Gündem

Whatsapp Web’in Senkronize Olmamasını Düzeltmenin En İyi 6 Yolu

WhatsApp, tüm dünyada en yaygın kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. Çoğunlukla akıllı telefonlarda kullanılsa da WhatsApp Web, bilgisayarınızdan WhatsApp’taki kişilerle sohbet etmenizi sağlar.

WhatsApp Web, mesajlarınızı daha büyük bir ekrandan okumayı ve yanıtlamayı kolaylaştırır. Ayrıca, birisi size her mesaj gönderdiğinde fon numaranızı seçmek zorunda kalmayacaksınız. Böylece istenmeyen dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınabilirsiniz. Ancak, kullanıcıların karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri, WhatsApp Web’in mesajları telefonunuzla senkronize etmemesidir. Bu sorunla karşılaşırsanız, düzeltmek için bazı basit çözümler.

WhatsApp Web Senkronizasyonu Sorunu Nedir?

Kullanıcıların karşılaştığı bu sorunun epeyce varyasyonları vardır. En yaygın olanı, WhatsApp’ta yeni bir mesaj aldığınızda, bunun telefonunuzda görünmesi, ancak WhatsApp Web’de görünmemesidir.

WhatsApp Web senkronizasyon sorunları

Başka bir senkronizasyon sorunu, bir konuşmadaki bazı mesajların akıllı telefonunuz için WhatsApp uygulamasında görünmesi, ancak WhatsApp Web’de görünmemesidir. Bu, sohbetleri WhatsApp Web’de görüntülerken eksik hale getirir.

Bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşıyorsanız, bunları deneyip düzeltmenin bazı yollarını burada bulabilirsiniz.

1. İnternet Bağlantınızın Güvenilir Olduğundan Emin Olun

Bu, WhatsApp Web’de senkronizasyon sorunlarına yol açan en önemli noktadır. Akıllı telefonunuz ve bilgisayarınız güvenilir bir internet bağlantısına bağlı olmalıdır. Mobil veri veya mobil ortak erişim noktası yerine kararlı bir Wi-Fi ağına bağlanmayı deneyin.

WahtsApp internet bağlantısı

Ayrıca, internet bağlantınızın düzgün çalışıp çalışmadığını ve diğer web sayfalarının yüklenip yüklenmediğini kontrol edin. İnternet bağlantınız iyi çalışıyorsa ancak WhatsApp Web senkronize olmuyorsa, bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için farklı bir ağa bağlanmayı deneyin.

2. Bağlı Cihazı Kaldırın ve Yeniden Ekleyin

WhatsApp kısa süre önce geleneksel WhatsApp Web seçeneği yerine Bağlantılı Cihazları tanıttı. Bu değişikliği yaptıktan sonra senkronizasyon sorunlarıyla karşılaşırsanız, bağlı cihazlarınızı WhatsApp hesabınızdan kaldırmayı ve tekrar eklemeyi deneyin. İşte nasıl yapılacağı.

Aşama 1: Akıllı telefonunuzda WhatsApp’ı açın.

Adım 2: WhatsApp’ta ‘Ayarlar’ sayfasına gidin.

WhatsApp ayarları seçeneği

Aşama 3: ‘Bağlantılı Cihazlar’ üzerine dokunun.

Adım 4: Burada, bağlı cihazlarınızın bir listesini göreceksiniz. WhatsApp Web’de senkronizasyon sorunlarıyla karşılaştığınız cihaza dokunun. ‘Oturumu Kapat’ı seçin.

Adım 5: Şimdi, önceki menüye dönün ve ‘Cihaz Bağla’yı seçin.

WhatsApp bir cihaz bağlama

Adım 6: Bilgisayarınızda WhatsApp Web’i açın ve QR kodunu tarayın.

WhatsApp Web tarama QR kodu

3. Telefonunuzdaki WhatsApp Önbelleğini Temizleyin

Önbelleği temizlemek, eşitleme sorunlarını çoğu zaman çözebilir. Tabii ki, bu yalnızca bir Android telefon için geçerlidir ve bir iPhone kullanıyorsanız geçerli değildir. WhatsApp’ın önbelleğini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Android telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın ve ‘Uygulamalar’ bölümüne gidin.

Android Ayarları

Adım 2: ‘Tüm uygulamaları gör’ üzerine dokunun ve ‘WhatsApp’ı bulana kadar aşağı kaydırın ve üzerine dokunun.

Aşama 3: ‘Depolama ve önbellek’i seçin.

Depolama ve önbellek

Adım 4: Şimdi, ‘Önbelleği temizle’ seçeneğini seçin.

WhatsApp'ta Önbelleği Temizle seçeneği

4. Beta Sürümden Kararlı Sürüme Geçin

Akıllı telefonunuzda WhatsApp’ın beta sürümünü kullanıyorsanız bu, WhatsApp Web’de senkronizasyon sorunlarına neden oluyor olabilir. Beta yazılımı genellikle kararsızdır ve birden çok hataya veya soruna neden olabilir.

Beta sürümünü kaldırın ve kullandığınız akıllı telefona bağlı olarak ilgili uygulama mağazanızdan WhatsApp’ın kararlı sürümünü yükleyin. Yine de, uygulamayı kaldırmadan önce WhatsApp verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

5. WhatsApp’ı Telefonunuza Yeniden Yükleyin

Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, WhatsApp’ı telefonunuzdan kaldırıp yeniden yüklemek denemeye değer. Telefonunuzdaki uygulamayla ilgili bir sorun varsa, bu sorunu çözmeli ve hazır olmalısınız.

WhatsApp'ı yeniden yükleyin

Bir kez daha, uygulamayı kaldırmadan önce WhatsApp sohbetlerinizin ve verilerinizin yedeğini aldığınızdan emin olun.

6. Tarayıcı Yerine Masaüstü Uygulamasını Kullanın

Bazı kullanıcılar, Windows ve macOS’ta WhatsApp’ın masaüstü sürümünün, WhatsApp Web’i bir web tarayıcısında kullanmaktan daha iyi çalıştığını gözlemledi. Senkronizasyon sorunlarını çözüp çözmediğini görmek kesinlikle denemeye değer.

WhatsApp masaüstü uygulaması

Kullandığınız bilgisayara bağlı olarak Microsoft Store veya App Store’dan WhatsApp Masaüstü uygulamasını indirin. Akıllı telefonunuzu kullanarak yeni bir cihazı yeniden bağlamanız gerekecek. Nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar için iki numaralı noktayı takip edebilirsiniz.

WhatsApp Web’i Sorunsuz Kullanın

Bu adımlar ideal olarak WhatsApp Web’deki her türlü senkronizasyon sorununu çözmenize yardımcı olacaktır. Bunun gibi sorunlar, iş akışınızı ve WhatsApp kullanım deneyiminizi engelleyebilir. Bu senkronizasyon sorunlarını düzeltmek, telefonunuza daha az ulaşmanız ve böylece dikkatinizin daha fazla dağılmasını önlemeniz anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir