Gündem

Instagram’da Önbelleği Temizlediğinizde Ne Olur?

Her mobil uygulama, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için arka planda önbellek toplar. Önbellek verileri, oturum açma bilgilerinizi, arama sonuçlarını, sık ziyaret edilen sayfaları ve diğer medya dosyalarını içerir. Uygulama, hareket halindeyken medya dosyalarını hızlı bir şekilde yüklemek için Instagram ve Facebook gibi sosyal uygulamalarda daha mantıklı. Uygulama önbelleğini sık sık temizlemenizi önermesek de bazı faydaları vardır. Bu gönderi, Instagram’da önbelleği temizleme hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayacaktır.

Snapchat’in aksine Instagram, uygulamanın kendisinden önbelleği temizlemenize izin vermez. Android’de uygulama bilgisi menüsünü açmalı ve önbelleği temizlemelisiniz. Size bunu nasıl yapacağınızı göstermeden önce, ilk etapta Instagram önbelleğinin ne topladığını anlayalım.

Instagram’ın Önbelleği Açıklandı

Önbellek, uygulamalarınızın daha hızlı yüklenmesini ve başlatılmasını sağlayan bir dosya koleksiyonudur. Instagram, en çok kullandığınız uygulamanın hemen hemen her özelliği için önbellek depolar. Örneğin, profilinizi veya birinin Instagram hesabını sık sık ziyaret edebilirsiniz. Instagram, verileri saklar ve aynı hesabı bir sonraki ziyaretinizde kullanır. Bu şekilde, uygulamanın fotoğrafları ve videoları sıfırdan yüklemesi gerekmez. Toplanan önbellek dosyalarını kullanabilir ve anında yükleyebilir.

Önbellek toplamak, Instagram’ın arama sorgularınızı hatırlamasına ve Keşfet sayfasını hızlı bir şekilde yüklemesine yardımcı olur. Kullanıcılara iki şekilde fayda sağlar. İlk olarak, Instagram’ın her medya dosyasını yüklemesine gerek yoktur. İkincisi, internet kullanımını azaltır ve uygulama deneyimini hızlandırır.

Birkaç ay veya yıl boyunca Instagram’ı kullanmaya devam ettiğinizde, uygulama sessizce arka planda önbellek oluşturur. Yine de bu dosyaları göremez veya bunlara erişemezsiniz. Yalnızca Instagram’ın topladığı önbellek verilerinin miktarını görebilirsiniz (MB veya GB olarak).

Neden Instagram Önbelleğini Temizlemeniz Gerekiyor?

Telefonunuzdaki Instagram önbelleğini temizlemenin iki ana nedeni vardır. Birincisi, depolama alanını boşaltmak. Yıllar geçtikçe, Instagram uygulaması yüzlerce megabayt önbellek verisi toplamış olabilir. Reels izleme bağımlısıysanız, bu sayı birkaç Gigabayt olarak görünebilir. Telefonunuzda düşük depolama alanıyla uğraşırken ve büyük medya dosyalarını silmeden dahili belleği boşaltmak istediğinizde, sık kullandığınız uygulamaları (bu durumda Instagram gibi), toplanan önbellek verilerini kontrol etmeli ve temizlemelisiniz.

Bazen Instagram, eski veya bozuk bir önbellek grubunu tutabilir ve bu da uygulamanın beslemeyi yenilememesi, fotoğrafları veya videoları yüklememesi ve daha fazlası gibi sorunlara yol açabilir. Instagram, telefonunuzda yaramazlık yapmaya başladığında, önbelleği temizleyip tekrar deneyebilirsiniz.

Android’de Instagram Önbelleğini Temizle

Artık Instagram önbelleğinin nasıl çalıştığını ve neden temizlemeniz gerektiğini bildiğinize göre, Android’de Instagram önbelleğini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Telefonunuzun ana ekranında veya uygulama çekmecesinde Instagram uygulamasını bulun.

Adım 2: Instagram uygulama simgesine uzun basın.

Aşama 3: Küçük ‘i’ düğmesine dokunun ve uygulama bilgi menüsünü açın.

Adım 4: Kullanım menüsü altında Depolama’yı açın.

Adım 5: Instagram önbellek verilerini kontrol edin ve Önbelleği temizle üzerine dokunun.

iPhone’da Instagram Önbelleğini Kontrol Edin

Android’in aksine, iPhone’daki Instagram önbelleğini öylece temizleyemezsiniz. Instagram tarafından toplanan belgeleri & verileri iPhone’unuzdan kontrol edebilir ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Aşama 1: iPhone’da Ayarlar’ı açın.

Adım 2: Genel menüsüne gidin.

Aşama 3: iPhone Depolama’yı açın.

Adım 4: Instagram’a ilerleyin ve açın.

Adım 5: Instagram uygulama boyutunu (orijinal uygulama boyutu) ve belge ve veri (önbellek) boyutunu kontrol edin.

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki seçeneğiniz var.

Instagram’ı Yükle: Instagram’ı telefonunuzdan kaldırır, ancak toplanan belgeleri ve verileri etkilemez.

Uygulamayı Sil: Bu, uygulamayı ve ilgili tüm verileri iPhone’dan siler.

Sıfırdan başlamak için Instagram’ı silip App Store’dan yeniden yükleyebilirsiniz. iPhone’daki uygulamayı silmeden Instagram önbellek verilerini kaldırmanın bir yolu yoktur.

Önbelleği Temizlemek Instagram Fotoğraflarınızı Siler mi?

Instagram önbelleğini temizlediğinizde, yalnızca uygulamanın telefonunuzda depoladığı dosyaları sildiğiniz anlamına gelir. Instagram hesabınızdan gönderdiğiniz hiçbir medyayı silmiyorsunuz ve bunlar şirketin hizmetlerinde güvende kalıyor. Böylece, yüklediğiniz fotoğraflarınız, videolarınız ve Instagram Makaralarınız bozulmadan kalır. Uygulama tüm verileri sıfırdan yüklediğinden ve yeni önbellek topladığından yalnızca başlangıçta daha uzun yükleme sürelerini fark edeceksiniz.

Instagram Mesajlarına Ne Olur?

Instagram yakalamanızı kaldırmak, sohbetlerinizi Instagram sunucularında güvende tuttukları için silmez.

İşleri Temizle

Instagram uygulamanızın önbelleğini temizlemeniz tavsiye edilir ancak uygulama deneyiminizi etkileyeceği için bunu sık sık yapmamalısınız. Ayrıca, Instagram’ın medya dosyalarınızı veya mesajlarınızı kaldırması konusunda endişelenmenize gerek yok. Verileriniz Instagram sunucularında güvenle saklanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel