Gündem

iPhone Verilerini Google Drive’a Yedekleme Rehberi

Kişisel verileriniz paha biçilmezdir. İster fotoğraflar, kişiler veya dosyalar olsun, değerli anılarınızı veya önemli telefon numaralarınızı kaybetmek istemezsiniz. Ancak iPhone’unuzdaki verileri ne zaman kaybedeceğinizi asla bilemezsiniz; bu yüzden hazırlıklı kalmak en iyisidir. Verilerinizin yedeğini almak tam da bu yüzden son derece önemlidir.

iPhone’unuzun verilerini yedeklemenin en kolay ve en iyi yolu iCloud’u kullanmaktır. Ancak, iCloud size yalnızca 5 GB ücretsiz depolama alanı sağlar. Bu nedenle, çok fazla veriniz varsa, daha fazla depolama alanı satın almanız gerekecektir. Para harcamak istemiyorsanız, Google Drive iyi bir alternatiftir. Çoğu kullanıcı için yeterli olması gereken 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar. iCloud’dan geçiş yapmak istiyorsanız, iPhone verilerini Google Drive’a nasıl yedekleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Google Drive’a Yedekleyebileceğiniz iPhone Verisi Türleri

Başlamadan önce, muhtemelen iPhone’unuzdan Google Drive’a ne tür verileri yedekleyebileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Uygulamalarınızın, ayarlarınızın, şifrelerinizin vb. de yedeklendiği bir iCloud yedeklemesi gibi mi? Ne yazık ki, iPhone verilerinizi Google Drive’a yedeklemek o kadar kapsamlı ve sorunsuz değil.

Google Drive’a yedekleyebileceğiniz yalnızca üç tür iPhone verisi vardır: Fotoğraflar (ve videolar), Kişiler ve Takvim etkinlikleri. Ayrıca, iPhone’unuzdaki Dosyalar uygulamasını kullanarak dosyalarınızı doğrudan Google Drive’a da yedekleyebilirsiniz. Yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmak için, Google Drive depolama alanında nelerin önemli olup nelerin olmadığıyla ilgili kılavuzumuzu okuyun. Bu size iyi geliyorsa adımlar için bir sonraki bölüme geçin.

Google Drive’da Yedek Almadan Önce Hatırlanması Gerekenler

Yedekleme işlemine başlamadan önce bilmeniz gereken bazı ön koşullar vardır.

  • Mobil veri için değil, güvenilir bir bağlantı için bir Wi-Fi ağına bağlı olduğunuzdan emin olun.
  • Daha önce bir yedek aldıysanız, yeni yedekleme yalnızca daha önce yedeklenmemiş daha yeni verileri içerecektir. Yani, 1000’i daha önce yedeklenmiş olan 1200 fotoğrafınız varsa, bir dahaki sefere yalnızca 200 fotoğraf yedeklenir.
  • Garip bir şekilde, fotoğraflarınızı albümlere göre düzenlemek, bu yöntemle yedeklenmeyecekleri anlamına gelir.
  • Son olarak, FaceBook gibi üçüncü taraf hizmetler aracılığıyla kişiler veya takvim etkinlikleri yedeklenmeyecektir.

Artık her şey hazır olduğuna göre, işleme geçelim.

iPhone Verilerini Manuel Olarak Google Drive’a Yedekleme

Önce Google Drive uygulaması aracılığıyla fotoğrafları, videoları, kişileri ve takvim etkinliklerini yerel olarak nasıl yedekleyebileceğinize bir göz atalım.

Aşama 1: iPhone’unuzda App Store’a gidin.

Adım 2: Sağ alttaki Arama simgesine dokunun.

Aşama 3: Google Drive’ı aramak için arama çubuğunu kullanın.

Adım 4: Google Drive uygulamasını yükleyin. Yüklediyseniz, en son sürüme güncelleyin.

Adım 5: Şimdi, Google Drive uygulamasını açın.

Adım 6: Ek seçenekleri görmek için sol üstteki üç yatay çizgiye dokunun.

Adım 7: Ayarlar seçeneğini seçin.

Adım 8: Yedekleme üzerine dokunun.

Adım 9: Bu, hangi verileri yedeklemek istediğinizi seçmenizin isteneceği yerdir.

Kişiler seçeneğini seçin ve iPhone’unuzun kişilerini Google Kişiler’e yedeklemek istiyorsanız geçişi etkinleştirin.

Ardından geri dönün ve Takvim etkinlikleri’ni seçin ve geçişi etkinleştirin.

Son olarak, Fotoğraflar ve videolar’ı seçin ve geçişi etkinleştirin. Yedeklemek istediğiniz fotoğrafların kalitesini de seçebilirsiniz. Orijinal kalite daha fazla yer kaplayacağından, yalnızca 15 GB boş alanınız varsa bunu önermiyoruz. Kalite açısından gerçekten fazla bir şey kaybetmediğiniz ve daha az depolama alanı kapladığı için yüksek kalite daha iyi bir seçenektir.

Not: Fotoğraflarınızı orijinal kalitede yedeklemek istiyorsanız ve depolama alanınız azalıyorsa, Google Drive’da depolama alanı boşaltmanın en iyi yollarından bazılarına göz atın.

Adım 10: İlgili tüm seçenekler seçiliyken, Yedeklemeyi Başlat düğmesine basın.

Hepsi bukadar. iPhone verileriniz Google Drive’a yedeklenecek. Yedeklenen fotoğraflarınıza ve videolarınıza Google Fotoğraflar aracılığıyla, kişilerinize Google Kişiler aracılığıyla ve takvim etkinliklerinize Google Takvim aracılığıyla erişebilirsiniz.

iPhone’unuzdaki Dosya ve Klasörleri Google Drive’a Yedekleme

iPhone’unuza indirdiğiniz bazı önemli dosyalarınız olabilir. Bu dosyaları google Drive’a yedeklemenin basit bir yolu olmasa da, Dosyalar uygulamasında bunu yapmanıza olanak tanıyan küçük, hoş bir numara vardır. İşte nasıl çalıştığı.

Aşama 1: iPhone’unuzdaki Dosyalar uygulamasını açın.

Adım 2: Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun.

Aşama 3: Düzenle’yi seçin.

Adım 4: Konumlar altındaki Sür seçeneğini açın.

iPhone’unuzda Google hesabınızla henüz oturum açmadıysanız oturum açmanız istenecektir.

Adım 5: Bitti’ye dokunun.

Adım 6: Şimdi, yedeklemek istediğiniz dosyalara gidin.

Adım 7: Ek seçenekler görene kadar yedeklemek istediğiniz dosyaya dokunun ve basılı tutun. Bunu bir klasörle de yapabilirsiniz.

Adım 8: Ardından, Kopyala’yı seçin.

Adım 9: Dosyalar uygulamasında ana ekrana gidin ve Konumlar altında eklediğiniz Sür seçeneğini belirleyin.

Adım 10: Daha fazla seçenek getirmek için herhangi bir boş alana dokunup basılı tutun ve Yapıştır’ı seçin.

Söz konusu dosya veya klasör şimdi Google Drive’ınıza kopyalanacak.

Not: Fotoğraflarınızı ve videolarınızı manuel olarak yedeklemek için Google Fotoğraflar uygulamasını da kullanabilirsiniz, ancak bunu önermiyoruz. Bunun nedeni, iPhone’unuzun ekranının kapanmamasını sağlarken aynı zamanda işlem boyunca iPhone’unuzda uygulamayı açık tutmanız gerektiğidir. iPhone’unuzu saatlerce kullanamayacağınız için bu pratik değildir.

Dosyalarınızı Güvenle Saklayın

Herhangi bir teknoloji parçası başarısızlığa eğilimlidir. iPhone’unuzun depolama bölümü çalışmayı durdurursa veya fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekirse, bir yedeğe sahip olmak her zaman işe yarayabilir. Google Drive uygulamasının, iPhone’unuzdaki fotoğrafları ve videoları gizlemek gibi diğer bazı yararlı özelliklerin yanı sıra, iPhone verilerini yedekleme seçeneği sunması güzel.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel