Gündem

Discord’a Başlarken Bilmeniz Gereken En İyi 5 Şey

Discord’un artan popülaritesi birkaç topluluğu kendine çekiyor. Kullanıcıların benzer ilgi alanlarına sahip arkadaşlar ve yabancılarla metin göndermelerine, görüntülü ve sesli aramalar yapmalarına olanak tanır. Ancak, henüz Discord’u kullanmaya başlamadıysanız, birkaç şeyi bilmek yalnızca uygulamadaki ilerlemenizi hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Harika bir platform olsa da ayarları, seçenekleri ve katmanları nedeniyle birçokları için biraz fazla karmaşık. Bu gönderi, Discord’a başlarken bilmeniz gereken bazı temel şeyler konusunda size rehberlik edecektir.

Discord Sunucusu Nedir?

Discord platformu, benzer düşüncelere sahip bireylerin takılmaları, konularda sohbetler düzenlemeleri ve multimedya paylaşmaları için daha geniş bir topluluk gibi farklı sunucular oluşturmanıza olanak tanır.

Discord’a katılmak veya yeni bir sunucu kurmak ücretsizdir. Sunucu yöneticisi olarak özel bir sunucu kurabilirsiniz. Ayrıca, böyle bir sunucu için özel olarak yalnızca davetli bir bağlantı paylaşmanız gerekir. Herkese açık bir sunucu için, herkes Discord ana sayfasından herkese açık sunucuları keşfederek kolayca katılabilir. Discord’da bir sunucuyu nasıl arayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1: PC’nizde Başlat menüsüne tıklayın ve Discord’u arayın.

Adım 2: Sonuçlardan Discord uygulamasına tıklayın.

Aşama 3: Discord uygulaması başladığında, zaten bir hesabınız varsa, giriş bilgilerinizi girin. Yeni bir kullanıcıysanız, Kayıt Ol’a tıklayın.

4. Adım: Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Public Server’ları keşfetmek için sol sütundaki Pusula simgesine tıklayın.

Adım 5: Public Server penceresinde, tercih edilen bir topluluğu aramak için arama menüsünü kullanabilir veya popüler topluluklara göz atmak için pencerenin solundaki kategorileri kullanabilirsiniz.

Discord Kanalı Nedir?

Anlaşmazlık Kanalları, tartışmaları veya konuşmaları konulara göre ayırmak için genellikle sunucuların içine yerleştirilir. İki kanal kategorisi vardır – Metin ve Ses. Her sunucu en az bir ses ve metin kanalıyla gelir. Bir Discord kanalına nasıl erişeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1: PC’nizde Başlat menüsüne tıklayın ve Discord’u arayın.

Adım 2: Sonuçlardan Discord uygulamasına tıklayın.

Aşama 3: Sol taraftaki sütundan tercih edilen bir sunucuya tıklayın.

4. Adım: Discord sunucusu açıldığında, Metin ve Ses kategorilerine ayrılmış farklı kanalları görmelisiniz. İlgilendiğiniz bir kanala tıklayın.

Ses ve Metin Uyuşmazlık Kanalları Arasındaki Fark

Kullanıcılar ek kanal kategorileri oluşturabilirken, iki yaygın kanal kategorisi Metin Kanalları ve Ses Kanallarıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, metin kanalları, kullanıcıların metin, emojiler, resimler, videolar ve bağlantılar içeren mesajlar göndermesine izin verir.

Ses kanalları, kullanıcıların sesli sohbetler yoluyla iletişim kurmasını sağlar. Kullanıcılar ayrıca başkalarının ekranlarını izleyebilmesi ve paylaşabilmesi için oyunları yayınlayabilir. Bu kanalda çalma veya arama gerekli değildir. Sadece bağlanın ve tartışmanıza başlayın.

Seçtiğiniz kanal türünden bağımsız olarak Discord, izinleri ve rolleri belirlemenize olanak tanır. Tüm bunlar, daha fazla verimlilik elde etmeniz için kanallarınızı ve sunucularınızı düzgün bir şekilde düzenlemenize yardımcı olur.

Discord Nitro Nedir?

Discords Nitro, herkese en popüler özellikleri sunarken, kanallar ve sunucular için belirli geliştirmelere özel erişime sahiptir. Nitro’ya abone olmak ek özellikler sunar. Bu abonelikten sağlanan avantajlar şunları içerir:

  • animasyonlu emojiler
  • HD video akışı
  • sunucu güçlendirmeleri
  • daha yüksek yükleme sınırları
  • profil rozetleri
  • özel discord kullanıcı adı

Discord Nitro aboneliği için nasıl ödeme yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1: PC’nizde Başlat menüsüne tıklayın ve Discord’u arayın.

Adım 2: Sonuçlardan Discord uygulamasına tıklayın.

Aşama 3: Discord uygulamanızın solundaki Discord Ana Sayfası düğmesine tıklayın.

4. Adım: Nitro’ya tıklayın.

Adım 5: Nitro sayfasında Abone Ol’a tıklayın.

6. Adım: Açılır pencerede, yıllık 99,99 ABD Doları ve aylık 9,99 ABD Doları plan arasında seçim yapın.

7. Adım: Ödeme türünüzü seçin ve sipariş detaylarınızı onaylayın.

Discord’da Başka Ne Yapabilirsiniz?

Metin veya Ses kanalında başkalarıyla konuşmanın yanı sıra Discord’da yapabileceğiniz daha çok şey var.

Arkadaşlarınıza ve Sunucu Üyelerine Direkt Mesaj Gönderin

Discord sunucusu dışındaki kişilerle veya arkadaşlarınızla bire bir sohbet edebilirsiniz. İşte nasıl çalıştığı:

Aşama 1: Discord uygulamanızın solundaki Discord Ana Sayfası düğmesine tıklayın.

Adım 2: Arkadaşlar’a tıklayın.

Aşama 3: Arkadaş listenizi görmek için Discord penceresinin üst kısmındaki Tümü sekmesine tıklayın. Arkadaşınız listede gösterilmiyorsa, Arkadaş Ekle’ye tıklayarak ona Arkadaşlık İsteği gönderebilirsiniz.

4. Adım: Arkadaşınıza mesaj göndermek için adının yanındaki Mesaj simgesine tıklayın.

Adım 5: Bir arkadaşınızla Görüntülü Arama veya Sesli Arama başlatmak için üç dikey noktayı tıklayın.

Canlı yayın

Discord uygulamasındaki yeni bir gelişme, kullanıcıların bir sunucuya canlı akış yapabilmesidir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1: Sol sütundan tercih edilen bir sunucuya tıklayın.

Adım 2: Discord sunucusu açıldığında, canlı yayın yapmak istediğiniz Ses Kanalına tıklayın.

Aşama 3: Discord uygulamasının sol alt kısmındaki Ekran düğmesine tıklayın.

4. Adım: Açılır pencerede, yayınlamak istediğiniz Uygulamaları veya Ekranları seçin ve Canlı Yayına Geç’e tıklayın. Kanalın diğer kullanıcıları akışınızı görmelidir.

Adım 5: Videonuzu kullanmak için Discord uygulamasının sol alt kısmındaki Video düğmesine tıklayın. Diğer kullanıcılar sizi web kameranızdan görebilmelidir.

Farklı Hesapları Discord’a Bağlama

Discord’u kullanırken yapabileceğiniz başka bir şey de oyun, Spotify ve diğer hesaplarınızı bağlamaktır. Discord’da desteklenen oyun hesapları arasında PlayStation, Xbox ve Steam bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu