Gündem

Instagram Shadowban Nedir – Rehberlik Teknolojisi

Instagram’da 2 milyardan fazla kullanıcıyla, şirketin içerik filtrelemeyi ve denetlemeyi otomatikleştirmek için algoritmalara ve botlara güvenmesi anlaşılabilir. Yine de birçok kullanıcı aniden hesabına erişimi kaybeder ve daha sonra Instagram’dan shadowban’ı öğrenir. Bu, bir kullanıcının katılımına ve erişimine engel teşkil etmenin gizli bir yoludur. İşte Instagram Shadowban hakkında bilmeniz gereken her şey ve bunlardan nasıl kaçınacağınız.

Kafa karıştırmadan önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım – ‘Shadowban’ Instagram’daki resmi terim değil. Ancak şirketin, hesabınızı arama sonuçlarından gizleme, yorumları kaldırma ve hatta gönderilerinizi ‘Keşfet’ sayfasından çıkarma yetkisi var. Uygulama, hesabınızın erişimini büyük ölçüde etkiler ve genel etkileşim düzeylerini etkiler. Shadowban, işinizi yürütmek için Instagram’a güvendiğinizde veya bir etkileyici olarak Instagram kılavuzlarını kullanmak istediğinizde sizi etkileyebilir.

Instagram Shadowban Nasıl Çalışır?

2019’da Instagram, platformda belli belirsiz uygunsuz içerikleri indirmeye başladı. Bir gönderi yetişkinlere yönelik bir tema içeriyorsa veya kötü tat, şiddet içeren veya incitici bir mem içeriyorsa, Instagram gönderiyi indirmeye başlar. Instagram, gönderinin daha geniş topluluk için Keşfet veya hashtag sayfalarında görünmesini sağlamaz.

Bazı kullanıcılar şiddet içeren, görsel olarak sarsıcı ve müstehcen içerik paylaşmak için Instagram’ın çok katı olmayan topluluk yönergelerinden yararlandı. Bu kullanıcılar Instagram yönergelerini ihlal etmedikleri için şirket onları yasaklayamıyor ancak yakın zamanda yapılan bir değişiklikle Instagram, uygulamada gönderileri ve hesabı gizleyerek erişimini sınırlayabiliyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Instagram, yayınlanan gerçek medyanın topluluğa önerilmeye uygun olup olmadığını belirlemek için makine öğrenimini kullanır. Kısacası Instagram, uygunsuz görünen içeriklerinizi shadow ban yapabilir.

Shadowban otomatik bir süreç olduğundan, birçok kullanıcı Instagram’ın platformda seslerini ezdiğini hissetti. Sonuçta, gönderinizin shadowban’dan etkilenip etkilenmediğini anlamanın bir yolu yoktu. Instagram, 2020’de büyüyen bir endişeyi gidermek için yeni bir “Hesap Durumu” aracını duyurdu.

Hesap Durumunu Kullan

Hesap Durumu, Instagram’ın topluluk kurallarının hesabınızı nasıl etkilediğine dair daha fazla fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Kullanıcılar, Hesap Durumu’nu kullanarak gönderilerinin yayından kaldırılıp kaldırılmadığını görebilir, Instagram’ın eylemine katılmıyorlarsa işaretleyebilir ve sonraki adımları atabilir. Bunu nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Instagram’ı açın ve sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.

Adım 2: Sağ üst köşedeki hamburger menüsüne dokunun ve ‘Ayarlar’ı seçin.

Aşama 3: ‘Hesap’ı seçin ve aşağıdaki menüden ‘Hesap durumu’na dokunun.

Adım 4: Hesabınız shadowban’dan etkilenmiyorsa, Instagram hesabınız için aşağıdaki mesajı gösterecektir (aşağıdaki ekran görüntüsünü kontrol edin).

Instagram erişiminizin etkilendiğini hissettiğinizde, Ayarlar’daki Hesap durumu menüsünü ziyaret edin ve hesabınız hakkında bilgi sahibi olun.

Instagram Shadowban’ın nedenleri

Instagram, Shadowban’ın olası nedenlerinden açıkça bahsetmese de, hesabınızı cezalandırabilecek bazı noktalar şunlardır:

  • Instagram topluluk yönergelerini ihlal etmek veya uygunsuz içerik yayınlamak, platformda gölge yasağına neden olabilir.
  • Beğeniler ve yeni takipçiler için ödeme yapmak gibi sahte etkileşimler, Instagram gölge yasağıyla sonuçlanabilir.
  • Instagram’da yasaklı hashtag’ler kullandığınızda şirket hesabınızı ve Keşfet sayfasındaki paylaşımlarınızı sınırlayabilir.
  • Bir gönderiye çok fazla hashtag eklediğinizde, Instagram algoritmaları bunu spam olarak algılayabilir ve erişimi sınırlayabilir.
  • Sık sık trend olan bir hashtag ile meşgul olursanız, şirket gönderilerinize göre hareket edebilir.

Instagram Shadowban’dan Nasıl Kaçınılır?

Artık Instagram shadow ban’ın arkasındaki nedenleri bildiğinize göre, bundan kaçınmak için işte bazı ipuçları:

  • Instagram hesabınızı otomatikleştirmek için kabataslak üçüncü taraf aracı kullanmaktan kaçının. Instagram yetkisiz erişim tespit ederse, hesabınızın Keşfet sayfasındaki erişimini etkileyebilir.
  • Kısa sürede çok fazla hesabı takip ederek Instagram’da spam yapmamalısınız.
  • Instagram’da yasaklı veya bozuk hashtag kullanmaktan kaçının.

Instagram Shadowban Nasıl Kaldırılır?

Instagram etkileşiminiz azalıyorsa öncelikle uygulama ayarlarından ‘Hesap durumu’ menüsünü kontrol edebilirsiniz (yukarıdaki adımlara bakın). Shadowban’ı Instagram’a bildirebilir, Instagram hesabınıza bağlı üçüncü taraf uygulamaları kaldırabilir ve etkilenen gönderilerdeki hashtag’leri kontrol edebilirsiniz.

Instagram hesabınızı etkileyen gerçek nedeni bulduğunuzda, her zaman yeni bir gönderi yayınlayabilir ve şirket kurallarına uyduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Instagram Erişiminizin Neden Düştüğünü Öğrenin

Instagram shadowban her zaman yerinde değildir. Şirket, siyah bir model olan Nyome Nicholas-Williams’ın yarı çıplak fotoğrafını kaldırdıktan sonra özür diledi. Başka bir örnekte, şirket MMIWG (Kayıp ve Öldürülen Yerli Kadın ve Kız Çocukları) kampanyasıyla ilgili gönderileri kaldırmaya başladığında Instagram çok fazla eleştiri aldı. Instagram hesabınız shadowban ile karşılaştı mı? Nasıl hallettin? Deneyiminizi aşağıdaki yorumlarda okuyucularımızla paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu