tipik olarak, her web tarayıcısı, siz web’de gezinirken önbellek verilerini toplar. Ve Edge de bu konuda farklı değil. Sorun, bu önbellek verileri bozulduğunda ve Edge’in işlevselliğine müdahale etmeye başladığında, videoların oynatılmaması gibi sorunlara yol açtığında ortaya çıkar. Durumu iyileştirip iyileştirmediğini görmek için Edge’de önbelleği temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Aşama 1: Edge’de ayarları açın. Gizlilik, arama ve hizmetler’e gidin ve Tarama verilerini temizle bölümüne gidin. Ardından Neyi temizleyeceğinizi seçin düğmesini tıklayın.

Adım 2: Zaman aralığı altında Tüm zamanlar’ı seçin. ‘Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar’ı işaretleyin ve Şimdi Temizle’ye basın.

Bittiğinde, Microsoft Edge’i yeniden başlatın ve videoları oynatıp oynatamadığına bakın.

6. Edge’deki İşaretleri Sıfırla

Edge’de bayrak kullanmak, paralel indirme, düzgün kaydırma ve benzeri özelliklere erişmenizi sağlar. Ancak bu özellikler deneysel olduğu için gezinirken de bu tür sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle, videoları oynatırken veya dosya indirirken sorun yaşıyorsanız bunları kullanmaktan kaçınmanız en iyisidir.

Aşama 1: Microsoft Edge’i açın, yazın kenar://bayraklar üstteki adres çubuğunda ve Enter tuşuna basın.

Adım 2: Sağ üst köşedeki Tümünü sıfırla düğmesine tıklayın ve ardından değişikliklerin geçerli olması için Yeniden Başlat’a basın.

Videoların Edge’de iyi yüklenip yüklenmediğini kontrol edin.

7. Kenarı Sıfırla

Yani, bu duruma geldi. Çözümlerden hiçbiri yardımcı olmadıysa, Edge’i varsayılan ayarlarına sıfırlamanın zamanı geldi. Edge’i Sıfırlamak, tüm uzantılarınızı, başlangıç ​​yapılandırmalarınızı kaldıracak ve site tanımlama bilgilerini ve önbelleği temizleyecektir. Neyse ki kayıtlı parolalarınız, yer işaretleriniz veya tarama geçmişiniz etkilenmeyecek.

Aşama 1: Microsoft Edge’i başlatın ve Ayarlar’ı açmak için üç noktalı menü simgesine tıklayın.

Adım 2: Ayarları sıfırla sekmesine geçin. Sağınızda, Ayarları varsayılan değerlerine sıfırla’yı tıklayın.

Aşama 3: İstemde Sıfırla’yı seçin.

Bittiğinde, Edge videoları eskisi gibi oynatabilmelidir.

Güvenli Oyna

Bu tür video oynatma hataları sinir bozucu olabilir. Umarız yukarıdaki çözümler, Edge’de video oynatmayla ilgili sorunlarınızı sona erdirmiştir. Değilse, diğer krom tarayıcılardan birine geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu