Gündem

Rusya’dan Azerbaycan ve Ermenistan’a ateşkes çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki tüm anlaşmazlıkların siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca açıklamada, 13 Eylül’de Moskova saatiyle 09.00’dan itibaren ateşkes konusunda Rusya’nın arabuluculuğu sonucunda varılan anlaşmanın eksiksiz olarak uygulanmasının beklendiği belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan-Ermenistan sınırının belirli bölgelerinde durumun ani şekilde ağırlaşmasından derin endişe duyulduğu ifade edildi.

Tarafları, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin Kasım 2020, Ocak ve Kasım 2021 tarihlerinde imzaladığı üçlü bildirilere uygun olarak durumun daha fazla tırmanmasından kaçınmaya, itidalli davranmaya ve ateşkese kesinlikle uymaya çağıran açıklamada, Moskova’nın Bakü ve Erivan ile yakın temas halinde olduğuna dikkat çekildi.

Azerbaycan: Ermenistan’ın amacı barış anlaşmasının imzalanmasını geciktirmek

"Ateşkes konusunda anlaşmaya uygulanması bekleniyor"

Ermenistan yönetiminin mevcut ikili anlaşmalara uygun olarak ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) aracılığıyla durumun çözülmesine yardımcı olunması talebiyle yaptığı başvurunun alındığı kaydedilen açıklamada, 13 Eylül’de Moskova saatiyle 09.00’dan itibaren ateşkes konusunda Rusya’nın arabuluculuğu sonucunda varılan anlaşmanın eksiksiz olarak uygulanmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, "Daha önce olduğu gibi, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki tüm anlaşmazlıkların münhasıran siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiği fikrinden hareket ediyoruz." ifadesine yer verildi.

Azerbaycan Ermenistan sınırında çatışma çıktı

Sınır meseleleriyle ilgili konuların da Rusya’nın danışmanlık yardımı yaptığı Azerbaycan-Ermenistan sınır belirleme komisyonunun çalışmaları çerçevesinde çözülmesi gerektiğine işaret edildi.

Azerbaycan: Ermenistan topraklarını hedef almadık

Azerbaycan APA Haber ajansına yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ordusunun Ermenistan topraklarına müdahale etmek, burada Ermenistan topraklarında herhangi bir maksadı olmayıp orduya böyle de bir görev verilmedi.

Başlayan operasyon küçük ölçekli olup lokal karakter taşıyor ve hedeflerine nail oldu. Azerbaycan ordusu bölgede bütün temel iletişim ve nakliyat noktalarını kontrol ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel