Gündem

Google Haritalar’ın Android’de Sürekli Çökmesini Düzeltmenin En İyi 8 Yolu

Google Haritalar gibi uygulamalar, gerçek zamanlı trafik güncellemeleri, adım adım navigasyon, çevrimdışı haritalar ve çok daha fazlasıyla işe gidip gelmemizi her zamankinden daha kolay hale getirdi. Uygulamanın en uzak bölgelerde bile size rehberlik edeceğine güvenebilseniz de, Google Haritalar’ın sık sık bir barikata çarpması veya çökmesi alışılmadık bir durum değildir.

Google Haritalar’ın çökmesine neden olan tonlarca faktör olabilir. Ancak aceleniz varsa, Google Haritalar uygulamasını hemen çalıştıracak bir rehber hazırladık. Öyleyse, onları kontrol edelim.

1. Google Haritalar’ı Durdurmaya Zorla

Google Haritalar uygulaması düzgün başlamadıysa veya küçük bir sorunla karşılaştıysa, uygulamanın çökmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda, yalnızca uygulamayı yeniden başlatmak hile yapmalıdır.

Google Haritalar simgesine uzun basın ve Uygulama bilgilerini seçin. Bu sizi Uygulama Ayarlarına götürecektir. Durmaya zorla üzerine dokunun ve istendiğinde Tamam’a basın.

Google Haritalar Uygulama Bilgilerini Aç
Google Haritalar'ı Durdurmaya Zorla

2. Cihazınızı Yeniden Başlatın

Sorun devam ederse, cihazınızı yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz. Bazen arka planda çalışan uygulamalar ve işlemler Google Haritalar’ı engelleyebilir ve Google Haritalar’ın çökmesine neden olabilir. Cihazınızı yeniden başlatmak, bu tür işlemleri kapatmanıza ve ayrıca yol boyunca küçük aksaklıkları düzeltmenize yardımcı olacaktır.

3. Uygulama İzinlerini Kontrol Edin

Google Haritalar amaçlandığı gibi çalışmıyorsa, uygulama izinlerini kontrol edebilirsiniz. Uygulamaya ihtiyaç duyduğu tüm gerekli izinler verilmezse uygulama hiç çalışmayabilir.

Google Haritalar için uygulama izinlerini nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Aşama 1: Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını başlatın ve Uygulamalar ve bildirimler’e gidin. Haritalar’ı bulmak için aşağı kaydırın.

Uygulamalar ve Bildirimler
Haritalar Uygulaması

Adım 2: Şimdi, İzinler’e gidin.

Google Haritalar İzinleri

Aşama 3: Uygulamaya ihtiyaç duyduğu her izne izin verildiğinden emin olun.

Uygulama İzinleri
Google Haritalar İzinlerine İzin Ver

4. Önbelleği ve Verileri Temizle

Google Haritalar gibi uygulamalar, yükleme sürelerini azaltmak için önbellek verilerini toplama eğilimindedir. Ancak bu veriler bir kez eskidiğinde, yardımcı olduğundan daha fazla acı verir. Bu nedenle, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için Google Haritalar önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Aşama 1: Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını başlatın ve Uygulamalar ve bildirimler’e gidin. Haritalar’ı bulmak için listeden aşağı kaydırın veya arama simgesini kullanın.

Adım 2: Depolama ve önbelleğe gidin ve kaldırmak için Önbelleği temizle düğmesine dokunun.

Google Haritalar Depolama ve Önbellek
Google Haritalar Önbelleğini Temizle

Sorun devam ederse, uygulama verilerini de temizlemek için yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Uygulamayla ilişkili tüm uygulama verilerini kaldırdığı için Google Haritalar’ı kaldırıp yeniden yüklemek kadar etkilidir.

5. Google Play Hizmetlerini Sıfırlayın

Her Android cihazında Google Play Hizmetleri, uygulamaları, Google hizmetlerini ve Android’i birbirine bağlamak için arka planda yorulmadan çalışır. Doğal olarak, telefonunuzdaki Google Play Hizmetleriyle ilgili herhangi bir sorun sorunlara yol açacak ve hatta Google Haritalar gibi uygulamaları çökmeye zorlayacaktır. Böylece, Google Haritalar için önbelleği ve verileri temizlemeye ek olarak, aynısını Google Play Hizmetleri için de yapabilirsiniz. İşte nasıl.

Aşama 1: Ayarlar menüsünü açın ve telefonunuzdaki tüm uygulamaların listesini görmek için Uygulamalar ve bildirimler’e gidin. Google Play Hizmetine gitmek için aşağı kaydırın.

Adım 2: Şimdi Depolama ve önbelleğe gidin. Depolamayı temizle üzerine ve ardından Tüm verileri temizle düğmesine dokunun.

Google Play Hizmetleri Uygulama Bilgisi
Google Play Hizmeti Uygulama Bilgisi

6. Uygulamayı Güncelleyin

Uygulama güncellemeleri genellikle her türlü uygulama iyileştirmesini ve hata düzeltmelerini getirir. Ancak uygulamalarınızı düzenli olarak güncelleme eğiliminde değilseniz, er ya da geç güncelliğini yitirecekler ve eskisi gibi çalışmayabilirler. Bu nedenle, yardımcı olup olmadığını görmek için Google Haritalar’ı en son sürümüne güncellemeyi deneyebilirsiniz.

7. Android’i güncelleyin

Uygulamaları güncellemeye ek olarak, telefonunuzun işletim sistemini de güncellemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu, uyumluluk sorunlarının giderilmesine ve Google Haritalar çökmesinden sorumlu işletim sistemiyle ilgili hataların düzeltilmesine yardımcı olacaktır.

8. Google Maps Go’yu deneyin

Google Haritalar, sorunsuz çalışmak için genellikle önemli miktarda RAM ve işlem gücü kullanan, güce aç bir uygulamadır. Bu nedenle, telefonunuzun belleği azsa uygulama olması gerektiği kadar sorunsuz çalışmayabilir. Bu nedenle, Google Haritalar Go adlı Google Haritalar’ın daha hafif bir sürümüne geçmeyi deneyebilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm önemli navigasyon özelliklerine sahiptir ve çok az yer gerektirir.

Çökmelerden Kaçının

Herhangi bir yolculuk için, her zaman mümkün olan en kısa ve muhtemelen en iyi rotayı arama eğilimindeyiz. Google Haritalar gibi uygulamalar, işe gidip gelmemizi bilinmeyen bölgelerde bile çok daha basit hale getirdi. Ve uygulamayla ilgili herhangi bir tutarsızlık sizi endişelendirebilse de, düzeltilemeyecek bir şey değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir