Gündem

Instagram’da Takipçi Kaldırmanın En İyi 5 Yolu

Instagram’da takipçiler söz konusu olduğunda, ‘ne kadar çok, o kadar iyi’ felsefesi tam olarak birçok insanın izlediği felsefedir. Ancak, yabancıların sizi takip etmesine pervasızca izin vererek, zorbaları, spam gönderenleri ve trolleri de sizinle etkileşime geçmeye davet etmiş olursunuz. Zaten bunu yapma hatasını yaptıysanız, o daha az arkadaşça takipçilerden birkaçını Instagram hesabınızdan çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Siber zorbalık Instagram’da bir şeydir. Neyse ki platform, istenmeyen takipçileri profilinizden çıkarmak için birkaç farklı yol sunuyor. Hepsini ve daha fazlasını tartışacağız. Öyleyse başlayalım.

1. Instagram’da Takipçileri Manuel Olarak Kaldırma

Artık takip edilmek istemediğiniz hesapların kullanıcı adlarını zaten biliyorsanız, işte Instagram’da takipçi silmenin en kolay yolu.

Aşama 1: Android veya iPhone’unuzda Instagram uygulamasını başlatın. Profil sekmesine geçin ve sizi takip eden kişilerin listesini görüntülemek için üst kısımdaki Takipçiler’e dokunun.

Instagram Profil Sayfası

Adım 2: Kaldırmak istediğiniz takipçiyi bulmak için arama çubuğunu kullanın veya listede gezinin. Kullanıcı adlarının yanındaki Kaldır düğmesine dokunun. İstendiğinde tekrar Kaldır’a dokunun.

Instagram'da Takipçi Kaldırma
Takipçi Onayını Kaldır

2. Instagram’da Takip Etmediğiniz Kişileri Kaldırın

Hesabınız herkese açık olarak ayarlanmışsa, Takipçi sayınız tanımadığınız kişilerle dolu olabilir. Neyse ki Instagram, takipçilerinizi de kategorilere ayırarak takip etmediğiniz kişileri belirlemenizi kolaylaştırır. Bunları nasıl kaldıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Aşama 1: Telefonunuzda Instagram uygulamasını açın. Profil sekmesine gidin ve üst kısımdaki Takipçiler seçeneğine dokunun.

Adım 2: Kategoriler altında, “Geri Takip Etmediğiniz Hesaplar” seçeneğine dokunun. Listeden, takip edilmesini istemediğiniz kişiyi bulun ve Kaldır düğmesine dokunun. İstendiğinde tekrar Kaldır’ı seçin.

Geri Takip Etmediğiniz Hesapları Kaldırın
Instagram'da Takip Etmediğiniz Kişileri Kaldırma

3. Instagram’da En Az Etkileşime Sahip Kişileri Kaldırın

Instagram profilinizin, etkileşime girmediğiniz birkaç takipçisi olması zorunludur. Bunlara botlar, etkin olmayan kullanıcılar veya sahte hesaplar dahildir. Neyse ki Instagram, fazla etkileşimde bulunmadığınız kişileri de listeleyerek onların sizi takip etmelerini engellemenizi kolaylaştırır. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Aşama 1: Instagram uygulamasını başlatın, profilinize gidin ve üst kısımdaki Takipçiler seçeneğine dokunun.

Adım 2: Kategoriler altında, ‘En Az Etkileşimde Bulunulan’ seçeneğine dokunun.

Instagram'da Takipçilerle En Az Etkileşimde Bulunanları Kaldır

Aşama 3: Son 90 gün içinde fazla etkileşimde bulunmadığınız hesapların bir listesini göreceksiniz. Sizi takip etmelerini durdurmak için hesap adlarının yanındaki Kaldır düğmesine dokunun.

Instagram'da En Az Etkileşimli Takipçileri Kaldırma
En Az Etkileşimli Takipçi Kaldırma Onayı

4. Instagram’da Bir Takipçiyi Engelleyin

Takipçiyi kaldırmak, tekrarlanan takip veya mesajlaşma istekleri göndermesini engellemiyorsa, takipçiyi tamamen engellemeyi düşünebilirsiniz.

Instagram’da bir kullanıcıyı engellemek için profiline gidin, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve açılan menüden Engelle’yi seçin. Ardından, kullanıcının oluşturabileceği tüm hesapları engelleyip engellemeyeceğinizi seçebilirsiniz. Uygun seçimi yapın ve devam etmek için Engelle düğmesine basın.

Instagram'da Bir Kullanıcıyı Engelle
Instagram'da Engelleme Özelliği

Engellendiğinde, hesabınız Herkese Açık olarak ayarlanmış olsa bile diğer kişi gönderilerinizi, hikayelerinizi veya Reels’lerinizi göremez.

5. Instagram’da Takipçi Kısıtlama

Birisinin profilinize erişmesini veya kötü ifadeli yorumlar bırakmasını engellemek için kolayca engelleyebilirsiniz, ancak bu kişiyi gerçek hayatta tanıyorsanız, bunu yapmak işleri tuhaf hale getirebilir. Bu tür durumlardan kaçınmak için Instagram, birini gerçekten kaldırmadan hesabınızla etkileşimlerini sınırlamanıza da olanak tanır.

Instagram’da bir takipçiyi nasıl kısıtlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Aşama 1: Telefonunuzda Instagram uygulamasını açın ve sol alttaki Profil sekmesine gidin. Şimdi üç yatay çizgiye dokunun ve ortaya çıkan menüden Ayarlar’ı seçin.

Instagram'daki ayarlar

Adım 2: Gizlilik’e gidin, Bağlantılar bölümüne gidin ve Kısıtlı Hesaplar’a dokunun.

Instagram'da Gizlilik Ayarları
Instagram'da Kısıtlanmış Hesaplar

Aşama 3: Şimdi, kısıtlamak istediğiniz kullanıcıyı bulmak için arama çubuğunu kullanın ve hesap adının yanındaki Kısıtla düğmesine dokunun.

Kısıtlı Hesaplar Listesi
Instagram'da bir Hesabı Kısıtla

Kısıtlandığında, gönderilerinize takipçi tarafından yazılan hiçbir yorum siz ve onlar dışında kimse tarafından görülemez. Ayrıca, gönderdikleri tüm mesajlar isteklerde görünür ve Instagram size bildirimde bulunmaz. Ancak, onları kısıtlamak sizi etiketlemelerini engellemez.

Dağınıklığı Temizle

Instagram, istenmeyen takipçileri kaldırmak ve gönderilerinizi ve hikayelerinizi görüntülemelerini engellemek için birkaç yol sunar. Muhtemelen bu tür takipçilerden kaçınmanın en iyi yolu profilinizi gizli tutmaktır. Hazır hazır gelmişken, Instagram’ın bazı şeyleri gizli tutmak için sunduğu diğer gizlilik ayarlarına göz atmak için biraz zaman ayırın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel