Gündem

Facebook Profili Mobil ve Web’de Nasıl Kilitlenir

Facebook’ta milyarlarca kullanıcı varken, kişisel bilgilerinizi sosyal ağda korumak daha önemli hale geldi. Facebook, hesabınızı meraklı gözlerden korumak için çeşitli gizlilik ve güvenlik araçları sunar. Böyle bir işlev, Facebook profilinizi kilitleme yeteneğidir. Bunu nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Facebook hesabınızı kilitleyerek, yüklediğiniz fotoğrafların ve kişisel bilgilerinizin kötüye kullanımını etkin bir şekilde ortadan kaldırmış olursunuz. Lafı fazla uzatmadan Facebook profilinizi web ve mobil uygulamalarda nasıl kilitleyeceğinizi gösterelim.

Facebook Profilini Ne Zaman Kilitlemelisiniz?

Başkalarının Facebook’ta yüklediğiniz resimleri kötüye kullandığını düşündüğünüzde, Facebook profilinizi kilitleyebilirsiniz. Bu işlev, profilinizden birinin gizlice eğitiminizi, ilgi alanlarınızı, cep numaranızı ve hatta doğum tarihinizi kontrol etmesini istemediğinizde de kullanışlıdır.

Facebook Profilinizi Kilitlediğinizde Ne Olur?

Sosyal medya deneyiminizde hiçbir fark görmezsiniz. Ancak arkadaş listenizde olmayan diğer kişiler artık profilinizdeki belirli bilgilere erişemeyecek.

  • Yabancılar yüklediğiniz gönderileri ve fotoğrafları profilinizde göremez. Erişim yalnızca arkadaşlara özel kalır. Ancak, görünürlüğü herkese açık olarak ayarlanmışsa, doğum tarihi, konum, ilişki durumu vb. gibi profil bilgileriniz görünür.
  • Diğerleri tam profil resminizi ve kapak fotoğrafınızı göremez. Bunun yerine, düşük çözünürlüklü bir küçük resim alacaklar. Bu, profil resminizi kötüye kullanma olasılığını ortadan kaldırır.
  • Herkese açık erişime sahip mevcut gönderileriniz yalnızca Arkadaşlar olarak değişecek.
  • Hakkında bilgilerinizin yalnızca küçük bir kısmı yabancılar tarafından görülebilir.
  • Facebook hikayelerinizi, gönderilerinizi, grup gönderilerinizi ve diğer etkinliklerinizi yalnızca arkadaşlarınız görebilir.
  • Yeni gönderilerinizi ve fotoğraflarınızı herkesle paylaşamazsınız. Sadece arkadaşlarla sınırlı olacaktır.
  • Facebook, ‘Tanıyor Olabileceğin Kişiler’ bölümünde profilini önermeye devam edecek

Birisi Facebook profilinizi ziyaret etmeye çalıştığında, hakkında bilgilerinizin yalnızca bir kısmını, düşük çözünürlüklü bir hesap resmini ve bir kapak resmini görebilir. İnsanlar sana yine de arkadaşlık isteği veya mesaj gönderebilir. Bu nedenle, yalnızca birinin arkadaşlık isteğini kabul ettiğinizde, tüm profilinizi görebilirler.

Facebook Profilini Web’de Kilitle

Facebook profilinizi masaüstü sürümünden ve iOS/Android mobil uygulamalarından kilitleyebilirsiniz. Önce Facebook web’i ele alacağız ve ardından mobil platformlara geçeceğiz.

Aşama 1: Web’de Facebook’u ziyaret edin ve hesap bilgilerinizle oturum açın. Sağ üst köşedeki aşağı üçgene tıklayın ve menüden profil adınızı seçin.

Adım 2: Metin kutusunun sağ üst köşesinde üç dikey nokta göreceksiniz. üstüne tıkla.

Aşama 3: Bir menü açıldığında, ‘Profili Kilitle’yi seçin.

Hesabınız için kilitli profil onayını hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Profil resminin altındaki mavi kilit simgesini kontrol edin.

Facebook Profilini Mobilde Kilitle

Facebook, kilit profili işlevini web sürümüne özel tutmadı. Profilinizi mobil uygulamalardan kolayca kilitleyebilirsiniz. İşte nasıl.

Hem iOS hem de Android Facebook uygulamaları kullanıcı arayüzünde (kullanıcı arayüzü) aynı olduğundan, örnek olarak yalnızca bir platform (iOS) kullanacağız.

Aşama 1: iPhone veya Android cihazınızda Facebook’u açın.

Adım 2: Sağ alt köşedeki üç dikey çizgi menü düğmesine dokunun.

Aşama 3: En üstte profilinizi seçin.

4. Adım: Profili düzenle düğmesinin yanındaki üç noktalı menüye dokunun.

Adım 5: Profili kilitle’yi seçin ve kararınızı onaylayın.

Facebook Profilinizin Kilidini Açın

Gelecekte fikriniz değişirse, Facebook profilinizin kilidini kolayca açabilir ve herkese bilgi erişimi verebilirsiniz.

Facebook Web

Aşama 1: Facebook web’den profilinize gidin (yukarıdaki adımlara bakın).

Adım 2: Üç noktalı menüye tıklayın ve Profilin kilidini aç’ı seçin.

Android ve iPhone için Facebook

Aşama 1: Facebook uygulamasını açın ve profilinizi açmak için sol üst köşedeki profil fotoğrafınıza dokunun.

Adım 2: Profili düzenle düğmesinin yanındaki üç dikey nokta menüsünü seçin.

Aşama 3: Profilin kilidini aç üzerine dokunun ve hazırsınız.

Facebook Bilgilerinizi Yönetin

Sosyal medyada hassas bilgileri paylaşırken dikkatli olmalısınız. Bazıları bundan faydalanabilir ve gelecekte başınızı belaya sokabilir. Facebook kilitleme işlevini kullanın ve hesabınıza yetkisiz erişimi önleyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel