Gündem

Microsoft Word’de Kelime Sayısını Görüntülemenin En İyi 3 Yolu

Bir makaledeki sözcük sayısını bilmeniz gerekiyorsa, Microsoft Word yardımcı olabilir. Tipik olarak, Microsoft Word belgesinin altında bir sayfadaki sözcük sayısını içeren bir durum çubuğu görürsünüz. Ancak, Microsoft Word’de kelime sayısını görüntülemenin başka yolları da vardır.

Microsoft Word’deki Sözcük Sayısı iletişim kutusu, bir belgedeki sözcüklerin, sayfaların, karakterlerin, satırların ve paragrafların sayısını sayar. Microsoft Word’deki Durum Çubuğu, Gözden Geçirme Sekmesi veya Hızlı Erişim Araç Çubuğunu kullanarak bu ayrıntılara erişebilirsiniz. Üç yöntemden herhangi birinin nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır.

Kelime Sayısını Görüntülemek için Durum Çubuğunu Kullanma

Yukarıda belirtildiği gibi, Microsoft Word’ün Durum Çubuğu, bir belgedeki kelimelerin ayrıntılarıyla ilgili bilgilere erişmenin en hızlı yollarından biridir. Word’ün en son sürümüne sahipseniz, bu özellik belgenizin alt kısmında bulunur. Bunu nasıl etkinleştireceğiniz ve kelime sayınızı kontrol etmek için nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Başlat menüsüne tıklayın ve yazın uygulamalar: kelime ve Microsoft Word’ü açmak için Enter’a basın.

Adım 2: Bir belge açın. Belge ekranının altında, Durum Çubuğuna sağ tıklayın.

Aşama 3: Durum Çubuğunu Özelleştir iletişim kutusunda, Kelime Sayısı seçeneklerine göz atın.

Adım 4: Kelime Sayısı seçeneğinde bir onay işareti yoksa, bu, seçeneği etkinleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu seçeneği etkinleştirmek için Kelime Sayımı’na tıklayın, Durum Çubuğunda görünecektir.

Adım 5: Durum Çubuğunuzda, belgedeki toplam kelime sayısını temsil eden terim kelimelerinin izlediği rakamlara dikkat edin.

Adım 6: Kelime Sayısı iletişim kutusunu başlatmak için rakamlara tıklayın.

Adım 7: İletişim kutusunda, belgenizdeki kelimelerin ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

Word belgesinin belirli bir bölümünün sözcük sayısını görüntülemek için metni vurgulayın ve Sözcük Sayısı iletişim kutusunu seçin.

Kelime Sayısını Görüntülemek İçin Gözden Geçir Sekmesini Kullanma

Microsoft Word’deki Gözden Geçir sekmesi, popüler olanlardan biri Değişiklikleri İzle özelliği olmak üzere farklı özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, Gözden Geçir sekmesinde Kelime Sayısı özelliği de bulunur. Gözden Geçir sekmesini kullanarak Microsoft Word’de Kelime Sayısını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1: Bilgisayarınızda Microsoft Word belgesini başlatın.

Adım 2: Şeritte Gözden Geçir sekmesine tıklayın.

Aşama 3: Gözden Geçir sekmesinin en solundaki Yazım Denetleme grubundaki Kelime Sayısı seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Kelime Sayımı’na tıklayın, bir açılır pencere göreceksiniz. Pencere, belgedeki sözcük sayısını, sayfaları ve diğer ayrıntıları görüntüler.

Adım 5: Üzerinde çalıştığınız belgeye dönmek için Kapat düğmesine tıklayın.

Kelime Sayısını Görüntülemek için Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Kullanma

Word’deki Hızlı Erişim Araç Çubuğu özelleştirilebilir. Şeritte seçilen sekmeye göre değişen bir dizi komut içerir. Araç çubuğunu özelleştirerek Hızlı Erişim Araç Çubuğundaki kelime sayısını kontrol edebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

Aşama 1: Başlat düğmesine tıklayın, yazın uygulamalar: kelime ve Microsoft Word’ü açmak için Enter’a basın.

Adım 2: Hızlı Erişim Araç Çubuğunu bulmak için Şeridin hemen yukarısını işaretleyin – ekranın üst kısmındaki küçük açılır simgeyi kontrol edin.

Aşama 3: Hızlı Erişim Araç Çubuğuna tıklayın ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştir menüsünden Daha Fazla Komut öğesini seçin.

Adım 4: Bir açılır pencere göreceksiniz, Komutları seç altındaki açılır oka tıklayın ve Tüm Komutlar’ı seçin.

Adım 5: Seçenekler listesini aşağı kaydırın, Kelime Sayısı’nı seçin ve Ekle’ye tıklayın.

Adım 6: Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştir kutusunun altında seçenek göründüğünde, ayarlarınızı uygulamak için Tamam’a tıklayın.

Microsoft Word’e Sayfa Numaraları Ekleme

Bir Word belgesinin altındaki Kelime Sayısı özelliğinin yanında, belgenin sayfa sayısını görmeniz gerekir. Ancak, belge yazdırılıyor veya başka taraflarla paylaşılıyorsa, Microsoft Word’de sayfa numarası ekleme özelliğini etkinleştirin. Bunu Şeritteki Ekle özelliği ile yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir