Gündem

Herkese Açık Wi-Fi’yi Herhangi Bir Cihazda Güvenle Kullanmak için 8 İpucu

Birçok kuruluş uzaktan çalışmanın rahatlığını bulmuştur. Bu nedenle, seyahat ederken sık sık bir kafeye gidiyorsanız veya çalışıyorsanız ve halka açık Wi-Fi’ye güveniyorsanız, daha dikkatli olmanız gerekir. Bu tür Wi-Fi ağları, büyük ölçüde onlara kimin bağlı olduğuna bağlı olarak her zaman güvenli değildir. Bu nedenle, daha dikkatli uygulamanız gerekir. Bu yazıda, herkese açık Wi-Fi’yi güvenli bir şekilde kullanmanın sekiz yolunu göstereceğiz.

İlk paragrafta sizi korkutmak istemedik, ancak çevrimiçi güvenlik günün ihtiyacıdır. Bu makaleyi okudukça, halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmanın ne anlama geldiğini, bununla ilişkili riskleri ve kendinizi dolandırıcılık işlemlerinden nasıl koruyacağınızı anlayacaksınız. Temel bilgilerle başlayalım.

Güvenli Olmayan Ağ Ne Anlama Geliyor?

Herkese açık, hızlı ve açık bir Wi-Fi ağı bulmak her zaman bir zevktir. Ancak, bağlantı kurmadan önce, birkaç şeyin farkında olmalısınız. İlk olarak, bir şifresi yok. Bu, herhangi bir güvenlikten arınmış olduğu ve dolayısıyla güvenli olmayan bir ağ olarak adlandırıldığı anlamına gelir. Bu nedenle, bir bilgisayar korsanı yakınsa ve bu güvenli olmayan ağda çevrimiçi olarak kötü işler yapmak istiyorsa, onu durdurmanın çok az yolu vardır.

Ancak açık bir Wi-Fi ağında kötü niyetli faaliyetler nasıl gerçekleştirilebilir? Hadi öğrenelim.

Hackerlar Herkese Açık Wi-Fi Kullanıcılarından Nasıl Yararlanır?

  • Sahte Bağlantı Noktaları: Kötü niyetli, güvenli bir ağ gibi görünen birkaç açık, ücretsiz Wi-Fi ağı her zaman vardır. Ancak, tüm çevrimiçi etkinlikleriniz kolayca görüntülenebildiği ve hatta zaman zaman kontrol edilebildiği için bu tehlikeli olabilir.

    Saldırıya Uğrayan Hackerlar

  • Sahte Sistem Yükseltme Uyarıları: Kötü niyetli bir Wi-Fi ağı, sahte bir sistem yükseltmesi yoluyla bir kimlik avı girişimi için zorlayabilir. Ve bunu kabul ettiğiniz anda, bilgisayar korsanının tüm verilerinizi alıp bunlara erişmesi, hatta sistemlerinizin kontrolünü ele geçirmek için truva atlarını ve diğer öğeleri zorlaması çok kolaydır.
  • Dosya paylaşımı: Aynı Wi-Fi ağına bağlı ve güvenli olmayan cihazlar arasında dosya paylaşmak inanılmaz derecede kolaydır. Daha önce de belirtildiği gibi, kötü niyetli bir ağ, verilere erişmek ve bunları kontrol etmek için dosyaları sisteminize itebilir.

Ancak endişelenmeyin, makalenin sonraki bölümünde size genel Wi-Fi’yi güvenli bir şekilde kullanma yöntemleri sağladık. Bu yöntemlerle kesinlikle iyi bir çevrimiçi koruma düzeyi elde edebilirsiniz.

Herkese Açık Wi-Fi Ağında Kendinizi Nasıl Korursunuz

Herkese açık bir Wi-Fi ağı kullanırken güvende kalmanın birçok yolu vardır. Bir tarafta, güvenliğinizi tehlikeye atmanın yolları varsa, aynı şekilde karşı koymanın ve korunmanın ve güvende kalmanın yolları da vardır. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

1. Yalnızca Korumalı Wi-Fi Kullanın

Korumalı Wi-Fi ağlarını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bilgilerinizi girmek ve bir parola almak veya doğrudan bir ağda oturum açmak için yalnızca parola korumalı ağları veya hemen bir Wi-Fi oturum açma sayfasına yönlendirildiğiniz ağları kullanın.

Ancak, güvenli bir ağ kullanmanın bir yolu yoksa ve başka seçeneğiniz yoksa, kendinizi güvenceye almak için VPN’i şu şekilde kullanabilirsiniz.

2. Bir VPN kullanın

Daha önce, halka açık bir Wi-Fi ağı kullanırken nasıl kolayca dokunabileceğinizi tartıştık. Ancak, ağı güvenli bir ortam üzerinden yönlendirebilsek harika olmaz mıydı? Bu şekilde, kesinlikle daha fazla mahremiyet elde edebilirsiniz.

Bu tam olarak bir VPN’nin yaptığı şeydir. İnternet trafiğinizi güvenli, özel bir sunucu üzerinden hem ileri hem de geri yönlendirir. Çok sayıda ücretsiz VPN seçeneği mevcut olsa da, ExpressVPN veya Nord VPN gibi premium bir hizmeti tercih etmenizi öneririz. Bu hizmetler sağlam, koruyucu bir VPN sunar.

Proton VPN

3. Otomatik Bağlantı Özelliklerini Devre Dışı Bırakın

Bazı cihazlar otomatik olarak açık bir ağa bağlanır. Artık bir genel ağ kullanmanın içerdiği tehlikelerin farkında olduğumuza göre, açıkça birine otomatik olarak bağlanmak istemeyiz. Bu nedenle, otomatik bağlantı özelliğini devre dışı bırakmak için her zaman cihazınızdaki Wi-Fi ayarlarını kullanabilirsiniz.

Örneğin, iPhone’da ‘Hotspot’a Otomatik Katıl’ özelliğini hiçbir zaman veya ‘Katılmayı İste’ olarak ayarlayabilirsiniz. İkincisi, bir genel ağ hakkında her zaman bilgilendirilmenizi sağlar, ancak yalnızca onayınız üzerine bağlanırsınız.

Bağlanmak için Sor

4. Tüm Hassas Uygulamalar İçin 2FA’yı Etkinleştirin

Güvenli olmayan genel Wi-Fi kullandığınızda, her zaman kötü niyetli bir ağın hesap bilgilerinizi ele geçirme riski vardır. Ancak, tüm cihazlarınızda 2 faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek bu bilgilerin her türlü kötüye kullanımını önleyebilirsiniz.

2FA Google

Bu, 2FA ile bir hesaba giriş denemesi olduğunda, bir bildirim alacağınız anlamına gelir ve ikinci bir adım – örneğin ikinci bir cihaz aracılığıyla girişin onaylanması veya bir SMS yoluyla tek seferlik bir şifre girilmesi.

Bu, halka açık Wi-Fi’yi güvenli bir şekilde kullanırken güvende kalmanın ve herhangi bir hasarı önlemenin harika bir yoludur. Oturum açmayı içeren tüm büyük internet hizmetleri, size İki Faktörlü Kimlik Doğrulama özelliği sunar. Onu etkinleştir!

5. Cihazınızın En Son Sürümlere Güncellendiğinden Emin Olun

Yazılım güncellemeleri, cihazınıza güvenlik yamaları eklemek için son derece önemlidir. Bu nedenle, her zaman yazılımınızın en son sürümünde kalmanız önerilir. Bu nedenle, cihazınızın bir yazılım güncellemesi alıp almadığını kontrol etmeye devam edin.

Yazılım güncellemesi

Bu şekilde, en azından, halka açık bir Wi-Fi ağı kullanırken sizi güvende tutan tüm yazılım öğelerine sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

6. Yalnızca HTTPS Sitelerini Ziyaret Edin

Bilmeniz gereken iki ana internet protokolü vardır – HTTP ve HTTPS

HTTP, internetten içerik almak ve internet üzerinde veri alışverişini kolaylaştırmak için kullanılan bir protokoldür. Herhangi bir oturum açma bilgisi göndermenizi gerektirmeyen basit etkinlikler veya genel web sitelerine erişim için yeterli olan, şifrelenmemiş bir bağlantıdır.

HTTPS ise, kullanıcı adınız ve şifreniz gibi çevrimiçi yüklediğiniz kritik verileri şifreleyen güvenli bir bağlantıdır. İnsanların aynı şeyi izlemesini yasaklar.

HTTPS

Her zaman açık HTTPS seçeneğinin etkinleştirilmesi, HTTP bağlantılarını HTTPS’ye dönüştürür. Her zaman açık HTTPS’yi etkinleştirdiğinizde, tarayıcılar onu destekleyen herhangi bir sitede şifreli bir HTTPS bağlantısı kullanır.

Bu nedenle, her zaman bir HTTPS protokolü üzerinde çalışan bir siteyi ziyaret ettiğinizden emin olmalısınız. Bu şekilde, genel Wi-Fi’yi endişelenmeden güvenle kullanabileceksiniz.

7. Güvenlik Duvarı veya Defender’ın Açık Olduğundan Emin Olun

Bir Windows makinesi kullanıyorsanız, yerleşik Güvenlik Duvarı ve Windows Defender’ın farkında olmalısınız. Kendinizi internetteki zararlı unsurlardan korumak için harika araçlardır. Bu nedenle, herkese açık bir Wi-Fi ağına her bağlandığınızda, çevrimiçi koruma için Windows Defender seçeneğini etkinleştirdiğinizden her zaman emin olun.

Windows Defender

8. Finansal İşlemlerden Kaçının

Finansal işlemler çok sayıda gizli ve hassas bilgi içerir. Herkese açık Wi-Fi’yi güvenli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak birçok yöntemimiz olsa da, her zaman riskli olduğu için her türlü finansal işlemden kaçınmanızı öneririz.

Bunu ayrıca söylüyoruz çünkü halka açık bir Wi-Fi ağının her bir öğesini bilmek mümkün değil. Diyelim ki evde bir Wi-Fi ağı kuruyorsunuz, en güvenli Wi-Fi yönlendiriciyi edindiğinizden emin olabilirsiniz veya en iyi seviyelerde güvenliğini sağlamak için servis sağlayıcınızla konuşabilirsiniz. Ancak, halka açık Wi-Fi ağında durum böyle değil. Bu nedenle, bu tür ağlarda herhangi bir finansal faaliyet yapmaktan kaçının.

Endişelenmeden Herkese Açık Wi-Fi’yi Güvenle Kullanın

Bunlar, halka açık Wi-Fi’yi güvenli bir şekilde kullanmak için bazı önerilerdir. Bir daha kahvenizi yudumladığınızda ve Starbucks Wi-Fi’nin güvenli olup olmadığını merak ettiğinizde, kapsamlı bir cevabınız olduğunu umuyoruz. Bu nedenle, kafede geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın ve çevrimiçi güvenliğinizden endişe duymadan günlük işlerinizi tamamlayın. Mutlu sörfler!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir