Gündem

HGS Kaçak Geçiş

Trafikteki ücretli otoyol geçişleri bilindiği gibi için araçlardan ücret alınmaktadır. HGS aboneliğiniz olmadan geçiş yaptıysanız, HGS kaçak geçiş kapsamında işlem görebiliriz. 2 hafta içerisinde HGS hesabı açmalısınız. HGS hesabınız varsa bakiye yüklemeniz gerekecektir. Öte yandan HGS olmadan geçiş yaptıysanız, ceza ile birlikte tutarı ödemeniz gerekiyor.

 

HGS Olmadan Geçiş Cezası Ne Kadar?

 

Kaçak geçiş yaptıysanız iki hafta arasında aboneliğinizi yaptırmanız veya bakiye yüklemeniz gerekir. Aksi takdirde ceza bedeli ödenmelidir. Köprü ve otoyollardan HGS aboneliğiniz olmadan veya bakiyesiz olarak geçtiyseniz geçiş ücretinin 5 katı ceza geçiş ücretini de ek olarak ödemek zorunda kalırsınız. Örneğin geçiş tutarı 15 TL ise 90 TL ödeme yapmak durumundasınız.

 

HGS Kaçak Geçiş Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

E-devlet sistemi üzerinden HGS kaçak geçiş sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Mevcut sistemde yer alan HGS İhlali Geçiş Bilgileri Sorgulama kısmından HGS kaçak geçiş sorgulaması ve takip işlemlerini takip edebilirsiniz. Eğer aracınıza ait ceza bulunuyorsa PTT şubelerinden ya da anlaşmalı bankalardan kimlik bilgileri ve araç plakası ile birlikte ödenebilir.

 

  • Karayolları Genel Müdürlüğü Geçiş İhlal Sorgulama
  • e-Devlet OGS İhlal Bilgileri Sorgulama
  • 0850 460 60 60 HGS davet merkezi
  • PTT Geçiş İhlali Sorgulama

 

HGS Borcu Nasıl Ödenir?

 

Sistemden, kaçak veya aboneliksiz şekilde geçiş yapmanız durumunda, iki haftalık süre içerisinde HGS aboneliği açmanız gerekmektedir.Ardından çeşitli banka kanalları yada PTT üzerinden borcunuzu ödeyebilirsiniz. Eğer aboneliğiniz bulunmaktaysa, bakiye yüklemeniz durumunda borcunuz hesabınızdan çekilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir