Gündem

Android ve iPhone’da Instagram Keşfet Sayfasını Değiştirme veya Sıfırlama

Aylık bir milyar aktif kullanıcı tabanıyla Instagram, içerikle patladı. İlgili içeriği hızlı bir şekilde bulma kolaylığı için platform, Keşfet bölümü aracılığıyla kullanıcılara kişiselleştirilmiş içerik önerileri sunar. Ancak, algoritma bazen rastgele şeyler görüntüler. Eğer sizde de durum buysa, akıllı telefonunuzu kullanarak Instagram’ın Keşfet sayfasını değiştirme veya sıfırlama zamanı geldi.

Instagram, Keşfet sayfasını ilgili veya uygun kullanıcılara ulaştırarak/göstererek tüm içeriği anlamlandıracak şekilde zenginleştirmiştir. Bu, kullanıcıları platformun ezici doğasından uzaklaştırdı ve muazzam kullanıcı tabanına hitap etti. Ancak Keşfet sekmesi nasıl çalışır ve onu nasıl sıfırlayabilirsiniz? Hadi bulalım.

Instagram Keşfet Sayfası Nasıl Çalışır?

2012 yılında ‘Popüler’ olarak lanse edilen Instagram Keşfet, platformdaki en popüler içeriklerin görüntülendiği bir sekmeydi. Bu özellik, kullanıcıların yeni içerik keşfetmesine ve trend olan fotoğraf ve videoları görmesine olanak tanıyordu. Değişen içerik tüketim modeli ve daha iyi içerik keşfedilebilirliği ve çeşitliliği nedeniyle Instagram, Keşfet olarak yeniden adlandırdı.

Instagram Keşfet Sayfası

Keşfet sayfası, ilgileneceğinizi ve en çok etkileşimde bulunacağınızı düşündüğü içeriği size göstermek için bir algoritma kullanır. Şimdi, ilginizi nasıl bildiğini merak ediyor olmalısınız? Olarak Instagram başınaAlgoritma, bir gönderinin aldığı beğeni, yorum ve paylaşımların yanı sıra geçmişte kimi takip ettiğiniz ve neyi beğendiğiniz gibi çeşitli faktörleri hesaba katar.

Algoritma, her kullanıcı için kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturur ve sürekli olarak yeni içerikle güncellenir. Instagram, kullanıcılara en alakalı ve heyecan verici içeriği göstermek için Keşfet algoritmasını sürekli olarak değiştiriyor. Ancak birçok kullanıcı, Keşfet sayfalarının aynı içeriği gösterdiğini bildirdi. Aynı teknede seyahat ediyorsanız değiştirmenizi veya sıfırlamanızı öneririz.

Android ve iPhone’da Instagram Keşfet Sayfanızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Birkaç gönderiden memnun değilseniz, Keşfet sayfasını değiştirmek için bu yöntemi izlemek daha uygundur. Bu yaklaşım uzun ve tekrarlayıcı olabilir, ancak temel Instagram ilginizi kırmadan iyi sonuçlar verir. Ayrıca, Instagram’ın algoritması, değişiklikleri hızlı bir şekilde uygulama konusunda kurnazdır. Bu yöntemde beğenmediğiniz gönderileri tek tek kaldırmanız gerekecektir. Sana nasıl olduğunu göstereyim.

NOT: Bu kılavuzu oluşturmak için Android 11 çalıştıran OnePlus 7T ve iOS 16 çalıştıran iPhone 12 kullandık, ancak aynı adımları iOS veya Android cihazınızda da uygulayabilirsiniz. Ancak, bazı adımlar ve ekran görüntüleri farklı görünebilir.

Adım 1: Instagram uygulamasını açın ve Keşfet sayfasına gidin.

Adım 2: Şimdi beğenmediğiniz gönderiyi açın ve sağ üstteki üç noktalı menüye tıklayın.

Instagram Keşfet Sayfasını Sıfırla

Adım 3: İlgilenmiyorum’u seçin.

Instagram Keşfet Sayfasını Sıfırla

Bu, gönderiyi önerinizden kaldıracak ve bu tür içeriklere ilgi göstermediğiniz sürece gönderi asla görünmeyecek. Ve evet, alakasız bir içerik veya hoşunuza gitmeyen bir şey gördüğünüzde bu işlemi tekrarlamanız gerekir. Ancak, akışın tamamını değiştirmek istiyorsanız tek seçeneğiniz Keşfet Sayfasını sıfırlamaktır.

Instagram Uygulamasında Keşfet Sayfasını Sıfırlama: 2 Yol

Instagram Keşfet sayfanızı sıfırlamanın 2 yolu vardır – arama geçmişini temizlemek veya önbelleği silmek. Keşfet feed’inizin nasıl değiştiğini görmek için yöntemlerden herhangi birini veya her ikisini birden uygulayabilirsiniz.

1. Arama Geçmişini Temizle

Arama Geçmişi, beğendiğiniz hesap türünü, hashtag’leri ve gönderileri, videoları veya makaraları belirlemede iyi bir rol oynar. Bu yöntem, Keşfet sayfasını sıfırlamak için etkili ve oldukça basittir. Android veya iOS cihazınızdaki adımları izleyin.

Aşama 1: Instagram uygulamasını açın ve sağ alttaki profilinize dokunun.

Adım 2: Sağ üstteki üç çizgili simgeye dokunun ve Etkinliğinizi seçin.

Aşama 3: Son aramalar’ı seçin ve Tümünü temizle’ye dokunun.

Adım 4: Onaylamak için komut isteminde Tümünü temizle’yi seçin.

Instagram Keşfet Sayfasını Sıfırla

Arama geçmişini temizleyerek, potansiyel ilginizi Instagram’ın algoritmasına göre temizliyor ve Keşfet sayfanızı gerçekten ilginizi çekebilecek bir şeyle sıfırlıyorsunuz.

2. Instagram Önbelleğini Temizle

Instagram’ı her açtığınızda, görüntülediğiniz içerikten ziyaret ettiğiniz profillere kadar tüm verileri cihazınızda depolar. Bu, tanıdık içeriğin bir dahaki sefere sunucularından alınmadan görüntülenmesini kolaylaştırır. Bu nedenle, önbelleği temizlemek bu verileri siler ve böylece Keşfet sayfanızı değiştirir. Android ve iPhone için farklı adımlar vardır. Her ikisini de aşağıya ekledik.

Not: Önbelleği kaldırmak, telefonunuzda depolanan Instagram verilerini kaldırır. Adımlara geçmeden önce, Instagram önbelleğini sildiğinizde ne olacağını açıklayan ayrıntılı kılavuzumuza göz atın.

Android’de Instagram Önbelleğini Temizle

Aşama 1: Telefon Ayarlarını açın ve ‘Uygulamalar ve bildirimler’e gidin.

Not: Her Akıllı Telefonun bir ‘Uygulamalar ve Bildirimler’ seçeneği vardır; ancak, farklı şekilde adlandırılabilirler.

Adım 2: Tüm uygulamaları gör’e gidin ve Instagram’ı seçin.

Aşama 3: Depolama ve Önbellek üzerine dokunun ve Önbelleği Temizle’yi seçin.

iPhone’da Instagram’ı Silin ve Yeniden Yükleyin

iPhone’da önbelleği temizlemenin bir yolu yoktur. Bu nedenle, Instagram uygulamasının önbelleğini temizlemek için uygulamayı tamamen silmeniz ve ardından App Store’dan yeniden yüklemeniz gerekir. Evet meşakkatli bir yöntem ama olan bu.

Aşama 1: iPhone Ayarlarına gidin ve Genel üzerine dokunun.

Adım 2: Şimdi, iPhone Depolama Alanına gidin, aşağı kaydırın ve Instagram’ı seçin.

Aşama 3: Son olarak, Uygulamayı Sil üzerine dokunun.

Instagram Keşfet Sayfasını Sıfırla

Bir Boşaltma uygulaması seçeneği olsa da, belgelerini ve verilerini iPhone’da yerel olarak depolarken uygulamayı siler. Bu nedenle, uygulamayı silmek tek seçeneğinizdir.. Bittiğinde, yenilenmiş bir Keşfet sayfası bulmak için Instagram’ı yeniden yükleyin.

Instagram Keşfet Sayfanızda Görüneni Değiştirin

Instagram gibi sosyal medya uygulamaları, hangi içerikle etkileşime geçmek istediğinizi belirlemek için arka planda birçok iş yapar. Ayrıca Instagram’ın algoritması, takip ettiğiniz hesaplardan, beğendiğiniz gönderilerden, etkileşimde bulunduğunuz benzer içeriklerden ve koleksiyonunuza kaydettiğiniz gönderilerden etkilenen içerik önerileri sunarak giderek daha anlayışlı hale geliyor. Bu nedenle, keşfet sayfanızı hızlı bir şekilde değiştirmek için Instagram algoritmasını değiştirmek neredeyse imkansız hale gelir.

Ama, biz Umarım bu kılavuz, Instagram Keşfet sayfası içeriğini değiştirmenize veya sıfırlamanıza yardımcı olmuştur. Aşağıdaki yorumlar bölümünde hangi yöntemin en iyi sonuçları verdiğini bize bildirin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir