Gündem

Instagram’da Mesajlar ve Yorumlar Nasıl Sınırlandırılır

Sonsuz spam mesajları ve istenmeyen yorumlar, Instagram deneyiminizi mahvedebilir. Sonuçta Instagram, etkileyiciler, pazarlamacılar, reklamcılar ve hatta istismarcılar için giderek daha fazla tercih edilen sosyal medya platformu haline geliyor. Instagram gizlilik seçeneklerine dikkat etmezseniz, yabancılar ve yeni takipçiler gelen kutusuna su basabilir. Instagram’da mesajları nasıl sınırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

İstenmeyen postaları azaltmak için Instagram hesaplarını her zaman engelleyebilir veya kısıtlayabilirsiniz. Ancak bunu her Instagram hesabı için manuel olarak yapmak zaman alıcı ve verimsiz olabilir. Bunun yerine Instagram’ın yeni gizlilik eklentisini kullanabilir ve Instagram’daki mesajları ve diğer etkileşimleri sınırlayabilirsiniz.

Instagram’da Sınırlar Nedir?

Limitler, Instagram kısıtlamasının geliştirilmiş bir versiyonudur. İşlev, istenmeyen yorumları ve mesajları geçici olarak sınırlamanıza yardımcı olur. Kısıtlama ile aynı gelebilir, ancak tacizi bireyler yerine gruplardan yönetebilirsiniz.

Kişisel bir markayı büyüttüğünüzde, Instagram’da pazarlama yaptığınızda veya büyük bir takipçi kitlesine sahip bir hesabınız olduğunda, engelleme işleviyle spam’e karşı koymanız uygun değildir. Sonuçta, Instagram hesabınız üzerinden erişiminizi artırmak istiyorsunuz. İşte burada Instagram’ın limit fonksiyonu devreye giriyor ve büyümeyi etkilemeden spam ile mücadele etmenize yardımcı oluyor.

Instagram, Euro 2020 finalini kaybettikten sonra bazı futbolcuların profilinin nasıl küfürlü ve ırkçı yorumlar almaya başladığını tespit etti. Bu kamuya mal olmuş kişiler yorumları veya mesajları tamamen kapatabilir, ancak bu futbol seven topluluğa zarar verebilir. Bunun yerine, Sınırları etkinleştirebilir ve son takipçilerden gelen istenmeyen istenmeyen postaları önleyebilirler. Instagram, bu tür tanınmış kişiler ve içerik oluşturucular için Limitler tasarladı.

Instagram’da Limitler Nasıl Kullanılır?

Limitler işlevi, Instagram ayarları menüsünün derinliklerinde bulunur. İşte ona nasıl erişebileceğiniz ve kullanabileceğiniz.

Not: iOS ve Android için Instagram aynı arayüze sahiptir. Aşağıdaki ekran görüntülerinde iOS için Instagram uygulamasını kullanacağız ve aynısını Android için Instagram’da da takip edebilirsiniz.

Aşama 1: Telefonunuzda Instagram uygulamasını açın.

Adım 2: Sağ alt köşeden hesabınıza gidin.

Aşama 3: Sağ üst köşedeki hamburger menüsüne dokunun ve açılan menüden Ayarlar’ı seçin.

4. Adım: Ayarlar’dan Gizlilik’i seçin ve Sınırlar’ı seçin.

Adım 5: Son takipçileri ve sizi takip etmeyen hesapları sınırlama seçeneğiniz var. Her iki geçişi de etkinleştirdiğinizden ve alttaki Aç düğmesini seçtiğinizden emin olun.

Bundan sonra Instagram, hesabınızdaki istenmeyen mesajları ve yorumları geçici olarak sınırlandıracak ve siz seçilen mesajları onaylayana kadar bunları gizleyecektir.

Süre Sınırı Nasıl Belirlenir

Instagram Limitlerini her zaman etkin tutmanız gerekmez. Önemli mesajları veya yorumları kaybedebilirsiniz. Neyse ki Instagram, belirli bir süre sonra Limitleri kapatmanızı hatırlatmak için bir seçenek sunuyor.

Aşama 1: Instagram ayarlarını açın (yukarıdaki adımlara bakın).

Adım 2: Gizlilik menüsüne gidin ve Sınırlar’a dokunun.

Aşama 3: ‘Limit for’ menüsünü kontrol edin ve üzerine dokunun. Hatırlatıcı almak için en fazla dört hafta veya altı gün seçebilirsiniz.

Seçilen bu süre geçtikten sonra Instagram size Limitleri kapatmanızı hatırlatacaktır.

Instagram’da Kötüye Kullanılan Sözlerle Mesaj İsteklerini ve Yorumları Gizle

Instagram Limitleri etkin olsa bile, bazıları küfürlü yorumlar ve mesajlar göndererek ruh halinizi mahvetmenin bir yolunu bulabilir. Instagram, bu tür senaryolarla mücadele etmenin başka bir yolunu sunuyor.

Instagram’ın ayarlarda, rahatsız edici kelimeler içeren yorumları ve mesajları otomatik olarak filtreleyen özel bir Gizli kelimeler menüsü vardır. Şirket, doğrudan mesajları ve yorumları filtrelemek için bir saldırgan terimler listesi geliştirmek için çeşitli ayrımcılık ve zorbalık karşıtı kuruluşlarla bağlantı kurdu. Bunları nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Instagram Ayarlarını açın (ilk bölümdeki ekran görüntülerine bakın).

Adım 2: Gizlilik seçeneğini seçin ve Gizli kelimeler üzerine dokunun.

Aşama 3: Yorumları gizle, Gelişmiş yorum filtreleme ve Mesaj isteklerini gizle’yi etkinleştirin.

Seçenekleri etkinleştirdikten sonra Instagram, rahatsız edici kelimeler içeren yorumları ve mesaj isteklerini gizli klasöre gizleyecektir. Şirket ayrıca bu mesajlar için bildirimleri filtreleyecek. Bu yorumları her zaman inceleyebilir ve gösterebilir ve mesajları kontrol edebilirsiniz.

Instagram’da Gizlenecek Özel Kelimeler ve İfadeler Oluşturun

Instagram, ana dilinizdeki rahatsız edici kelimeleri sınırlamayabilir. Ancak, mesajları sınırlamak için kelimeler ve ifadeler içeren kişiselleştirilmiş bir liste oluşturabilirsiniz.

Aşama 1: Instagram’da Gizli kelimeler menüsünü açın (yukarıdaki ekran görüntülerine bakın).

Adım 2: Özel kelimeler ve ifadeler menüsüne ilerleyin.

Aşama 3: Yönet listesine dokunun.

4. Adım: Virgülle ayırarak filtrelemek istediğiniz kelimeleri ekleyin.

Birden fazla kelime, kelime öbeği ve emoji ekleyebilirsiniz. Listeyi istediğiniz zaman her zaman güncelleyebilirsiniz.

Kusursuz Instagram Deneyiminin Tadını Çıkarın

Instagram gibi sosyal medya platformlarında hiç kimse ırkçı, cinsiyetçi, homofobik veya diğer tacizlere maruz kalmayı hak etmez. Instagram’ın spam’i önlemek ve rahatsız edici yorumları ve mesajları hesabınızda gizlemek için gerekli adımları attığını görmek güzel.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu