Gündem

Zaporijya Nükleer Santrali’nin elektrik bağlantısı kesildi

Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’ne dış enerji kaynağından elektrik sağlayan hat, saldırılar nedeniyle zarar gördü ve tesise dışarıdan elektrik akışı durdu. Bu nedenle reaktörlerin soğutulması ve nükleer emniyet için acil durum jeneratörleri devreye girdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansından (UAEA)yapılan yazılı açıklamada, Başkan Rafael Mariano Grossi’nin Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.

Grossi, nükleer santralde durumun her geçen gün kötüye gittiğini, gece meydana gelen askeri çatışma sonucunda tesisin elektrik bağlantısının kesildiğini duyurdu.

Bombardımanın santrale elektrik sağlayan hatta zarar verdiğini belirten Grossi, tesisteki reaktörlerin soğutulması, nükleer güvenlik ve emniyetin sağlanabilmesi için acil durum jeneratörlerinin devreye girmek zorunda kaldığına dikkati çekti.

"Nükleer bir kazayı önlemek için güvenli bölge mutlak ve acil bir zorunluluk" 

Söz konusu jeneratörlerin 10 günlük yakıtlarının bulunduğunu, santralin dış enerji kaynağıyla bağlantısının kesilmesinin çok kaygı verici bir gelişme olduğunu belirten Grossi, bu durumun Zaporijya Nükleer Santrali ve çevresinde silahlardan arındırılmış bir nükleer güvenli bölge oluşturulmasını kaçınılmaz kıldığını vurguladı:

"Tesisin tek dış güç kaynağına isabet eden bombardımanın yeniden başlaması son derece sorumsuzca. Zaporijya Nükleer Santrali korunmalıdır. Nükleer bir kazayı önlemek için güvenli bölge mutlak ve acil bir zorunluluktur." 

Açıklamada, Grossi’nin güveli bölge konusunu görüşmek üzere 6 Ekim’de Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir araya geldiği, gelecek hafta başında da Rus yetkililerle bu konuyu görüşeceği belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel