Gündem

Discord’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yönetilir?

Discord’un bu kadar popüler hale gelmesiyle hesap ayrıntılarınızı güvende tutmak isteyebilirsiniz. Kişisel bilgileriniz dışarı sızarsa veya Discord hesabınızın bir parçasıysa kolayca hacklenebilir hale gelir.

Discord, 2FA olarak da bilinen iki faktörlü kimlik doğrulama eklemenizi sağlar ve uygulamada oturum açmaya çalıştığınızda başka bir güvenlik düzeyi sağlar. Discord, kimlik doğrulanana kadar kimseye erişim sağlamaz. İşte nasıl çalıştığı.

Doğrulayıcıları Discord ile Kullanma

2FA, hesabınız için ekstra bir koruma katmanıdır. Bu nedenle, hesabınıza yalnızca sizin erişebilmenizi sağlar. 2FA’yı etkinleştirirken, Discord bir kimlik doğrulayıcı kullanmanıza izin verir. Önerilen iki seçenek şunlardır:

  • Google Kimlik Doğrulayıcı: Google Authenticator uygulaması, tercih ettiğiniz giriş yöntemini seçmenizi gerektirir. İki seçenek, sağlanan anahtarı yazmak veya bir QR kodunu taramak. Kameranızı kullanan iPhone’lar için bir QR kodunu taramak kolaydır. Ancak, bir Android cihaz kullanıyorsanız, QR kodunu taramak için bir barkod tarayıcı uygulaması yüklemeniz gerekir.
  • Doğru mu? Authy kimlik doğrulayıcıyı kullanırken cihazınızı doğrulamak için e-posta adresinizi ve telefon numaranızı sağlayın. Cihazınızı kısa mesaj veya telefon görüşmesi yoluyla doğrulamayı seçebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, yeni bir hesap eklemek için ekranın ortasındaki + simgesine dokunun. Bunu yaptığınızda, kodu yazmanız veya bir QR kodu taramanız için Kimlik Doğrulama Hesapları ekranına yönlendirilirsiniz.

Yukarıdaki kimlik doğrulayıcıların dışında, Google veya Apple mağazalarında bulunan diğerlerini indirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kimlik doğrulama uygulamasıyla Discord’da görüntülenen QR kodunu taramak.

Discord’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirme

2FA için yukarıdaki kimlik doğrulayıcılardan herhangi birini kullanmak için yapmanız gerekenler:

Aşama 1: Cihazınızda Discord’u başlatın.

Adım 2: Ekranın altına gidin ve görüntü resminizin hemen ardından Dişli simgesine dokunun.

Aşama 3: Kişisel bilgilerinizi görüntülemek için Ayarlar menüsünde Hesabım’a tıklayın.

Adım 4: Seçenekler listesini aşağı kaydırın ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir’i seçin.

Adım 5: Kimliğinizi doğrulamak için Parolanızı girin ve Devam’a tıklayın.

Adım 6: Uygulama mağazasından telefonunuza herhangi bir Google Authenticator veya Authy indirin. Bu durumda, Google Authenticator’ı kullanacağız.

Adım 7: Kimlik doğrulayıcıyı telefonunuzda başlatın.

Adım 8: Başlangıçta Discord’da görüntülenen QR kodunu taramayı seçebilir veya Discord’daki kodu kimlik doğrulayıcıya girebilirsiniz.

Adım 9: Doğrulayıcı uygulamanızda görüntülenen kodu Discord’a girin ve Etkinleştir’e tıklayın. Uygulama kodları kabul ettikten sonra 2FA aktif hale gelir.

Adım 10: Ekstra güvenlik için ve telefonunuzu kaybetmeniz gibi bir duruma karşı korunmak için telefonunuzu yedek olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca yedek kodları indirebilir ve güvenli bir yerde saklayabilirsiniz.

Adım 11: Ayarlarınızı kaydetmek ve Discord’u kullanmaya devam etmek için Bitti’ye dokunun.

TYukarıda belirtilen yöntem, 2FA’yı etkinleştirmek için iPhone ve Android cihazlarda da kullanılabilir.

Discord’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Devre Dışı Bırakma

Belirli durumlar, 2FA’yı geçici olarak devre dışı bırakmanızı garanti eder. Belki de telefonunuzun bir süre kullanılamayacağını öngörüyorsunuz. Kendinizi böyle bir durumda bulursanız, Discord’da iki faktörlü kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Aşama 1: Cihazınızda Discord’u başlatın.

Adım 2: Ekranın altına gidin ve görüntü resminizin hemen ardından Dişli simgesine dokunun.

Aşama 3: Kişisel bilgilerinizi görüntülemek için Ayarlar menüsünde Hesabım’a tıklayın.

Adım 4: Seçenekler listesini aşağı kaydırın ve ‘İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Etkin’ bölümünün altında 2FA’yı Kaldır’a tıklayın.

Adım 5: Doğrulayıcı uygulamasından Discord Auth kodunu yazın. Alternatif olarak, Discord yedek kodunuzu da girebilirsiniz.

Adım 6: İşlemi onaylamak için 2FA’yı Kaldır üzerine dokunun.

2FA ile Hesap Güvenliğinin Sağlanması

Discord’u 2FA olmadan kullanmak daha az streslidir ve hesabınıza daha hızlı erişmenizi sağlar. Ancak, hesabınızı kötü niyetli kişilere maruz bırakarak sizi saldırıya açık hale getirir. 2FA, Discord giriş ayrıntılarınızı bu şekilde koruyabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir