Gündem

Gmail’de Gizli Mod Nasıl Kullanılır?

Bildirilen 1,8 milyar aktif kullanıcısı ile Gmail, dünyanın önde gelen e-posta platformlarından biri olarak üst sıralarda yer almaktadır. Yaklaşık 300 milyar e-posta dünya çapında bireyler tarafından gönderilip alınıyor ve e-postaların %27’si günlük olarak bir Gmail hesabına geliyor veya gidiyor.Gmail, e-posta güvenliği için endüstri standardı 128 bit şifreleme sunarken, başka bir katman eklemek iyi bir fikirdir. .

Bir e-postanın yazdırılmasını, indirilmesini, kopyalanmasını veya iletilmesini önlemek için Gmail’deki Gizli modu kullanabilirsiniz. E-postanın son kullanma tarihini bile belirleyebilirsiniz – bir gün ile beş yıl arasında. Bu süreden sonra, e-postanın süresi dolar veya kullanılamaz hale gelir. İşte nasıl çalıştığı:

Giden E-postada Gizli Modu Etkinleştirme

Gmail’de bir e-posta oluştururken Gizli Modu etkinleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar ihtiyacınız olan yönü sağlayacaktır:

Aşama 1: Bir web tarayıcısında Gmail’i başlatın.

Adım 2: Yeni bir e-posta yazmak için Yaz’a tıklayın veya Gelen Kutunuzdaki bir e-postaya tıklayın ve Yanıtla’ya tıklayın.

Aşama 3: Yeni Mesaj penceresinin altında, Gönder düğmesinin yanında bir simgeler listesi görmelisiniz. Gizli Mod özelliğini temsil eden saat ve kilit içeren simgeye tıklayın.

Adım 4: Gizli Mod iletişim kutusunda bir seçenekler listesi görmelisiniz. Postaya bir son kullanma tarihi eklemek istiyorsanız, Son Kullanma Tarihini Ayarla altındaki açılır kutuya tıklayın.

Adım 5: Listeden istediğiniz son kullanma tarihini seçin – bir gün, bir hafta, bir ay, üç ay ve beş yıl. Son kullanma tarihini mevcut seçeneklerin ötesinde özelleştirmenin bir yolu yoktur.

Adım 6: Parola İste için Süre Sonunu Ayarla kutusunun altını işaretleyin. Bu seçenek genellikle varsayılan olarak SMS şifresi yok olarak ayarlanmıştır, ancak alıcının bir şifre almasını istiyorsanız SMS şifresine tıklayabilirsiniz. Google, bu işlev için tüm parolaları oluşturur.

Bunu, e-postaya bir kimlik doğrulama eklemek ve yalnızca hedeflenen alıcının e-postaya erişip görüntüleyebildiğinden emin olmak için kullanabilirsiniz.

Adım 7: Yukarıdaki tüm ayarları düzelttikten sonra, ayarları uygulamak için açılır pencerenin sağ alt kısmındaki Kaydet’e tıklayın.

Süre Sonu Belirle, Parola İste özelliğini seçebilir veya her iki seçeneği birleştirebilirsiniz.

Adım 8: SMS şifresi seçeneğini seçtiyseniz, Gönder’e tıkladıktan sonra Telefon numaralarını onayla kutusunu görmelisiniz. Alıcının ülke kodunu seçmek üzere bir açılır liste açmak için küçük bayrak simgesine tıklayın. Yazma sırasında, yalnızca belirli ülkelerdeki telefon numaraları bu özelliği desteklemektedir.

Adım 9: Alıcının numarasını bayrağın yanındaki kutuya yazın ve ardından Gönder’e tıklayın.

Ayarları kaydettikten sonra, e-postada Gizli Mod ile ilgili bir bildirim göreceksiniz. Bildirim, ayarlanmışsa, e-postanızın son kullanma tarihini taşıyacaktır.

Gizli Gmail için Erken Erişimi Kaldırma

Gizli Mod bir e-postada etkinleştirilip gönderildikten sonra, kullanıcılar bunu devre dışı bırakamaz. Ancak gönderenler, e-posta alıcılarının e-postaya erken erişim sağlayıp sağlamayacağını yine de kontrol edebilir. Yani, e-posta alıcılarının e-postanın içeriğini son kullanma tarihinden önce görüntüleyip görüntüleyemeyeceği. İşte nasıl çalıştığı:

Aşama 1: Gmail’i bir web tarayıcısında açın.

Adım 2: Gmail pencerenizin sol tarafından Gönderilenler’e tıklayın.

Aşama 3: Gizli Mod ile gönderilen e-postayı başlatın.

Adım 4: E-postanın gövdesinde, Erişimi kaldır’ı tıklayın; e-posta alıcıları içeriğine erişemez.

Adım 5: E-postanın sona ermesinden önce erişim izni vermek için Erişimi yenile’ye tıklayın.

Alıcı Olarak Gizli Bir E-postaya Erişme

Gmail’den gelen gizli bir e-postanın alıcısı olarak, ona yalnızca son kullanma tarihine kadar veya parolayı sağlayabilirseniz erişebilirsiniz. E-posta alıcıları, e-posta içeriğini kopyalayamaz, iletemez veya yazdıramaz. İşte nasıl çalıştığı:

Aşama 1: Gmail’i bir web tarayıcısında açın.

Adım 2: Sol üst taraftaki Gelen Kutusu’na tıklayın.

Aşama 3: E-postayı Gizli Mod ile başlatın ve içeriğini görebilmeniz gerekir.

Adım 4: E-postanın bir şifre kilidi varsa, Şifre gönder’e tıklayın.

Adım 5: Telefonunuzda kod olup olmadığını kontrol edin, e-postanın gövdesine parolayı girin ve Gönder’e basın.

Gmail’den Giden E-postaları Şifreleme

Gmail’de Gizli Modun nasıl etkinleştirileceği bu kadar. Hala Gmail’den gönderdiğiniz e-postaların gizliliği konusunda endişeleriniz varsa, e-postaları SafeGmail uzantısını kullanarak şifrelemeyi de deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir