Gündem

Manisa’da kullanılmayan sondaj kuyusundan yeniden siyah sıvı çıktı

Manisa’nın Salihli ilçesinde bir üzüm bağında 10 yıl önce açılan ancak “yağ çıktığı” gerekçesiyle bir süre sonra kullanılmayan sondaj kuyusundan tekrar siyah sıvı çıktı.

Yağbasan Mahallesi’nde geçen yıl 28 Mayıs’ta bir zeytin bahçesinde açılan sondaj kuyusundan çıkan ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından alınan numunelerin incelenmesi sonucu yüzde 6’sının petrol olduğu belirlenen sıvının ardından bu bahçeye yakın mesafedeki üzüm bağında açılan sondaj kuyusunda da siyah sıvı saptandı.

Bağın sahibi Hilmi Yılmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 10 yıl önce açtığı kuyuyu bir süre kullandığını, "siyah sıvı ve yağ çıktığı" için kapattığını söyledi.

"Su olarak iyi ama yağ olması bizim için kötü"

Diğer kuyulardaki suyun azalması nedeniyle bu kuyuya tekrar pompa koymak istediklerini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu kuyuyu 10 sene önce sulama amaçlı kazdık, içinden yağ çıktı ama biz bunu başka kuyumuz olmadığı için yağlı haliyle 3-5 sene kullandık. Sonra başka yerlere kuyu kazdık, orada su bulunca bunu kullanmadık. Yukarda kazdığımız sular da azalmaya başlayınca buraya bir pompa koyalım, belki yağı kalmamıştır diye düşündük. Tekrar pompa koyunca yağın durduğunu gördük. Yine de kullanacağız, havuza basacağız. 208 metreye pompa koyduk, su olarak iyi ama yağ olması bizim için kötü. Biz yağ çıkınca aslında rahatsız olduk, su bekliyorduk, su istiyorduk, o anda petrol istemiyorduk."

Kuyuda çalışmalar devam ediyor

Öte yandan, geçen yıl 28 Mayıs’ta yine Yağbasan Mahallesi’nde Mustafa Yüksel’e ait zeytin bahçesine sulama için açılan sondaj kuyusundan çıkan ve yüzde 6’sı petrol, yüzde 94’ü su olan sıvı çıkmasının ardından temmuz ayında TPAO tarafından açılan Yağbasan-1 kuyusunda çalışmalar devam ediyor.

Yaklaşık 14 bin metrekarelik alanda döner sondaj tekniğiyle petrol kaynağı tespiti için yürütülen çalışmayla bölgede ham petrol rezerv varlığının ve varsa miktarının tespit edileceği duyurulmuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir