Gündem

MSB’den 29 Ekim’e özel videolu kutlama

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhuriyetin 99’uncu kuruluş yıl dönümünü hazırladığı özel video ile kutladı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından hazırlanan video, Bakanlığın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

"Vatan, millet, bayrak aşkıyla bir asra bir adım kala 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun." başlığıyla paylaşılan 2 dakika 44 saniyelik videoda, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşları’nda çekilmiş görüntüler yer aldı.

 

Orhan Şaik Gökyay’ın "Bu Vatan Kimin" şiirinin, "Bu vatan toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir." dizeleriyle başlayan videoda, şunlar kaydedildi:

"Vatan toprakları için bir öldük, bin dirildik. 18 Mart 1915’te tüm dünyaya ‘vatan nedir’ gösterdik. Biz ‘bitti’ demeden bitmeyeceğini, dünyaya haykırarak, 19 Mayıs 1919’da Atamızın Samsun’a ayak basmasıyla her şeyin yeni başladığını işte o zaman gösterdik. Türk milletinin bağımsız azmini ateşleyen zorlu yollarda, Anadolu’yu harekete geçirdik. Milli Mücadele’de kadın, erkek, genç, yaşlı demeden, topyekun mücadele verdik. Yiğitler, Efeler, Nene Hatunlarla vatan için cepheden cepheye koştuk. ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.’ sözüyle 23 Nisan 1920’de millet iradesinin tecelli edeceği TBMM’yi açtık. ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.’ diyerek ordu, millet dayanışmasıyla dünyayı dize getirip kurtuluş destanını yazdık.

Özgürlüğüne ve bağımsızlığına düşkün bir millet olarak işte bugün, 99 yıl önce cumhuriyet yönetimi ile taçlandık. Bu milletin bağrından çıkan kahraman ordu, her zaman ve her koşulda milletinden aldığı güven, sevgi ve duayla, yerli ve milli teknolojilerle donanıp daha da güçlendi, dosta güven, düşmana korku salarak 3 kıtada varlığıyla dünya barışına katkı sağlıyor. Vatan, millet, bayrak aşkıyla bir asra bir adım kala 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun."

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel