Gündem

Kayıtlı Parolaları iPhone’da Görüntüleme

İnternette güvenli bir şifre kullanmak son derece önemlidir. Neredeyse tüm verilerimiz bulutta ve birden çok çevrimiçi hesapta olduğundan, verilerinize yalnızca sizin erişebildiğinizden emin olmak çok önemlidir. Parola yöneticisinin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Birden çok web sitesinde aynı parolaları kullanmak kötü bir fikirdir çünkü güvenliği ihlal edilmiş bir parola birden çok hesabı tehlikeye atabilir.

En iyi çözüm, tüm hesaplarınız için benzersiz ve karmaşık parolalar belirlemektir. Ancak bu, tüm şifrelerinizi hatırlamak gibi yeni bir zorluğu da beraberinde getiriyor. Parola yöneticisi, parolalarınızı hatırlama gereksiniminizi ortadan kaldırır. Bir iPhone kullanıyorsanız, iCloud Anahtar Zinciri bunu sizin için yapar. Tüm şifrelerinizi saklar ve gerektiğinde bunları otomatik olarak doldurabilir. Tıpkı Chrome’daki gibi.

Yine de parolanızı manuel olarak girmek isterseniz, iPhone’unuzda kayıtlı parolaları iCloud Anahtar Zinciri aracılığıyla şu şekilde görüntüleyebilirsiniz.

iCloud Anahtar Zinciri Nedir?

iPhone’unuz, iOS’ta yerleşik olarak bulunan iCloud Anahtar Zinciri olarak bilinen bir şeye sahiptir. iCloud Anahtar Zinciri, iPhone’unuza güvenli bir şekilde girdiğiniz tüm parolaları kaydeder. Ardından, yalnızca Touch ID’yi kullanarak uygulamalarda ve web sitelerinde parolalarınızı otomatik olarak doldurmak için iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanabilirsiniz. Face ID veya iPhone’unuzun parolası.

iPhone'da kayıtlı şifreler

Bir uygulamada veya web sitesinde oturum açmak istediğinizde parolalarınızı tekrar tekrar hatırlamanız ve hatta manuel olarak girmeniz gerekmeyeceği için bu kullanışlıdır. Daha da iyisi, iCloud Anahtar Zinciri’nin aygıtlarınız arasında eşzamanlanması, böylece parolalarınızı bir Mac ve iPad’de de kaydedip kullanabilmenizdir.

iCloud Anahtar Zinciri Hangi Parolaları Kaydeder?

Bir uygulama veya web sitesi parolanızı girmenizi istediğinde, iCloud Anahtar Zinciri önce size otomatik olarak güvenli bir parola oluşturmak isteyip istemediğinizi sorar. Bunu yapmayı seçerseniz, iCloud Anahtar Zinciri bir parola oluşturur ve onu saklar. iCloud Anahtar Zinciri, bir sonraki oturum açışınızda parolayı otomatik olarak girecektir.

parmak izi tarayıcı

Diğer seçenek, özel bir parola belirlemeniz ve ardından iCloud Keychain’in bunu kaydetmek isteyip istemediğinizi sormasıdır. Kaydetmeyi seçerseniz, iCloud Anahtar Zinciri bir sonraki oturum açışınızda parolayı otomatik olarak girer.

Kayıtlı Parolaları iPhone’unuzda Nasıl Görüntüleyebilirsiniz?

Parolanızı unutursanız ve başka bir aygıtta girmek isterseniz, parolanıza iPhone’unuzdaki iCloud Anahtar Zinciri aracılığıyla erişebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Aşama 1: iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.

iPhone'da uygulama ayarlama

Adım 2: Şifreler seçeneğini bulana kadar aşağı kaydırın. Üzerine dokunun.

iPhone'da parola ayarı

Aşama 3: iPhone’unuz şimdi hangi iPhone’a sahip olduğunuza bağlı olarak Face ID’nizi veya Touch ID’nizi taramanızı isteyecektir. Alternatif olarak parolanızı da girebilirsiniz.

Yüz Kimliği

Adım 4: Bu, çeşitli uygulamalar ve web sitelerinde kayıtlı tüm kullanıcı adlarınızın ve şifrelerinizin kilidini açacaktır.

kaydedilmiş şifreler

Adım 5: Parolasını almak istediğiniz uygulamayı/web sitesini aramak için kaydırın veya arama çubuğunu kullanın.

Arama çubuğu

Adım 6: sonuca dokunun.

arama çubuğu sonucu

Adım 7: Söz konusu uygulama veya hizmet için kullanılan kullanıcı adınızı ve şifrenizi görebilirsiniz. Burada aynı parolayı başka bir yerde kullanma riskiniz olup olmadığını veya parolanızın bir veri ihlali nedeniyle ele geçirilip geçirilmediğini bildiren uyarılar da göreceksiniz.

Kayıtlı şifreyi görüntüle

Diğer servislerdeki şifrelerinizi öğrenmek istiyorsanız, geri dönün ve arama çubuğuna ilgili uygulamayı veya web sitesini girin, bulacaksınız. Alternatif olarak, iPhone’unuzdan bir parolayı silmeyi de seçebilirsiniz.

iPhone’da Ele Geçirilmiş Parolalar Nasıl Kontrol Edilir?

iCloud Anahtar Zinciri ayrıca, kullandığınız parolalardan herhangi birinin güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini tespit edebilen şık bir özelliğe sahiptir. Ardından, veri hırsızlığını önlemek için güvenliği ihlal edilmiş parolalarınızı değiştirebilirsiniz. Kayıtlı şifrelerinizden herhangi birinin güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini şu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Aşama 1: iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.

iPhone'da uygulama ayarlama

Adım 2: Şifreler seçeneğini bulana kadar aşağı kaydırın. Üzerine dokunun.

iPhone'da parola ayarı

Aşama 3: iPhone’unuz şimdi hangi iPhone’a sahip olduğunuza bağlı olarak Face ID’nizi veya Touch ID’nizi taramanızı isteyecektir. Alternatif olarak parolanızı da girebilirsiniz.

Yüz Kimliği

Adım 4: Güvenlik Önerileri seçeneğine dokunun.

güvenlik önerileri

Adım 5: Tehdit Edilmiş Parolaları Algıla’nın yanındaki anahtarın açık olduğundan emin olun.

güvenliği ihlal edilmiş parolalar seçeneği

Adım 6: Şifrelerinizden herhangi birinin güvenliği ihlal edilmişse, bunların burada listelendiğini göreceksiniz. Daha sonra söz konusu uygulamada veya web sitesinde şifrenizi değiştirmeyi seçebilirsiniz.

Şifre değiştir

Parolalarınızı Bir Daha Asla Unutmayın

iCloud Anahtar Zinciri, tüm parolalarınızı iPhone’unuza kaydetmenin harika bir yoludur. Tüm servislerde şifrenizi otomatik doldurabilir, gerektiğinde şifrelerinize bakabilir ve farklı bir cihazda girebilirsiniz. Hesaplarınız güvende kalır ve en keskin belleğe de ihtiyacınız olmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel