Gündem

Excel Elektronik Tablosunu Google E-Tablolar Belgesine Dönüştürme

Microsoft Excel ve Google E-Tablolar, en popüler elektronik tablo programlarından ikisidir. İkincisi üzerinde çalışmayı tercih ederseniz, aldığınız Excel dosyalarını, üzerinde çalışmaya başlamadan önce Google E-Tablolar biçimine dönüştürmeniz gerekebilir. Neyse ki, bunu yapmak oldukça kolaydır.

Bu yayında, Excel elektronik tablolarınızı birkaç farklı yolla Google E-Tablolar biçimine nasıl dönüştüreceğinizi göstereceğiz. Neyse lafı fazla uzatmadan başlayalım.

Bir Excel Elektronik Tablosunu İçe Aktarma Özelliği ile Google E-Tablolarına Dönüştürün

Excel dosyanızı hızla Google E-Tablolar’a dönüştürmek için Google E-Tablolar’ın içe aktarma özelliğini kullanabilirsiniz. Bu yöntem, bir seferde yalnızca bir dosyayı dönüştürmek istiyorsanız kullanışlıdır. İşte izlemeniz gereken adımlar.

Aşama 1: Tarayıcınızda Google E-Tablolar’ı açın ve yeni bir e-tablo oluşturun.

Adım 2: En üstteki Dosya menüsünü tıklayın ve listeden İçe Aktar’ı seçin.

Aşama 3: Dosyayı içe aktar penceresinde Karşıya Yükle sekmesine geçin. Excel dosyanızı kutuya sürükleyip bırakabilir veya bilgisayarınızdan yüklemek için ‘Bilgisayarınızdan bir dosya seçin’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

4. Adım: Dosyayı yükledikten sonra, mevcut içe aktarma seçenekleri arasından seçim yapmak için açılır menüyü kullanın: Yeni bir elektronik tablo oluşturun, Yeni sayfa(lar) ekleyin veya Hesap tablosunu değiştirin. Ardından, ‘Verileri içe aktar’ düğmesini tıklayın.

Adım 5: Son olarak, Şimdi aç bağlantısını tıklayın.

E-tablonuz bir Google E-Tablolar dosyasında açılacak ve hesabınıza kaydedilecektir.

Google Drive’ı Kullanarak Bir Excel Elektronik Tablosunu Google E-Tablolarına Dönüştürün

Excel dosyanızı Google E-Tablolar biçimine dönüştürmenin başka bir yolu da Google Drive’dan yardım almaktır. Bunu yapmak için Excel dosyasını Google Drive’a yüklemeniz ve ardından Google E-Tablolar olarak kaydetmeniz gerekir. İşte bu konuda nasıl gidebileceğiniz.

Aşama 1: Google Drive web sitesini tercih ettiğiniz web tarayıcısında açın ve Google hesabınıza giriş yapın.

Adım 2: Sol üst köşedeki Yeni düğmesini tıklayın.

Aşama 3: Görüntülenen menüden Dosya yükleme’yi seçin.

4. Adım: Dönüştürmek istediğiniz Excel dosyasını bulun ve seçin ve Aç’a tıklayın.

Adım 5: Yüklenen dosyaya sağ tıklayın, Birlikte aç’a gidin ve alt menüden Google E-Tablolar’ı seçin.

6. Adım: Excel dosyanız, isterseniz düzenleyebileceğiniz Google E-Tablolar’da açılır.

7. Adım: E-tabloyu düzenledikten sonra Dosya menüsünü tıklayın ve ‘Google E-Tablolar Olarak Kaydet’ seçeneğini seçin.

Ve bununla ilgili. Excel dosyanız Google E-Tablolar’a dönüştürülecek ve Excel dosyasıyla aynı klasöre kaydedilecektir.

Google Drive’da Excel Dosyalarını Otomatik Olarak Google E-Tablolarına Dönüştürün

Yukarıdaki iki yöntem, Excel dosyalarınızı Google E-Tablolar’a dönüştürmeyi kolaylaştırsa da, aynısını tekrarlamak zaman alıcıdır. Neyse ki, Google Drive’ı tüm Excel dosyalarınızı otomatik olarak Google E-Tablolar’a dönüştürecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

Bu yöntem, aynı anda birden çok Excel dosyasını dönüştürmeniz gerekiyorsa kullanışlıdır. Özelliği nasıl etkinleştirebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Google Drive web sitesini bir web tarayıcısı açın ve hesabınızla oturum açın.

Adım 2: Sağ üst köşedeki dişli şeklindeki simgeye tıklayın ve beliren menüden Ayarlar’ı seçin.

Aşama 3: Genel sekmesinde, ‘Yüklenen dosyaları Google Dokümanlar düzenleyici biçimine dönüştür’ yazan kutuyu işaretleyin ve değişiklikleri kaydetmek için Bitti’yi tıklayın.

‘Yüklemeleri dönüştür’ seçeneğini etkinleştirdikten sonra Google Drive, yüklediğiniz tüm Excel dosyalarını Google E-Tablolar biçimine dönüştürür. Simgeye bakarak bir Excel dosyasını Google E-Tablolar dosyasından ayırt edebilirsiniz. Bir Excel dosyasında bir ‘X’ simgesi bulunurken, bir Google E-Tablolar dosyasında iki çapraz çizgi bulunur.

‘Yüklemeleri dönüştür’ seçeneğini etkinleştirmenin mevcut dosyalarınızın hiçbirini etkilemediğini belirtmekte fayda var. Ancak bu, tüm Office dosyalarını Google’daki benzerlerine dönüştürecektir. Örneğin, bir Word belgesi yüklerseniz, Google Dokümanlar’a dönüştürülür. Bunun olmasını istemiyorsanız, Excel dosyalarınızı dönüştürdükten sonra seçeneği devre dışı bırakmayı düşünmelisiniz.

İşbirliğine Başlayın

Google E-Tablolar, ortak çalışma özellikleri nedeniyle profesyoneller ve kuruluşlar arasında popülerlik kazanmıştır. Microsoft Excel kadar çok özelliği olmasa da sadeliği onu mükemmel bir elektronik tablo yöneticisi yapar. Google E-Tablolar’ı kullanmayı tercih ederseniz, Excel dosyalarınızı Google E-Tablolar’a dönüştürmek için yukarıda listelenen yöntemlerden istediğinizi seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu