Gündem

Facebook Messenger’da Gizli Konuşmalar Nasıl Kullanılır?

WhatsApp, Telegram ve Signal’den sonra Facebook Messenger, kullanıcı gizliliğine ve güvenliğine öncelik verenler kulübüne katılıyor. Facebook Messenger, kimsenin araya girip okumaması için sohbetleriniz için uçtan uca şifrelemeyi etkinleştiren bir Gizli konuşma özelliği sunar. İşte Facebook Messenger’da Gizli konuşmaları nasıl kullanabileceğiniz.

Messenger’daki gizli konuşmaları kullanırken, sizinle alıcı arasındaki mesajlar uçtan uca şifreleme ile güvende kalır. Facebook bile bu mesajları göremez. İşte Facebook Mesenger’daki Gizli Sohbetleri nasıl kullanacağınız.

Not: Aşağıdaki ekran görüntüleri Android için Messenger uygulamasından alınmıştır. iPhone’unuzda aynı adımları takip ediyor ve gizli bir görüşme başlatıyorsunuz.

Aşama 1: Telefonunuzda Facebook Messenger uygulamasını açın.

Adım 2: Sağ üst köşedeki oluştur düğmesine dokunun.

Aşama 3: Üstte kilitleme geçişini etkinleştirin.

Messenger'da mesaj oluştur
Gizli görüşmeyi etkinleştir

Adım 4: Listeden kişilerle görüşme başlatma seçeneğiniz vardır. Messenger, geçmişinize ve tercihlerinize göre kişiler önerecektir.

Gizli konuşma
Messenger'da gizli konuşma başladı

Sohbet etmek istediğiniz kişiye dokunun ve mesaj göndermeye başlayın.

Devam edip aynı numarayı Facebook web veya Messenger web’de yapmaya çalışmadan önce sizi burada durduralım. Gizli konuşma seçeneği yalnızca Messenger iPhone, Android ve iPad uygulamalarında mevcuttur.

Facebook Messenger’daki son sohbetler normal sohbetlerden ayrıdır. Messenger’da gizli bir sohbet oluşturduğunuzda, uygulama aynı kişiyle başka bir sohbet dizisi oluşturur. Normal sohbetinize dokunulmaz.

Gizli konuşma kimliği

Messenger ana ekranındaki profil resminin altındaki küçük kilit düğmesine bakarak gizli sohbetleri normal sohbetten ayırabilirsiniz.

Messenger’daki gizli konuşmalar, aşağıdaki biçimde göndermenizi sağlar.

  • Metin mesajları
  • resimler
  • haberci çıkartmaları
  • videolar
  • ses kayıtları
  • Sesli ve görüntülü arama

Ancak gruplarda gizli sohbet başlatamaz ve gif gönderemezsiniz. Gizli konuşma da ödemeleri desteklemiyor.

Bize sorarsanız oldukça fazla sınırlama var. Bu işlevler sizin için önemliyse, Facebook Messenger’da gizli konuşmaları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Aşama 1: Facebook Messenger’ı açın ve herhangi bir gizli sohbete gidin.

Adım 2: Sağ üst köşedeki bilgi düğmesine dokunun.

Messenger bilgilerini aç
Messenger'da şifreleme anahtarlarını kontrol edin

Aşama 3: Anahtarlarınızı seçin.

Anahtarları, bir ekran görüntüsü kullanarak arkadaşınızın cihazındaki adınızla karşılaştırın. Diyelim ki cihaz tuşlarınız telefonunuzda 345. Karşıdaki kişinin telefonunun altına da aynısını yansıtmalıdır.

Aşama 1: Facebook Messenger’ı başlatın ve gizli bir sohbet açın.

Adım 2: Üstteki bilgi düğmesine dokunun ve profil menüsünü açın.

Aşama 3: Aşağı kaydırın ve Sohbeti sil’i seçin.

Messenger bilgilerini aç
Messenger'ı kaldır

Kararınızı onaylayın.

Ancak, son telefondaki önceki gizli görüşmelerinizin burada görünmesini beklemeyin. Yeni bir telefonda sıfırdan başlayacaksınız ve Facebook eski telefonunuzdaki gizli konuşmaları yenisiyle senkronize etmeyecek.

Yeni bir telefon kullanmaya başladığınızda, siz ve katılımcı yeni bir cihaz kullandığınızı bildiren bir bildirim alırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu