Gündem

Kuruyan Marmara Gölü’nde komandolar nöbet tutuyor

İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı komandolar, Marmara Gölü’nün kuruması sonrası işgal edilen araziyi korumak için nöbet tutmaya başladı. Marmara Gölü’nü işgal ettiği sırada yakalanan 80 kişiye, 1 milyon 727 bin TL ecrimisil bedeli uygulandı.

Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçelerinin sınırında yer alan, "Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan" tescilli, "kuş cenneti" olarak bilinen Marmara Gölü, yaşanan su kaybı nedeniyle kurudu.

Tepeli pelikan ve karabatak gibi nesli tehlikede 101 farklı türden 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan gölde, kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitti.

Zemininde derin yarıkların oluştuğu göl, çiftçilerce işgal edilip tarıma açıldı.

Arazi kavgası can aldı

Paylaşım konusunda anlaşamayan çiftçilerin arasında sık sık tartışmalar da yaşandı. 4 ayrı arazi kavgasında 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

Gözaltına alınan 8 şüpheliden 3’ü de tutuklandı. Jandarma, olaylarda kullanılan 7 av tüfeği ve 1 tabancaya el koydu.

İşgalcilere 1 milyon 727 bin TL ceza

Öte yandan Salihli ve Gölmarmara İlçe Jandarma Komutanlığı’nın dron destekli denetimlerinde ise bugüne kadar 80 kişi suçüstü yakaladı.

Marmara Gölü’nü işgal ettiği sırada yakalanan 80 kişiye, DSİ İzmir Bölge Müdürlüğü’nce 1 milyon 727 bin TL ecrimisil bedeli uygulandı, 123 kişi ise kaymakamlık aracılığıyla tahliye ve menedildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü de 2021-2022 yıllarında gölü işgal eden 88 kişiye toplamda 550 bin 417 TL cezai işlem uyguladı.

İl Jandarma Komutanlığı da göl arazisi üzerinde yaşanan olaylar sonrası harekete geçti. Bölgede tedbirler artırılırken, jandarma komandolar gölde nöbet tutmaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir