Gündem

Fire TV Stick Sesinin Çalışmamasını Düzeltmenin En İyi 9 Yolu

Amazon Fire TV Stick, uygun fiyatlı ve kullanışlı bir akış cihazıdır. Amazon, Fire TV Stick modellerini yenilerken, Fire OS güvenilirliğine odaklanma kararsız görünüyor. Bazı kullanıcılar sık ​​sık siyah ekranla, arabelleğe almayla ve bazen de hiç ses ile karşılaşmaz. Fire TV Stick sesinin çalışmama sorununu düzeltebilirsiniz.

Fire TV Stick’teki ses sorunları, aileniz için planladığınız mükemmel hafta sonunu mahvedebilir. Ayrıca, sorunun televizyonunuzdan mı yoksa Fire TV Stick’ten mi kaynaklandığını belirlemek kafa karıştırıcı olabilir. Her senaryoyu tartışacağız ve Fire TV Stick’te sesi etkinleştireceğiz.

1. TV’nin Sesini Açın ve Sesi Açın

Bu basit bir adım gibi görünebilir, ancak küçükleriniz TV’nin sesini kapatmış olabilir. TV’nin gerçekten normal modda olup olmadığını bir kez daha kontrol edin ve sesi artırın.

Evde harici bir ses sistemi kurulumu kullanıyorsanız, onu da açmanız gerekir.

yangın tv çubuğunun sesini aç

2. Amazon Fire TV Stick’i sıfırlayın

Gevşek bir HDMI bağlantısı, Fire TV Stick’te ses sorunlarına yol açabilir. Fire TV Stick’i TV’den çıkarın, fişi kapatın ve birkaç dakika bekleyin.

Fire TV Stick’inizi tekrar TV’ye bağlayın ve sesin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için video oynatmayı deneyin.

3. Yüksek Hızlı İnternet Bağlantısına Geçin

Yavaş bir internet bağlantısında bir film veya TV şovu yayınlamaya çalışıyorsanız, video ve ses çıkışında aksaklıklar olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca bir ses gecikmesi yaşayacaksınız.

Fire TV Stick’inizi daha hızlı, güvenilir bir internet bağlantısına bağlayın. Wi-Fi yönlendiricinizin çift bant desteği varsa, 5 GHz Wi-Fi frekans bandına bağlanın.

4. AV Alıcısını Açın

Bazı kullanıcılar, Fire TV Stick’in sesini harici hoparlörler (örneğin, surround sesli ev sinema sistemi) aracılığıyla iletmek için bir AV alıcısı seçer. AV alıcısının açık olduğundan ve kaynaklardan biri olarak Fire TV Stick’in bulunduğundan emin olun.

Av alıcısı

AV alıcısını yakından inceleyin. Açıksa, ışıkların yandığını fark edeceksiniz. Değilse, güç düğmesine basın ve açın. Öte yandan, AV alıcısı gerçekten açıksa ve hala ses sorunları yaşıyorsanız, diğer sorun giderme yöntemleriyle devam edin.

5. Surround Sound’da Ayarları Değiştirin

Fire TV Stick, kullanıcıların içerik ses çıkış cihazına göre mümkün olan en iyi ses çıkışını seçmesine olanak tanır. Bazı Disney+ ve Netflix içerikleri Dolby Digital+’ı destekler ve bağlı hoparlör veya ses çubuğunda Dolby Digital desteği yoksa videodan ses gelmediğini fark edebilirsiniz.

Fire TV Stick Ayarları menüsünden ilgili değişiklikleri yapın.

Aşama 1: Fire TV Stick ana sayfasından Ayarlar menüsüne gidin.

Ayarları aç

Adım 2: Görüntü ve Ses’e gidin.

Ekranı ve sesi seçin

Aşama 3: Ses’i seçin.

ses seç

Adım 4: Surround Sound’a tıklayın.

surround sesi seçin

Aşağıdaki menüden Mevcut En İyi’yi seçin.

surround ses

6. Ses Video Senkronizasyon Ayarını Düzeltin

Fire TV Stick’te içerik izlerken ses gecikmesi mi fark ediyorsunuz? Bu sorunu Ayarlar’dan çözmenin kolay bir yolu var. İşte nasıl.

Aşama 1: Fire TV Stick Ayarları menüsünü açın.

Adım 2: Ekran ve Ses menüsünü açın.

Ekranı ve sesi seçin

Aşama 3: Ses’i seçin.

ses seç

Adım 4: AV Senk Ayarı’na tıklayın.

AV senkronizasyonu

Medya izlerken ses/video senkronizasyonunu düzeltmek için varsayılan bir video oynatıcı açacaktır.

7. Soundbar’ı Manuel Olarak Ayarlayın

Üçüncü taraf özellikli bir ses çubuğu, televizyondaki ses deneyimini geliştirebilir. Fire TV Stick bağlı ses sistemini tanıyamazsa, manuel olarak kurmanız gerekir.

Aşama 1: Fire TV Ayarları menüsünden Ekipman Kontrolü’nü seçin.

Ekipman kontrolünü seçin

Adım 2: Ekipmanı Yönet’i seçin.

Ekipman yönetimini seçin

Aşama 3: Ekipman Ekle’ye tıklayın ve aşağıdaki menüden Soundbar’ı seçin.

Soundbar'ı seçin

Listeden ses çubuğunuzu seçin ve televizyondan ses çıkışını etkinleştirin.

8. HDMI Bağlantı Noktasının Sesi Desteklediğinden Emin Olun

Çoğu TV’de ses özellikli bir HDMI bağlantı noktası bulunur. Sorun, Fire TV Stick’i bir Monitöre veya PC’ye bağlamaya çalıştığınızda ortaya çıkar. Bazı HDMI bağlantı noktaları ses çıkışını hiç desteklemez.

Fire TV Stick içeriğini çalıştırmak için başka bir HDMI bağlantı noktası veya cihaz kullanın.

9. Fire TV Stick’i yeniden başlatın

İlk önce, Fire TV Stick’in TV ile fiziksel bağlantısını sıfırlıyoruz. Şimdi, bir yazılım yeniden başlatması yapacağız. Amazon Fire TV Stick’i şu şekilde yeniden başlatabilirsiniz.

Aşama 1: Fire TV Stick Ayarları menüsünü açın.

Adım 2: My Fire TV’yi seçin.

yangın tv'mi seç

Aşama 3: Aşağıdaki menüden Yeniden Başlat’ı seçin.

Sesi aç

Fire TV Stick’teki belirli bir uygulamadan kaynaklanan ses sorunlarıyla mı karşılaşıyorsunuz? Ses sorununu çözmek için yüklü uygulamayı kapatmaya zorlayabilir veya yeniden yükleyebilirsiniz. Fire TV Stick’inizi jailbreak yaparsanız ve web’den üçüncü taraf uygulamaları yüklerseniz, doğrulanmadıkları ve ses gibi temel Fire TV Stick işlevlerini bozabilecekleri için bunları kaldırmalısınız.

Amazon Silk tarayıcısında bir web oynatıcı aracılığıyla içerik oynatıyorsanız, oynatıcının sessiz modda olmadığından emin olun.

Hangi numara senin için çalıştı? Bulgularınızı aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir