Gündem

Masaüstü, iPhone ve Android için Google Chrome’da Pop-up Engelleyiciyi Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

Pop-up’lar, bir web sitesindeyken birdenbire ortaya çıkan pencereler veya bildirimlerdir. Çevrimiçi reklamcılığın artan kullanımı nedeniyle, pop-up reklamlar artık her zamankinden daha sık. Açılır pencereleri önlemenin en iyi yollarından biri, onları kullandığı bilinen sitelerden kaçınmaktır. Ancak bu neredeyse imkansızdır. Başka bir alternatif, pop-up engelleme özelliğine sahip bir tarayıcı kullanmak olabilir.

Sık sık Google Chrome kullanıcısıysanız, açılır pencere engelleme özelliğine aşina olmalısınız. Varsayılan olarak Chrome uygulaması, kötü amaçlı olduğu algılanan web sitelerinden gelen tüm açılır pencereleri engelleyecek şekilde ayarlanmıştır. Bu nedenle, otomatik olarak pop-up’lar atan belirli web sitelerindeyken sık sık bir engelleme hakkında bildirim alırsınız. Ancak, bu özellik çalışmıyorsa veya özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Masaüstü için Google Chrome’da Açılır Pencere Engelleyici Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

Chrome’da pop-up engelleyiciyi etkinleştirmek, Google’ın varsayılan olarak ziyaret ettiğiniz her web sitesini pop-up’lara karşı taramasını sağlar. Ancak, devre dışı bıraktığınızda, web sitelerinden gelen açılır pencerelerin engellenip engellenmeyeceğine sonradan kendiniz karar verebilirsiniz. Masaüstü için Google Chrome’da pop-up engelleyiciyi nasıl etkinleştireceğiniz ve devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1: PC’nizde Başlat menüsüne tıklayın ve Chrome’u arayın.

Adım 2: Sonuçlardan Chrome uygulamasını başlatmak için Aç’ı tıklayın.

Aşama 3: İmlecinizi tarayıcının sağ üst köşesine getirin ve ‘Google Chrome’u özelleştirin ve kontrol edin’ için dikey üç noktayı tıklayın.

Adım 4: Seçeneklerden Ayarlar’a tıklayın.

Chrome Ayarlarını başlatmak için Alt + E kısayoluna basarak ‘Google Chrome’u özelleştirin ve kontrol edin’ menüsünü açın. Ardından, Ayarlar’ı açmak için S tuşuna basın.

Adım 5: Gizlilik ve Güvenlik’e tıklayın.

Adım 6: Sayfanın sağ tarafında, Site Ayarları’na tıklayın.

Adım 7: Seçenekler arasında gezinin ve Pop-up’lar ve yönlendirmeler’e tıklayın.

Adım 8: Varsayılan davranış altında, pop-up engelleyiciyi etkinleştirmek istiyorsanız, ‘Sitelerin pop-up’lar göndermesine veya yönlendirmeleri kullanmasına izin verme’ seçeneğini işaretleyin. Pop-up engelleyiciyi devre dışı bırakmak istiyorsanız, ‘Siteler pop-up’lar gönderebilir ve yönlendirmeleri kullanabilir’ seçeneğini işaretleyin.

Seçtiğiniz seçenek hemen yürürlüğe girmelidir.

iPhone için Google Chrome’da Açılır Pencere Engelleyici Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

Bir iPhone’da Google Chrome kullanırken, bir pop-up reklam kolayca yeni bir sekme oluşturabilir. iPhone için Google Chrome’da pop-up engelleyiciyi nasıl etkinleştireceğiniz ve devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1: iPhone’unuzun ana ekranından Google Chrome’u başlatın.

Adım 2: Sayfanın altındaki yatay üç noktaya dokunun.

Aşama 3: Ayarlar seçeneğine dokunun.

Adım 4: İçerik Ayarları seçeneğine dokunun.

Adım 5: Açılır Pencereleri Engelle’ye dokunun.

Adım 6: Açılır pencere engelleyiciyi etkinleştirmek istiyorsanız, ‘Açılır Pencereleri Engelle’ seçeneğini açın. Pop-up engelleyiciyi devre dışı bırakmak istiyorsanız, anahtarı kapatın.

Android için Google Chrome’da Açılır Pencere Engelleyici Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır?

Android cihazlar, kötü amaçlı reklamların ve açılır pencerelerin sürekli hedefidir. Pop-up engelleyiciyi etkinleştirmek, kötü amaçlı reklamlara karşı bir güvenlik ağı sağlarken, devre dışı bırakmanız gereken belirli durumlar olabilir. Android için Google Chrome’da pop-up engelleyiciyi nasıl etkinleştireceğiniz ve devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1: Cihazınızın ana ekranından Chrome’u başlatın.

Adım 2: Sayfanın üst kısmındaki dikey üç noktaya dokunun.

Aşama 3: Ayarlar seçeneğine dokunun.

Adım 4: Site Ayarları seçeneğine dokunun.

Adım 5: Pop-up’lar ve yönlendirmeler’e dokunun.

Adım 6: Pop-up engelleyiciyi etkinleştirmek istiyorsanız, ‘Pop-up’lar ve yönlendirmeler’ için anahtarı açın. Pop-up engelleyiciyi devre dışı bırakmak istiyorsanız, anahtarı kapatın.

Google Chrome’da Seçili Siteler İçin Açılır Pencerelere İzin Verme

Yukarıdaki adımlar, Google Chrome’da pop-up engelleyicinin etkinleştirilmesini veya devre dışı bırakılmasını kapsar. Ancak, pop-up engelleyiciyi kullanmak, yalnızca bir seçeneği seçebileceğiniz anlamına gelmez. Belirli pop-up’ları engellemek isteyebilirsiniz, ancak diğer pop-up’ların gelmesini istediğiniz zamanlar olabilir. Böyle bir durumda Google Chrome’da, belirli sitelerin pop-up’ları göstermesine izin verecek bir filtre oluşturmanıza izin veren bir ayar vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir