Gündem

Menisküs Tedavisi

Menisküs, diz ekleminde bulunan iki yarım ay şeklindeki kıkırdak diskten her birine verilen isimdir. Her dizde iç (medial) ve dış (lateral) olmak üzere iki adet menisküs bulunur. Menisküsler, diz eklemindeki kemikler arasında yastık görevi görerek eklem yüzeylerini korur ve stabilite sağlar.

Menisküslerin ana görevi, diz eklemine gelen yükleri dağıtmak, şok emici özellikleriyle darbeleri azaltmak ve eklem yüzeylerini korumaktır. Aynı zamanda, dizin stabilitesini sağlayarak eklemi stabilize eder ve hareketin düzgün ve kontrol edilebilir olmasını sağlar.

Menisküs yaralanmaları, genellikle dizin ani bir dönme hareketi sırasında veya diz üzerine aşırı bir kuvvet uygulanması sonucu meydana gelir. Bu yaralanmalar genellikle spor aktiviteleri veya travmalar sonucu ortaya çıkar. Menisküs yırtıkları, ağrı, şişlik, dizde kilitlenme hissi, sıkışma veya sıvı birikmesi gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Menisküs tedavisi ve menisküs kök hücre tedavisi hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir