Gündem

Instagram Hesabınızı Hackerlardan Korumak için En İyi 6 İpucu

Instagram hesap hackleme bu günlerde arttı. Siz farkına varmadan, yetkisiz kişi e-posta adresinizi ve şifrenizi değiştirebilir ve Instagram hesabınıza erişmenizi engelleyebilir. Böyle bir durumdan kaçınmak istiyorsanız, Instagram hesabınızı bilgisayar korsanlarından korumanın en iyi ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Instagram hesabınıza erişiminizi kaybetmek, özellikle markanızı oluştururken veya işinizi oradan yürütürken hayal kırıklığına uğramanıza neden olabilir. Instagram ile iletişime geçebilirsiniz, ancak hesap erişimini geri almak için haftalarca (hatta aylarca) beklemeniz gerekebilir. Bunun yerine, Instagram hesabınızı yetkisiz erişimden korumak için aşağıdaki hileleri kullanabilirsiniz.

1. Hatırlanan Instagram Hesabını Diğer Telefonlardan Kaldırın

Yakın zamanda başka birinin telefonundan Instagram hesabınıza giriş yaptınız mı? Varsayılan olarak Instagram, bir kullanıcı adı veya şifre eklemeden hesaba sık sık erişmenize izin vermek için giriş bilgilerinizi hatırlayacaktır. Telefondan hatırlanan Instagram bilgilerini kaldırmalısınız.

Telefonunuzdan hatırlanan Instagram hesaplarını nasıl kaldıracağınızla ilgili kılavuzumuza bakın. Android’de, kayıtlı bilgileri silmek için uygulama verilerini ve önbelleği temizleme seçeneğiniz vardır. Aşağıdaki adımları takip et.

Aşama 1: Android telefonunuzda Instagram simgesini bulun ve ona uzun dokunun.

Adım 2: Uygulama bilgi menüsünü açın.

Aşama 3: Depolama ve önbellek menüsüne gidin.

4. Adım: Aşağıdaki menüden verileri ve önbelleği temizleyin.

2. Instagram’da E-postayı Güncelleyin

Instagram kullanıcıları, kimliklerini doğrulamak için çoğunlukla bir kullanıcı adı ve şifreye güvenirler. İnsanlar çoğunlukla eklenmiş e-posta adreslerini görmezden gelir. Birincil e-posta adresinizi değiştirdiyseniz, aynısını Instagram hesabınızda da güncellemelisiniz. Instagram’da e-postanızı kontrol etmek ve güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin.

iOS ve Android için Instagram aynı arayüzü kullanır. Instagram için iOS uygulamasından ekran görüntülerini kullandık. Aynı adımları Instagram’ın Android uygulamasında kullanabilir ve e-postanızı güncelleyebilirsiniz.

Aşama 1: iPhone’da Instagram’ı açın.

Adım 2: Sağ alt köşedeki simgeye dokunarak hesabınıza gidin ve sağ üst köşedeki Diğer menüsüne dokunun.

Aşama 3: Ayarları şeç.

4. Adım: Hesap üzerine dokunun ve Kişisel Bilgiler menüsünü açın.

Adım 5: E-posta’ya dokunun.

6. Adım: Yeni e-posta adresinizi ekleyin ve Bitti düğmesine basın.

Instagram sizden yeni e-posta adresinizi onaylamanızı isteyecektir. E-posta gelen kutunuzu açın ve onaylayın.

3. Instagram’da Güçlü Şifre Kullanın

Bu, tüm sosyal medya hesaplarınızı korumak için başka bir temel numaradır. Şifre olarak basit rakamları, adınızı veya doğum tarihinizi kullanmamalısınız. Rakamlar ve özel karakterlerin karışımından oluşan güçlü bir parola oluşturun ve parola uzunluğunu en az 8 karakter olacak şekilde tutun. Ayrıca, parolaları bir kelime dosyasında veya herhangi bir not alma uygulamasında saklamamalısınız.

Bir Parola Yöneticisine Yatırım Yapın

Hem Apple App Store hem de Google Play Store, yetenekli şifre yöneticileri taşır. 1Password, LastPass, Dashlane, Bitwarden veya Enpass gibi bir üçüncü taraf şifre yöneticisine yatırım yapmalı ve tüm kişisel ve finansal bilgileri saklamalısınız. GT ekibi, parolaları yönetmek için Dashlane ve Bitwarden arasında bölünmüştür.

4. Instagram Hesabınız için İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

Instagram, hesabınıza 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) eklemenizi sağlar. Hesabınız için 2FA’yı etkinleştirdiğinizde, şirket kimliğinizi doğrulamak için bir kimlik doğrulama kodu isteyecektir. Kimlik doğrulama kodu telefonunuzda kaldığından (kısa mesaj veya 2FA uygulaması aracılığıyla), uygulama, Instagram hesabınıza yetkisiz erişim olasılığını ortadan kaldırır.

5. Instagram’da Giriş Etkinliğini Kontrol Edin

Instagram’da detaylı giriş etkinliğinizi kontrol edebilir ve şüpheli bir konum veya cihaz bulursanız o cihazda Instagram’dan çıkış yapabilirsiniz.

Aşama 1: Instagram ayarları menüsünü açın (yukarıdaki adımlara bakın).

Adım 2: Güvenlik üzerine dokunun.

Aşama 3: Giriş etkinliği’ni seçin.

4. Adım: Cihaz adını, tarihini ve konumunu kontrol edin.

Adım 5: Herhangi bir oturum açma etkinliği size tanıdık gelmiyorsa, konumun yanındaki üç noktalı menüye dokunun ve oturumu kapat’ı seçin.

Instagram, tanımadığınız cihazdaki oturumunuzu kapatır.

6. Instagram Hesabınız için Üçüncü Taraf Uygulama Erişimini Sıfırlayın

Instagram hesabınızı birkaç üçüncü taraf uygulama ve hizmete bağladıysanız, listeyi kontrol etme ve artık Instagram ile kullanmadığınız uygulamaları kaldırma zamanı.

Aşama 1: Instagram’ı açın ve ayarlara gidin (yukarıdaki adımları kontrol edin).

Adım 2: Güvenlik üzerine dokunun.

Aşama 3: Uygulamalar ve web siteleri’ni seçin.

4. Adım: Etkin yetkili uygulamalar listesini kontrol edin ve gereksiz olanları kaldırın.

Instagram hesabınızı gelecekte herhangi bir rastgele üçüncü taraf hizmetine bağlamamalısınız.

Instagram Hesabınızı Güvende Tutun

Instagram hayatımızın önemli bir parçasıdır. Hiç kimse sıfırdan başlamak ve Instagram’da sadık takipçilerini ve anılarını kaybetmek istemez. Yukarıdaki ipuçlarını Instagram hesabınıza uygulayın ve bilgisayar korsanlarından koruyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir