Gündem

Google Hesabınızdaki Kişisel Bilgileri Nasıl Yönetirsiniz?

Google’da kendiniz üzerinde bir arama yaparak, herkese açık olan bilgi türlerini görebilirsiniz. Görüntülenen bilgiler, gizli tutmayı tercih edeceğiniz kişisel öğeler olabilir. Arama sonuçları sosyal medya ve bloglar gibi farklı kaynaklardan toplanırken siz de sonuçlara katkıda bulunuyorsunuz.

Her beş kişiden birinin Google Hesabı var, bu onların Android kullanmalarından veya Gmail’e sahip olmalarından kaynaklanabilir. Bir Google Hesabı oluştururken, kullanıcıların kendileri hakkında belirli bilgileri sağlaması gerekir. Ancak bu bilgiler yalnızca size ve Google’a özel olmayabilir. Bu nedenle, onları arama motorlarında görmenizin nedeni. Google Hesabınızdaki kişisel bilgilerinizi yönetmeniz için gereken adımlar şunlardır:

Google Hesabınızdaki Kişisel Bilgileri Nasıl Düzenler veya Kaldırırsınız

Doğum gününüz, cinsiyetiniz veya telefon numaranız gibi bilgiler kişiseldir ve kamuya açıklanmasını istemezsiniz. Bu tür bilgileri düzenlemek veya kaldırmak için yapmanız gerekenler:

Aşama 1: Bir web tarayıcısında Google Hesapları sayfasını açın ve hesap bilgilerinizle oturum açın.

Adım 2: Yeni pencerenin solunda Kişisel bilgiler’e tıklayın.

Aşama 3: Sayfayı aşağı kaydırın ve ‘Başkalarının gördüğünü seçin’ yazan kartı tıklayın. Temel, İletişim, İş ve Eğitim Bilgilerinizle bir Hakkımda sayfasına gideceksiniz.

4. Adım: Hakkımda sayfasında, Temel bilgiler bölümüne gidin. Temel bilgiler bölümünün altındaki veriler zorunludur ve Google Hesabınızdan kaldırılamaz. Ancak, veriler düzenlenebilir.

Adım 5: Bunları düzenlemek için Temel bilgiler bölümünde Ad, Profil Resmi, Cinsiyet ve Doğum Günü’nün yanındaki oklardan herhangi birine tıklayın.

6. Adım: Düzenlemeleri yaptıktan sonra Hakkımda sayfasına dönmek için Geri okuna tıklayın.

7. Adım: İletişim Bilgileri, Hakkında veya İş ve Eğitim bölümüne ilerleyin. Bu bölümlerin altındaki veriler zorunlu değildir ve Google Hesabınızdan kaldırılabilir.

Adım 8: İletişim Bilgileri, Hakkında veya İş ve Eğitim bölümü altında yeni bilgiler sağlamak için Ekle’ye tıklayın. Önceki bilgileri silmek için yanlarındaki oklara tıklayın.

Google Hesabınızda Herkese Açık Olacak Kişisel Bilgileri Nasıl Seçersiniz?

Google Hesabınızı oluşturmak için adınız, doğum gününüz ve cinsiyetiniz gibi bilgiler zorunludur. Yani. bilgilerin yalnızca sizin tarafınızdan görülebilmesini sağlamak için yapmanız gerekenler şunlardır:

Aşama 1: Bir web tarayıcısında Google Hesapları sayfasını açın ve hesap bilgilerinizle oturum açın.

Adım 2: Yeni pencerenin solunda Kişisel bilgiler’e tıklayın.

Aşama 3: Sayfayı aşağı kaydırın ve ‘Başkalarının gördüğünü seçin’ yazan karta tıklayın. Temel, İletişim, İş ve Eğitim Bilgilerinizle bir Hakkımda sayfasına gitmelisiniz.

4. Adım: Hakkımda sayfasının üst kısmında, yalnızca sizin görebileceğiniz ve herkesin görebileceği bilgileri temsil eden iki simge görmelisiniz.

Adım 5: Temel bilgi bölümüne ilerleyin. Bu bölümdeki Adınız ve Profil Resminiz herkese açıktır ve ayarı değiştiremezsiniz. Ancak, ayarı güncellemek için yanlarındaki oklara tıklayarak Cinsiyetinizi ve Doğum Gününüzü gizleyebilirsiniz.

6. Adım: Düzenlemeleri yaptıktan sonra Hakkımda sayfasına dönmek için Geri okuna tıklayın.

7. Adım: İletişim Bilgileri, Hakkında veya İş ve Eğitim bölümüne ilerleyin. Hesabınıza bağlı Gmail adresi gizlenemez. Ancak, Work & Education bilgileriniz olarak ikincil e-posta adreslerini gizleyebilirsiniz.

Adım 8: Görünürlük ayarlarını değiştirmek için İletişim Bilgileri, Hakkında veya İş ve Eğitim bölümlerinin yanındaki oklara tıklayın.

Google Ürün ve Hizmetlerinde Profilinizi Nasıl Yönetirsiniz?

Belirli Google ürünlerini kullandığınızda bir profil elde edersiniz. Bu üründeki profiliniz, onu kullanan diğer kişiler tarafından görülebilir. Bu nedenle, o profildeki kişisel bilgileri yönetmek için yapmanız gerekenler:

Aşama 1: Bir web tarayıcısında Google Hesapları sayfasını açın ve hesap bilgilerinizle oturum açın.

Adım 2: Yeni pencerenin solunda Kişisel bilgiler’e tıklayın.

Aşama 3: Sayfayı aşağı kaydırın ve ‘Profilleriniz’ kartına tıklayın.

4. Adım: Profilleriniz sayfasında, farklı ürünler içeren bir profil özeti görmelisiniz. Herhangi bir ürünün yanındaki açılır menüyü tıklayın.

Adım 5: Ürünle ilgili kişisel bilgilerinizi yönetmek için ürünün altındaki ‘Tam profile bakın’ seçeneğini tıklayın.

Google Hesabı Verilerini Yönetme

Google hesabınızdaki kişisel bilgilerinizi düzenlemek ve görünür hale getirilecek bilgileri düzenlemek dışında, Google’ın sizin hakkınızda kaydettiği veri türlerini de düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Bu bilgiler web aramalarınızı, uygulama etkinliğinizi ve konum geçmişinizi içerir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel