Gündem

Google Dokümanlar’da Doldurulabilir Form Nasıl Oluşturulur?

Google Dokümanlar, çevrimiçi doküman oluşturmak için en popüler araçlardan biridir. Ve basit bir belge düzenleyici olmasına rağmen, onu şablonlar, broşürler ve hatta ön yazılar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Ve bu çevrimiçi düzenleyicide sıkışıp kalırsanız, Google Form’da bir dereceye kadar doldurulabilir bir form bile oluşturabilirsiniz. Elbette form, Microsoft Word, Google Forms veya Microsoft Forms kullanılarak oluşturulanlar kadar dinamik olmayacak, ancak sizi idare edecektir.

Açılır listeler ve onay kutuları gibi oynatmak için birkaç öğeye sahip olduğunuz Word’ün aksine, Google Dokümanlar’daki seçenekler sınırlıdır. En iyi ihtimalle, yazdırabileceğiniz ve daha sonra dağıtabileceğiniz çevrimdışı kullanım için basit bir form oluşturabilirsiniz.

Şimdilik, sıfırdan doldurulabilir bir form oluşturmanız gerekecek. Ancak, PDF biçiminde bir form örneğiniz varsa, bunu Dokümanlar’da değiştirebilirsiniz.

Her iki durumda da, süreç kolaydır ve alıştıktan sonra fazla zaman almamalıdır. Ancak, özellikle sıfırdan bir tane oluşturmak istiyorsanız, sürecin zaman alıcı olduğu konusunda sizi uyaralım.

Bununla birlikte, Google Dokümanlar’da nasıl doldurulabilir bir form oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Yöntem 1: Yerel Yol

Google Dokümanlar’da form oluşturmanın en iyi yöntemlerinden biri Tablolardan yardım almaktır. Alanlarınızın tek tip görünmesini sağlar ve gereksiz yere alan ekleme zahmetini ortadan kaldırır. Daha önce belirtildiği gibi, açılır menüler gibi etkileşimli form alanları ekleyemezsiniz. Kendinizi metin kutuları, onay kutuları ve metin alanları gibi form alanlarıyla sınırlamanız gerekir. Yani evet, bu ellerinizi bağlar.

Yine de, istediğiniz yalnızca metin alanlarıysa, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Dokümanlar’da yeni bir belge açın ve Ekle > Tablo’ya tıklayın ve satır ve sütun sayısını seçin.

Bizim durumumuzda 4 sütun ve 5 sıra ile gitmeyi seçtik. Ardından, tablonun boyutunu büyütmek için sıraları çekin.

Adım 2: Ad ve Soyad gibi ilk metin alanını ekleyin. Kullanıcının giriş yapmasını istediğiniz kişiler için hücreyi boş bırakın.

Bir kontrol listesi eklemek için metni seçin ve Madde İşareti listesi seçeneklerinin yanındaki küçük Ok simgesine tıklayın. Her girişin yanına küçük bir onay kutusu koymak için listeden üçüncü seçeneği seçin.

İşte karşınızda, temel bir formun iskeleti. Bu yöntemin güzel yanı, aklınızdaki tasarıma göre iki-üç tablo ekleyebilmenizdir. Örneğin, geniş bir metin alanı seçeneği eklemek istiyorsanız, tek hücreli bir tablo eklemeniz ve büyütmeniz gerekir. Basit, bkz.

Aşama 3: Ardından, tablonuza sağ tıklayın ve Tablo Özellikleri’ni seçin.

Ardından, Renk’e tıklayın ve Tablo kenarlığı altında 0 pt’yi seçin.

Bu, sınırları görünmez hale getirecek ve elinizde daha iyi görünen bir forma sahip olacaksınız.

Alternatif olarak, hücreleri açık renkle vurgulayabilir veya daha etkileşimli hale getirmek için kısa çizgiler ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki formu tamamen Google Dokümanlar öğelerini kullanarak oluşturduk.

Google Dokümanlar’da sıfırdan oluşturulan formların yazdırılabileceğini ve dağıtılabileceğini belirtmekte fayda var. Saha doğrulamalarının yokluğunda, bunları çevrimiçi gönderimler için kullanmak birçok manuel doğrulamayı içerecektir.

Yine de formu ileride kullanmak isterseniz kaydetmeniz gerekir. Bir daha değiştirmeniz gerektiğinde, onu kullanın. Dosya altında bir kopyalama seçeneği oluşturun ve ihtiyacınıza göre değiştirin.

Yöntem 2: Bir PDF Dosyasını Dönüştürün

Yukarıda bahsedildiği gibi Dokümanlar, PDF dosyalarını Google Dokümanlar’a dönüştürmenize de olanak tanır. Dolayısıyla, PDF formatında örnek bir formunuz varsa, onu Dokümanlar’a dönüştürebilir ve ardından değiştirebilirsiniz.

Aşama 1: Örnek dosyanız hazır olduğunda, Google Drive’ı açın ve sol üst köşedeki Yeni düğmesini tıklayın.

Dosyayı yüklemek için Yükle’yi seçin.

Adım 2: Yükleme tamamlandığında, dosyayı sağ tıklayın ve Birlikte Aç > Google Dokümanlar’ı seçin.

Bu, belgeyi düzenlenebilir metne dönüştürür. Elbette hemen doldurulabilir bir forma dönüşmeyecek ama kaba bir yapıya sahip olacaksınız.

Daireyi tamamlamak için gerekli biçimlendirmeyi eklemeniz gerekir. Örnek formunuzda metin kutuları varsa bunların kaldırılacağını unutmayın. Yalnızca düzenlenecek metniniz olacak.

Bu önemli bir sınırlamadır. Ancak şimdilik, Google Dokümanlar’a form yüklemenin tek yolu bu.

Yanıt Google Formlar

Google Dokümanlar, çevrimdışı doldurulabilir formlar oluşturma konusunda birçok sınırlamaya sahiptir. Çevrimiçi formlar oluşturmak istiyorsanız, en güvenli yöntem Google Formlar’ı kullanmaktır. Form oluşturmayı kolay bir egzersiz haline getiren bir dizi özellikle birlikte gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir