Gündem

Microsoft Edge’de Profil Hatasını Düzeltmenin En İyi 7 Yolu

Tarayıcıyı her başlattığınızda Microsoft Edge’in bir ‘Profil hatası’ açılır penceresiyle sizi rahatsız etmeye devam etmesi sinir bozucu. Hata sizi yalnızca profilinizde tekrar tekrar oturum açmaya zorlamakla kalmaz, aynı zamanda tarayıcının çökmesine de neden olabilir.

Hata, çoğunlukla Microsoft Edge profilinizi başlatma sırasında yükleyemediğinde ortaya çıkar. Ancak bunun başka sebepleri de olabilir. Kendinizi benzer bir durumda bulduysanız, yardımcı olacak bir çözüm listesi hazırladık. Öyleyse, onları kontrol edelim.

1. Microsoft Edge İşlemlerini Sonlandırın

Arka planda çalışan tarayıcı işlemleriyle ilgili geçici sorunlar, Profil hata mesajının Microsoft Edge’de görünmesine neden olabilir. Tüm Microsoft Edge işlemlerini sonlandırıp tarayıcıyı yeniden başlatarak bu tür sorunları çözebilirsiniz.

Aşama 1: Başlat simgesine sağ tıklayın ve açılan menüden Görev Yöneticisi’ni seçin.

Adım 2: İşlemler sekmesinde, Microsoft Edge’e sağ tıklayın ve Görevi sonlandır’ı seçin.

Microsoft Edge’i yeniden açın ve Profil hata mesajının tekrar görünüp görünmediğine bakın.

2. Web Veri Dosyasını Silin

Microsoft Edge’deki bu tür hatalar, PC’nizde depolanan Web Verileri bozulursa da oluşabilir. Aşağıdaki adımları uygulayarak Web Data dosyasından kolayca kurtulabilirsiniz.

Aşama 1: Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R’ye basın. Tip %LocalAppData% Aç alanında ve Enter tuşuna basın.

Adım 2: Açılan Dosya Gezgini penceresinde aşağıdaki klasöre gidin.

LocalMicrosoftEdgeUser DataDefault

Aşama 3: Web Veri dosyasını seçin ve silmek için üstteki çöp kutusu simgesine tıklayın.

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmek için tarayıcıyı yeniden başlatın.

3. Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

Bazen, Edge’de çalışan üçüncü taraf uzantılar tarayıcıyı etkileyebilir ve Edge’in profilinizi doğru bir şekilde yüklemesini engelleyebilir. Bu olasılığı geçersiz kılmak için tüm tarayıcı uzantılarını devre dışı bırakabilir ve Edge’i yeniden kullanabilirsiniz.

Microsoft Edge’de şunu yazın kenar://uzantılar/ üstteki adres çubuğunda ve Enter tuşuna basın. Ardından, tüm uzantıları devre dışı bırakmak için anahtarları kullanın.

Profil hata mesajının yeniden görünüp görünmediğini denetlemek için Microsoft Edge’i yeniden başlatın. Daha sonra, deneyimi bozan uzantıları belirlemek için uzantıları tek tek etkinleştirebilirsiniz.

4. Yeni Kullanıcı Profili Oluşturun

Microsoft Edge, Profil hata mesajını görüntülemeye devam ederse, kullanıcı profilinizle ilgili bir sorun olabilir. Yeni bir kullanıcı profili oluşturabilir ve baştan başlayabilirsiniz. İşte nasıl.

Aşama 1: Microsoft Edge’i açın, sağ üst köşedeki profil simgenize tıklayın ve Profil ekle’yi seçin.

Adım 2: Ekle’ye tıklayın.

Aşama 3: Verilerinizi hemen senkronize etmeyi veya onsuz başlamayı seçebilirsiniz.

Adım 4: Son olarak, ‘Onayla ve göz atmaya başla’ seçeneğini tıklayın.

Edge’i yeni profilinizle kullanın ve Profil hata mesajının görünüp görünmediğine bakın.

5. Microsoft Edge’i güncelleyin

Microsoft Edge’in eski bir sürümünü kullanıyorsanız, bu tür hataların karşınıza çıkmasını bekleyebilirsiniz. Güncellemeleri kontrol etmek için sağ üst köşedeki üç noktalı menü simgesine tıklayın, Yardım ve geri bildirime gidin ve Microsoft Edge Hakkında’yı seçin.

Edge otomatik olarak güncellemeleri aramaya ve indirmeye başlayacaktır. Kurulduktan sonra, Profil hata mesajı artık görünmemelidir.

6. Microsoft Edge’i Onarın

Zamanla, çeşitli profillerin ve uzantıların karışımı Microsoft Edge’in performansını bozabilir. Microsoft Edge’i Windows’ta Ayarlar uygulamasından onarabilirsiniz. İşte nasıl.

Aşama 1: Başlat menüsünü açın ve Ayarlar uygulamasını başlatmak için dişli şeklindeki simgeye tıklayın.

Adım 2: Soldaki Uygulamalar sekmesine gidin ve Yüklü uygulamalar’a tıklayın.

Aşama 3: Microsoft Edge’i bulmak için aşağı kaydırın veya üstteki arama çubuğunu kullanın. Yanındaki üç noktalı menü simgesine tıklayın ve Değiştir’i seçin.

Adım 4: Windows’un tarayıcı verilerinizi etkilemeden Microsoft Edge’i yeniden yüklemesine izin vermek için Onar’a tıklayın. Onarım işlemi Windows’un tarayıcıyı yeniden indirmesini gerektirdiğinden, bunun çalışması için aktif bir internet bağlantınızın olması gerekir.

7. Edge’in Kararlı Sürümüne Geçin

Birkaç forum kullanıcısı, Dev veya Canary sürümlerini kullanırken Profil hata mesajı aldıklarını bildirdi. Bu sürümler kararlı olmadığından, bu tür hataların rastgele ortaya çıkmasını bekleyebilirsiniz. Microsoft Edge’in içeriden öğrenenler kanalından çıkıp Edge’in kararlı sürümüne geçebilirsiniz.

Hayatı Sınırda Yaşayın

Bu tür profil hataları kolayca moralinizi bozabilir ve iş akışınızı etkileyebilir. Bununla birlikte, alternatif bir tarayıcıya geçmek istemiyorsanız, yukarıda belirtilen çözümleri kullanmak, Microsoft Edge’deki Profil hata mesajını düzeltmenize yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir