Gündem

Discord’da Yavaş Mod Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

Herkese açık bir Discord sunucusunun üyesiyseniz, birkaç kişi arasındaki konuşmaların bir kanalı ne kadar hızlı mesajlarla doldurabileceğini zaten biliyorsunuzdur. Bu, sunucu yöneticilerinin konuşmaları yönetmesini zorlaştırabilir. Discord’un yavaş modunun çözmeyi amaçladığı sorun budur.

Discord’da yavaş modu nasıl etkinleştireceğinizi veya devre dışı bırakacağınızı göstereceğiz. Bunu yapmadan önce, Discord’un yavaş mod özelliğinin tam olarak ne olduğunu ve neden yararlı olduğunu anlayalım.

Discord’da Yavaş Mod Nedir ve Nasıl Faydalıdır?

Discord’un yavaş mod özelliği, bir kullanıcının bir kanalda gönderebileceği mesaj sayısını sınırlamaya yardımcı olur. Örneğin, yavaş modun aktif olduğu bir kanalda mesaj gönderirseniz, yenisini göndermeden önce bekleme süresinin dolmasını beklemeniz gerekir. Soğuma süresi beş saniye kadar kısa veya altı saat kadar uzun olabilir. Bekleme süresi içinde başka bir mesaj göndermeye çalışırsanız, bir bildirim alırsınız ve ekran sallanır.

Discord’un yavaş modu, sunucu yöneticilerinin işleri yavaşlatmasına ve özellikle büyük sunucularda istenmeyen postaları azaltmasına yardımcı olur. Elbette yavaş mod kısıtlamaları, sunucu sahipleri, yöneticiler ve kanalı veya mesajları yönetme izni olan kullanıcılar için geçerli değildir. Yine de her zamanki gibi mesaj gönderebilecekler.

Artık yavaş modun ne olduğu hakkında adil bir fikriniz olduğuna göre, onu masaüstü ve mobil cihazlardan nasıl etkinleştirebileceğinizi veya devre dışı bırakabileceğinizi görelim.

Masaüstünde Discord’da Yavaş Modu Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Discord’da yalnızca bir sunucu sahibi, yönetici veya moderatör yavaş modu yapılandırabilir. Hem PC’de hem de Mac’te Discord’da yavaş modu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Aşama 1: Discord uygulamasını açın veya tarayıcınızda Discord web istemcisine gidin. Ardından, henüz yapmadıysanız hesabınızda oturum açın.

Adım 2: Yavaş modu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz kanala gidin. Kanalın adının yanındaki dişli şeklindeki simgeye tıklayın. Bu kanal ayarlarını açacaktır.

Aşama 3: Genel Bakış bölümünde, yavaş modun süresini ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın. Beş saniye ile altı saat arasında herhangi bir zamana ayarlayabilirsiniz.

Yavaş modu devre dışı bırakmak istiyorsanız kaydırıcıyı Kapalı konumuna getirin.

4. Adım: Yavaş modu etkinleştirdikten veya devre dışı bıraktıktan sonra, sağ alt köşedeki Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Bir kanalda yavaş mod etkinleştirildikten sonra, sohbet ekranının alt kısmında ‘Yavaş mod etkinleştirildi’ mesajını görürsünüz.

Bu kısıtlamadan muafsanız, ‘Yavaş mod etkin, ancak bağışıksınız’ mesajını görürsünüz. Böylece geri sayım sayacı hakkında endişelenmeden mesaj gönderebilirsiniz.

Mobil için Discord’da Yavaş Modu Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Bir Discord kanalında yavaş modu mobil uygulamasından etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak mümkündür. Discord’un arayüzü hem Android hem de iPhone’da neredeyse aynıdır. Dolayısıyla aşağıdaki adımlar her iki platformda da çalışacaktır.

Aşama 1: Telefonunuzda Discord uygulamasını açın.

Adım 2: Yavaş modu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz kanala gidin. Kanalın adına uzun basın ve beliren menüden Kanalı düzenle’yi seçin.

Aşama 3: Kanal Ayarları sayfasında, Yavaş Mod Dolum Süresi bölümüne gidin. Yavaş mod için bir aralık ayarlamak için kaydırıcıyı sağa hareket ettirin. Soğuma süresi 5 saniye ile 6 saat arasında olabilir.

Alternatif olarak, kanal için yavaş modu devre dışı bırakmak istiyorsanız kaydırıcıyı en sola hareket ettirin.

4. Adım: Yavaş modu etkinleştirdikten veya devre dışı bıraktıktan sonra, değişiklikleri kaydetmek için sağ üst köşedeki Kaydet’e dokunun.

Kanalınıza geri dönün, altta ‘Yavaş mod etkinleştirildi’ mesajını göreceksiniz. Ne yazık ki, Discord’da sunucu genelinde yavaş modu etkinleştirme seçeneği olmadığından bu adımları her kanal için ayrı ayrı tekrarlamanız gerekecek.

Yavaş ve istikrarlı

Discord’un yavaş mod özelliği, Discord sunucusundaki içeriğin denetlenmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, zaman zaman bir konuşmanın akışını da kesebilir.

Bir Discord sunucusunda konuşmaları denetlemenin tek yolu yavaş modu etkinleştirmek değildir. Sunucunuzu güvende tutmak için her zaman Discord moderatör botlarını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, sorun çıkaranları susturarak veya yasaklayarak kuralları uygulamak için sunucu yöneticileri atayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu