Gündem

Discord Sunucusu Kurma Rehberi

Discord’da belirli bir konuya veya ilgi alanına adanmış bir topluluk oluşturmak istiyorsanız, yapılacak ilk şey bir sunucu oluşturmaktır. Sunucular, konulara göre ayrı kanallara sahip olabileceğiniz forumlar gibidir.

Anlaşmazlık var 19 milyon aktif sunucu, çoğu özel sunucuyla. Özel sunucular genellikle küçüktür ve erişim davete bağlıdır. Öte yandan, erişim kısıtlaması olmaması nedeniyle genel hizmetler kullanıcı sayısında genellikle daha fazladır. Herhangi bir kullanıcı ücretsiz olarak bir Discord sunucusu oluşturabilir. Bir Discord sunucusunun nasıl oluşturulacağı ve kurulacağı aşağıda açıklanmıştır.

Discord Sunucusu Oluşturma

Bir Discord sunucusu oluşturmak oldukça basittir. Discord’un iOS, Android, Windows ve Mac için uygulama sürümleri vardır. Veya web sürümünü kullanabilirsiniz. Bu durumda, Windows için Discord uygulaması olacağız. Adımlar, diğer platformlardaki Discord uygulaması için de oldukça benzer.

Discord sunucusu oluşturmanın iki yolu vardır. Mevcut bir Discord şablonunu kullanabilir veya kendi şablonunuzu oluşturabilirsiniz. Aşağıda her bir sürecin nasıl çalıştığını size göstereceğiz:

Mevcut Bir Discord Şablonunu Kullanmak

Mevcut bir şablondan yeni bir Discord sunucusu oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Aşama 1: Windows Başlat menüsünde Discord uygulamasını arayın.

Adım 2: Başlatmak için sonuçlardan Discord uygulamasına tıklayın.

Aşama 3: Discord uygulaması başladığında, bilgilerinizle giriş yapın. Yeni bir kullanıcıysanız, Kaydol’a tıklayın.

Adım 4: Hesabınızda oturum açtıktan sonra, pencerenin solundaki ‘Sunucu Ekle’yi temsil eden + işaretini tıklayın.

Adım 5: Discord size “Kendimi Yarat” veya “Bir Şablondan Başla” seçeneği sunacak. ‘Bir Şablondan Başlayın’ altında, Çalışma Grubu, Oyun veya Okul Kulübü gibi seçenekler arasından seçim yapın.

Bir şablon seçtiğinizde, sunucunuzun ihtiyaç duyduğu belirli kanalları otomatik olarak oluşturur. Ayrıca yeni kanallar ekleyebilir ve sunucuyla gelenleri silebilirsiniz.

Adım 6: Bir şablon seçtikten sonra Discord, sunucunun ‘Bir kulüp veya topluluk için’ mi yoksa sadece ‘Ben ve arkadaşlarım için’ mi olduğunu sorar. Tercih ettiğiniz seçeneği belirleyin veya soruyu atlayabilirsiniz.

Bir topluluk sunucusu ile arkadaşlarınız için bir sunucu arasında birkaç ince fark vardır. İlki, Duyurular veya Kurallar ile birlikte gelecek. Gerekli görmezseniz bu adımı her zaman atlayabilirsiniz.

Adım 7: Bir resim yükleyin ve sunucunuz için bir ad verin.

Adım 8: Sunucuyu başlatmak için Oluştur’a tıklayın.

Discord Şablonunuzu Oluşturma

Discord şablonunuzu oluşturmak zor değil. Mevcut bir şablonu kullanmanın tek farkı, kanalların, rollerin ve izinlerin Discord şablonları için konu seçiminize göre sağlanmasıdır. Ancak, şablonunuzu oluşturduğunuzda yalnızca bir genel kanalınız olur. İşte nasıl çalıştığı:

Aşama 1: Windows Başlat menüsünde Discord uygulamasını arayın.

Adım 2: Başlatmak için sonuçlardan Discord uygulamasına tıklayın.

Aşama 3: Discord uygulaması başladığında, zaten bir hesabınız varsa, giriş bilgilerinizi girin. Yeni bir kullanıcıysanız, Kaydol’a tıklayın.

Adım 4: Hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan pencerenin solundaki + işaretine tıklayın ve ‘Sunucu Ekle’yi temsil edin.

Adım 5: Discord size “Kendimi Yarat” veya “Bir Şablondan Başla” seçeneği sunacak. ‘Kendimi Yarat’ı tıklayın.

Adım 6: Bir sonraki pencerede Discord, sunucunun ‘Bir kulüp veya topluluk için’ mi yoksa sadece ‘Ben ve arkadaşlarım için’ mi olduğunu sorar. Tercih ettiğiniz seçeneği belirleyin veya soruyu atlayabilirsiniz.

Adım 7: Bir resim yükleyin ve sunucunuz için bir ad verin.

Adım 8: Sunucuyu başlatmak için Oluştur’a tıklayın.

Discord Kanalı Oluşturma

Daha önce belirtildiği gibi, şablon seçiminize bağlı olarak, farklı türde Discord kanalları alırsınız. Ancak kullanıcılar kanalları oluşturmaya karar verebilir.

Kanal Kategorileri Oluşturma

Discord sunucunuzda, Metin Kanallarını ve Ses Kanallarını bulacaksınız. Metin Kanalları mesajları, resimleri ve videoları paylaşmak içindir; Ses Kanalları ise ekran paylaşımı, görüntülü/sesli sohbet ve akış içindir. Kanal oluşturduğunuzda, bunları Metin veya Ses altında kategorize etme seçeneğiniz vardır.

Ancak kendi kategorilerinizi de oluşturabilirsiniz. Kategoriler, kanallarınızı düzgün bir şekilde düzenlemenize yardımcı olur.

Aşama 1: Discord penceresinin üst kısmında, sunucu adının yanındaki açılır listeye tıklayın.

Adım 2: Seçeneklerden Kategori Oluştur’a tıklayın.

Aşama 3: Kategori Adını Girin.

Adım 4: Kategorinin seçilen kişiler tarafından görülebilmesini istiyorsanız, Özel Kategori’nin yanındaki açma/kapatma düğmesine tıklayın.

Adım 5: Kategori Oluştur’a tıklayın.

Adım 6: Yeni kategori altında yeni bir kanal oluşturabilir veya imlecinizi mevcut kanalların üzerine getirip yeni kategoriye sürükleyebilirsiniz.

İnsanları Sunucunuza Davet Etme

Kanalınızı ve kanal kategorilerinizi oluşturduktan sonra arkadaşlarınızı veya halkı sunucunuza davet etmeye başlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Aşama 1: Discord penceresinin üst kısmında, sunucu adının yanındaki açılır listeye tıklayın.

Adım 2: Seçeneklerden İnsanları Davet Et’e tıklayın.

Aşama 3: Bağlantının panonuza alınması için Kopyala’ya tıklayın.

Adım 4: Bağlantının süresinin asla dolmamasını istiyorsanız, ‘Bu bağlantıyı hiçbir zaman sona ermeyecek şekilde ayarla’ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Adım 5: Arkadaşlarınızla veya halkla paylaşmak için bağlantıyı tercih ettiğiniz platforma yapıştırın.

Discord Rolleri Oluşturma

Discord’daki roller, kullanıcılara belirli izinler sağlar. Örneğin bir moderatör, verdiğiniz izinlere bağlı olarak mesajları silebilir veya kullanıcıları yasaklayabilir. Discord’a yeni roller eklemek oldukça basit, işte yapmanız gerekenler.

Aşama 1: Discord penceresinin üst kısmında, sunucu adının yanındaki açılır listeye tıklayın.

Adım 2: Seçeneklerden Sunucu Ayarları’na tıklayın.

Aşama 3: Sol bölmeye gidin ve Roller’i tıklayın.

Adım 4: Rol Oluştur’a tıklayın.

Adım 5: Yeni rolü listede Yeni Rol olarak görmelisiniz. Görüntü sekmesi altında, Bir Rol Adı Sağlayın.

Adım 6: Rol Rengi atayın.

İkinci seviyedeki Discord sunucuları Rol Simgelerini de içerebilir.

Adım 7: İzinler sekmesine tıklayın ve oluşturulan yeni rolün sorumluluklarını seçmek için listelenen 32 izni gözden geçirin.

Adım 8: Üyeleri Yönet sekmesine tıklayın ve yeni role eklemek istediğiniz Üyeleri Arayın.

Adım 9: Değişikliklerinizin geçerli olması için ekranınızın altındaki Değişiklikleri Kaydet’e tıklayın.

Discord’da Javascript Hatalarını Düzeltme

Bir Discord sunucusunun nasıl kurulacağı ile ilgili bu kadar. Bir hata fark ederseniz çalışan tüm işlemleri sonlandırmayı deneyin. Discord Sunucusu sırasında Javascript hatası kurulum süreci.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir