Gündem

Instagram Hikayelerinize Nasıl Bağlantı Eklenir?

Instagram, sık sık yeni özellikler sunmasıyla bilinir. IGTV’nin ilk lansmanından iki yıl sonra durdurulması veya kullanıcıların bir gönderide ortak olmasına izin veren ortak çalışma özelliğinin tanıtılması olsun, Instagram aldığı geri bildirimler konusunda oldukça düşünceli olmuştur. Son zamanlarda yapılan böyle bir değişiklik, her Instagram kullanıcısının Hikayelerinde bağlantı paylaşmasına olanak sağladı. Daha önce özellik, Yukarı Kaydırma bağlantılarında yalnızca işletmeler, etkileyiciler ve doğrulanmış hesaplarla sınırlıydı.

Bağlantı etiketinin kullanıma sunulmasıyla Instagram, web sitesi bağlantılarının paylaşımını kolaylaştırmaya çalışıyor. Neyse ki, özellikle Instagram’daki Etiketler’e aşina iseniz, değişikliğe alışmak o kadar da zor değil. Yani, daha fazla uzatmadan, doğrudan konuya geçelim.

Instagram’daki Bağlantı Etiketleri Nedir?

Instagram’daki Bağlantı çıkartması, Instagram Hikayenizde bağlantı paylaşmanın yeni bir yoludur. Bunları tıpkı Instagram’da bir müzik çıkartması veya sınav çıkartması kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Daha önce Instagram, Yukarı Kaydırma özelliğinden kurtulacağını duyurmuştu. Bu nedenle, Bağlantı etiketi, esasen Yukarı Kaydırma özelliğinin yerine geçer.

Instagram Bağlantı Etiketi

Neden ani değişiklik? Yukarı Kaydırma özelliği yerine Bağlantı etiketini kullanmanın bazı önemli avantajları vardır. En bariz olanı, çıkartmanızı hikayenizin herhangi bir yerine yerleştirme ve görünürlüğünü artırmak için yeniden boyutlandırma yeteneğidir. Ayrıca Instagram, çıkartmayı daha çekici hale getirmek için özelleştirmek için birkaç yol daha sunacağına söz verdi.

Artık değişikliğin ne hakkında olduğunu bildiğinize göre, Instagram hikayenizde Bağlantı etiketini nasıl kullanabileceğinizi görelim.

Instagram Hikayesine Bağlantılar Nasıl Eklenir?

Web için Instagram hikayeleri paylaşmanıza izin vermediğinden, bu özelliği kullanmak için Android veya iPhone uygulamasına bağlı kalmanız gerekir. Paylaşmak istediğiniz istediğiniz URL’ye sahip olduğunuzda, bunu Instagram Hikayenize nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Telefonunuzda Instagram uygulamasını başlatın. Sol üstteki Hikayeniz seçeneğine dokunun.

Instagram'daki Hikayeniz

Adım 2: Ardından, hikayenize bir fotoğraf veya video ekleyin veya Deklanşör düğmesini kullanarak bir tane kaydedin.

Instagram'da Bir Hikaye Yakalayın

Aşama 3: Şimdi sağ üstteki Çıkartma simgesine dokunun ve beliren menüden Bağlantı çıkartmasını seçin.

Instagram Hikayesine Çıkartmalar Ekleyin
Instagram Hikayesine Bağlantılar Ekleyin

Adım 4: URL kutusuna paylaşmak istediğiniz bağlantıyı girin ve Bitti’ye dokunun.

Instagram Hikayesine URL Ekle

Adım 5: Şimdi çıkartmayı tercih edilen bir konuma taşıyın. Farklı stiller arasında gezinmek için çıkartmaya dokunabilirsiniz.

Bittiğinde, Hikayenizi herkesle paylaşmak için sağ alttaki oka dokunun.

Instagram'da Hikaye Yayınla
Hikayenizi Instagram'da Paylaşın

Siz yayınladıktan sonra, herkes bu bağlantıya dokunabilir ve hızla o web sayfasına atlayabilir. Instagram Hikayenize yalnızca bir Bağlantı çıkartması ekleyebileceğinizi unutmayın.

Şu anda, bağlantı paylaşma özelliği Instagram Stories ile sınırlıdır. Bu nedenle, Instagram gönderinize veya Reel’e bir bağlantı eklemek isterseniz, tek seçeneğiniz Instagram gönderinizi Hikaye olarak paylaşmak ve üzerine Bağlantı etiketini yapıştırmaktır.

Bonus: Instagram Bio’ya Nasıl Bağlantı Eklenir?

Takipçilerinizle bir bağlantı paylaşmanın bir diğer popüler yolu da onu Instagram Biyografinize eklemektir. Web sitenize veya kişisel blogunuza bir bağlantı paylaşmak uygundur. Ve Instagram Stories’in aksine, Bio’nuza bir bağlantı eklemek, onun kalıcı olarak orada kalacağı ve takipçileriniz tarafından görülebileceği anlamına gelir. Instagram Bio’nuza nasıl bağlantı ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Telefonunuzda Instagram uygulamasını açın. Yayınınızı görüntülemek için sağ alttaki profil simgesine dokunun.

Adım 2: Şimdi Profili Düzenle düğmesine dokunun.

Instagram Profilini Düzenle

Aşama 3: URL’yi web sitesi alanına yapıştırın ve değişiklikleri kaydetmek için üst kısımdaki sağ onay işaretine dokunun.

Instagram Bio'ya Bağlantı Ekle

Eklendikten sonra, insanlar web sitesini ziyaret etmek için biyografinizdeki bağlantıya dokunabilir. Instagram Biyografinizdeki bağlantının yalnızca profiliniz Herkese Açık olarak ayarlanmışsa herkes tarafından görülebileceğini belirtmekte fayda var. Özel olarak ayarladıysanız, yalnızca takipçileriniz bağlantıyı görüntüleyebilir ve bağlantıya erişebilir.

Paylaşmak önemsemektir

Bağlantı paylaşımı çıkartması, Instagram’a hoş bir ek oldu. Bununla, kullanıcıların en sevdikleri web sayfalarını paylaşmak için üçüncü taraf uygulamaları içeren o çılgın geçici çözümlere başvurmaları gerekmez. Bağlantı paylaşma özelliği şimdilik Instagram Stories ile sınırlı olsa da, Instagram’ın yakında gönderiler ve Reels için de kullanılabilir hale getirmesini umuyoruz.

Instagram’da Hikayeler yayınlamayı seviyor musunuz? Sosyal oyununuzun seviyesini yükseltmek için Instagram Story’ye yönelik bu daha az bilinen ipuçlarına ve püf noktalarına göz atın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir