Gündem

Facebook Hikayelerinin Mobil ve PC’de Gösterilmeyen En İyi 9 Düzeltmesi

Çoğu sosyal medya platformu gibi Facebook da 24 saat sonra kaybolan hikayeleri görüntülemenize ve paylaşmanıza olanak tanır. Ancak, Facebook hikayeleri göstermediği için bu özellikten mahrum kaldıysanız, hemen düzeltmek isteyebilirsiniz.

Bu kılavuzda, hem mobil hem de PC’de sorun göstermeyen Facebook hikayelerini düzeltmenize yardımcı olacak 9 çözümden oluşan bir liste hazırladık. Haydi başlayalım.

1. Uygulamayı veya Tarayıcıyı Yeniden Başlatın

Facebook’un telefonunuza veya PC’nize hikaye yüklemesini engelleyen küçük bir aksaklıksa, basit bir yeniden başlatma hile yapmalıdır. Devam edin ve yardımcı olup olmadığını görmek için Android veya iPhone’unuzdaki Facebook uygulamasını yeniden başlatın. Benzer şekilde, bilgisayarınızda Facebook kullanıyorsanız, bunun işe yarayıp yaramadığını görmek için tarayıcıyı yeniden başlatın.

2. Facebook Uygulamasında Veri Tasarrufunu Devre Dışı Bırakın

Sınırlı bir veri planınız varsa, Facebook’ta Veri tasarrufu seçeneğini kullanmanız muhtemeldir. Ancak bu, Facebook’un zaman zaman içerik yüklemesini engelleyebilir ve sonuç olarak Facebook hikayeleri sizin için yükleyemeyebilir. Bu nedenle, optimum bir deneyim için Facebook uygulamasında veri tasarrufu seçeneğini devre dışı bırakmayı düşünmelisiniz.

Aşama 1: Android veya iPhone’unuzda Facebook’u başlatın. Uygulama menüsünü ziyaret etmek için sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.

Adım 2: Ekranın altındaki Ayarlar ve Gizlilik üzerine dokunun. Ardından, Ayarlar’ı seçin.

Aşama 3: Tercihler altında, Medya üzerine dokunun. Aşağıdaki menüden Optimize edilmiş seçeneğini seçin.

3. Sessiz Hikayeleri Kontrol Edin

Facebook belirli arkadaşların hikayelerini göstermiyorsa, yanlışlıkla onların hikayelerini sessize almış olma ihtimalin var. Bu durumda, seslerini açmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.

Aşama 1: Facebook uygulamasını açın ve uygulama menüsüne erişmek için sağ üstteki üç yatay çizgiye dokunun.

Adım 2: Ayarlar ve Gizlilik üzerine dokunun ve Ayarlar’ı seçin.

Aşama 3: Hedef Kitle ve görünürlük bölümüne ilerleyin ve Hikayeler’i seçin.

4. Adım: Sesini kapattığınız Hikayeler’e dokunun.

Adım 5: Sesini kapattığın arkadaşların listesini göreceksin. O kişiden gelen hikayeleri görüntülemek için arkadaşınızın adının yanındaki Sesi Aç düğmesine dokunun.

4. Hikayenizi Kimlerin Görüntüleyebileceğini Yönetin

Arkadaşlarınız Facebook’ta yayınladığınız hikayeleri görüntüleyemiyorsa, herhangi birinden hikaye gizleyip gizlemediğinizi görmek için uygulamadaki gizlilik ayarlarını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Aşama 1: Facebook uygulamasında, uygulama menüsünü ziyaret etmek için sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.

Adım 2: En alttaki Ayarlar ve Gizlilik üzerine dokunun. Aşağıdaki ekrandan Ayarlar’ı seçin.

Aşama 3: Kitle ve görünürlük altında, Hikayeler’e dokunun.

4. Adım: Hikaye gizliliğini seçin. Bir sonraki ekrandan Genel veya Arkadaşlar seçeneğini seçin.

5. Uygulama Önbelleğini Temizle

Facebook uygulaması tarafından depolanan geçici veriler, eskidiğinde veya bozulduğunda performansını da etkileyebilir. Bu durumda, durumu iyileştirip iyileştirmediğini görmek için Facebook’un uygulama önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Android

Aşama 1: Facebook uygulaması simgesine uzun basın ve açılan menüden Uygulama bilgileri’ni seçin.

Adım 2: Depolama ve önbelleğe gidin ve Önbelleği temizle seçeneğine dokunun.

iPhone

iOS, uygulama önbelleğini temizlemenize izin vermese de, Facebook’un mobil tarayıcısı tarafından toplanan önbelleği ve çerezleri temizleyebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip et.

Aşama 1: iPhone’unuzda Facebook uygulamasını başlatın. Sağ alt köşedeki Menü simgesine dokunun.

Adım 2: Ayarlar ve Gizlilik’i genişletin ve Ayarlar’ı seçin.

Aşama 3: İzinler’e ilerleyin ve Tarayıcı’ya dokunun.

4. Adım: Facebook’un mobil tarayıcısı tarafından toplanan verileri temizlemek için Tarama verileri altındaki Temizle düğmesine dokunun.

6. Tarama Verilerini Temizle (Windows ve macOS)

Benzer şekilde, Facebook’u bir web tarayıcısında kullanıyorsanız, mevcut tarayıcı önbelleğini temizlemek yardımcı olacaktır.

Chrome veya Edge’de tarayıcı önbelleğini temizlemek için, Tarama Verilerini Temizle panelini başlatmak için klavyenizde Ctrl + Shift + Delete (Windows) veya Command + Shift + Delete (macOS) tuşlarına basın. Zaman Aralığı bölümünde Tüm zamanlar’ı seçin ve ‘Çerezler ve diğer site verileri’ ve ‘Önbelleğe alınan resimler ve dosyalar’ yazan kutuları işaretleyin.

Son olarak, Verileri temizle’yi tıklayın.

7. Uzantıları Devre Dışı Bırak (Windows ve macOS)

Reklamları engellemek, temalar uygulamak veya Facebook deneyiminizi başka herhangi bir şekilde geliştirmek için herhangi bir üçüncü taraf uzantısı kullanıyorsanız, bu tür sorunlar ortaya çıkabilir. Bu uzantılardan birinin Facebook’un komut dosyasına müdahale etmesi ve hikayeleri göstermesini engellemesi mümkündür.

Bunu doğrulamak için web tarayıcınızdaki tüm uzantıları devre dışı bırakmalı ve Facebook’u tekrar yüklemeyi denemelisiniz.

Google Chrome’da şunu yazın chrome://uzantılar adres çubuğunda ve Enter’a basın. Tüm uzantıları kapatın.

Aynı şekilde, Microsoft Edge’de Facebook kullanıyorsanız, şunu yazın kenar://uzantılar adres çubuğunda ve Enter’a basın. Kapatmak için uzantıların yanındaki anahtarları kullanın.

Devre dışı bırakıldığında, hikayeleri Facebook’a yüklemeyi deneyin. Bu yardımcı olursa, suçluyu izole etmek için tüm uzantıları tek tek etkinleştirebilirsiniz.

8. Facebook Uygulamasını Güncelleyin

Facebook, yeni özellikler eklemek, hataları düzeltmek ve uygulama performansını iyileştirmek için düzenli olarak uygulama güncellemeleri yayınlar. Muhtemelen uygulamanın daha eski bir sürümünü kullanıyorsunuz ve sorun göstermeyen hikayeler yalnızca bu nedenle ortaya çıkıyor. İşe yarayıp yaramadığını görmek için Play Store veya App Store’dan Facebook uygulamasının en son sürümüne güncelleyin.

9. Messenger’da Hikayeleri Kontrol Edin

Facebook’ta paylaştığınız hikayeler, kullanıcı gizlilik ayarlarını değiştirmedikçe Facebook Messenger uygulamasında da görünür. Bu nedenle, hiçbir şey işe yaramazsa, arkadaşlarınızın hikayelerini görüntülemek için Facebook Messenger uygulamasındaki Kişiler sekmesine gidin.

Her resim bir hikaye anlatır

Facebook hikayeleri, kısa vadede ilgili içeriği paylaşmak için popüler bir araç haline geldi. Bazen, Facebook size bir nedenden dolayı hikayeleri gösteremeyebilir. Umarım, yukarıda belirtilen düzeltmeler, sorunu tamamen çözmenize yardımcı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir