Gündem

WhatsApp’ta Son Görülmeyi Neden Göremiyorum?

WhatsApp’ın ‘Son Görülme Yeri’, anlık mesajlaşma uygulamasının değerli bir özelliğidir. Arkadaşınızın veya aile üyenizin WhatsApp’ta en son ne zaman aktif olduğunu kontrol edebilir ve buna göre mesajlar gönderebilirsiniz. Peki ya kişinizin WhatsApp’ta son görüldüğünü artık göremiyorsanız? İşte olası nedenler.

WhatsApp’ın Son Görülme özelliği belirli senaryolarda yardımcı olsa da, bazıları onu kötüye kullanabilir ve diğer kişinin Son Görülme durumuna göz atmaya devam edebilir. İnsanlar WhatsApp’ta takip edilmek istediklerinde, WhatsApp’ın gizlilik seçeneklerini kullanabilir ve hesaplarından Son Görülme özelliğini devre dışı bırakabilirler.

WhatsApp’ta Son Görülme’yi gizlemenin birkaç yolu vardır ve kişiniz, son aktif durumu sizden gizlemek için aşağıdaki numaralardan birini kullanmış olabilir.

1. Kişi Son Görülmeyi Devre Dışı Bıraktı

WhatsApp, platformda son görülmeyi tamamen devre dışı bırakmanıza izin verir. Kişileriniz WhatsApp’ın gizlilik eklentisini kullandığında, onların son görülme durumlarını göremezsiniz. Kapak tarafında, bu kişiler de Son Görülmenizi göremez. Aynısını WhatsApp hesabınız için ayarlamak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

Aşama 1: WhatsApp’ı açın ve Ayarlar’a gidin (iPhone kullanıcıları sağ alt köşedeki ayar dişlisine dokunabilir ve Android kullanıcılarının ayarları açmak için sağ üst köşedeki daha fazla menüsünü seçmeleri gerekir).

Adım 2: Hesap’ı seçin.

Aşama 3: Gizlilik menüsünü açın.

Adım 4: Son Görülme’yi seçin.

Adım 5: Aşağıdaki menüden Kimse’ye dokunun.

WhatsApp, hesabınız için Son Görülmeyi devre dışı bırakır ve diğer kişiler için aynısını kontrol edemezsiniz.

2. Kişi Numaranızı Telefonuna Kaydetmemiş

Gizlilik nedeniyle, çoğu WhatsApp kullanıcısı yalnızca Son Görülme durumlarını kişilerle paylaşır. Kişi cep telefonu numaranızı telefonuna kaydetmediyse Son Görülme durumunu göremezsiniz. Alıcıdan cep telefonu numaranızı kişi listesine eklemesini isteyebilirsiniz. Kişi sizi kişiler listesine eklediğinde, bir WhatsApp görüşmesi açabilir ve en üstte Son Görülme’yi kontrol edebilirsiniz.

3. Kişi, WhatsApp’taki Belirli Kişilerden Son Görülme Durumunu Gizlemiştir

WhatsApp’ın yeni gizlilik eklentileri sayesinde artık Son Görülme, profil resmi ve hakkında bilgilerini belirli kişilerden gizleyebilirsiniz. Kişi, siz de dahil olmak üzere belirli kişilerden gizlediğinde, WhatsApp’ta Son Görülme’yi görüntüleyemezsiniz.

WhatsApp hesabınızda benzer değişiklikler yapmak istiyorsanız, Son Görülme’yi WhatsApp’taki belirli kişilerden gizlemek için gönderimize bakın.

4. WhatsApp Hesabınızda Son Görülme Durumunu Etkinleştirin

WhatsApp hesabınızda Son Görülme özelliğini devre dışı bıraktığınızda (ilk numarayı kontrol edin), aynısını diğer kişiler için kontrol edemezsiniz. Son Görülme’yi her WhatsApp görüşmesinde görmüyorsanız, muhtemelen WhatsApp’ta Son Görülme’nizi kapatmışsınızdır. Aşağıdaki adımları izleyin ve Son Görülme durumunuzu kişileriniz için kullanılabilir hale getirin.

Aşama 1: WhatsApp’ta Gizlilik menüsünü açın (yukarıdaki adımlara bakın).

Adım 2: Son Görülme menüsüne gidin.

Aşama 3: Kişilerim’i seçin.

WhatsApp, hesabınız için Son Görülmeyi etkinleştirir ve diğer kişiler için de aynısını kontrol edebilirsiniz.

5. Kişi Sizi WhatsApp’ta Engelledi

İşler ters gittiğinde arkadaşınız veya aile üyeniz sizi WhatsApp’ta engelleyebilir. Profil resmini, Son Görülme’yi veya Hakkında’yı kontrol edemezsiniz ve WhatsApp da mesajlarınızı ve medya dosyalarınızı teslim etmez. WhatsApp’ta birisinin sizi ne zaman engellediğini anlamanın somut bir yolu yok. Aşağıdaki birkaç numarayı inceleyebilir ve WhatsApp’ta bir kişiyle durumunuz hakkında eğitimli bir tahminde bulunabilirsiniz.

  • Kişinin profil resmini göremiyorsunuz
  • Kişinin Son Görülme durumunu göremezsiniz.
  • WhatsApp kişilerinin hakkında durumunu göremezsiniz
  • Metin mesajlarınız, medya dosyalarınız ve ses klipleriniz diğer kişinin telefonuna ulaşmaz (bunlar için çift onay işareti görmezsiniz)
  • Kişiyi herhangi bir WhatsApp grubuna ekleyemezsiniz.

WhatsApp kişiniz yukarıdaki kriterlerin tümünü karşılıyorsa, kişi sizi sosyal medyada engellemiştir. Telegram veya Signal gibi sosyal ağlar üzerinden ulaşabilir, farklılıkları giderebilirsiniz.

WhatsApp Last Seen’in Nasıl Çalıştığını Anlayın

WhatsApp’ta birinin Son Görülme durumunu göremediğinizde kafanız karışmasın. Bağlantınız, Son Görülmeyi sizden saklamak için yukarıdaki numaralardan birini kullandı. WhatsApp’ın gizlilik araçlarını nasıl kullanıyorsunuz? Tercihinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu