Gündem

Bir Discord Kanalı Masaüstünde ve Mobilde Nasıl Kilitlenir

Popüler topluluk oluşturma araçlarından biri olan Discord, arkadaşlar, aile ve tanıdıkların bağlantıda kalması için bir ortam sağlar. Bir Discord sunucusunda, farklı amaçlar için birden çok kanal oluşturabilirsiniz. Örneğin, aile veya arkadaşlar için farklı ilişki tabanlı kanallar. Ayrıca sanat, oyun vb. ilgi alanlarına göre kanallar oluşturabilirsiniz.

Ancak, bir sunucuda farklı kanallar oluşturulursa, sunucudaki diğer üyeler bunlara erişebilir. Bir kanala erişim haklarını yönetmek için, onu özel yaparak veya mesaj göndermek gibi belirli eylemleri kısıtlayarak kilitleyebilirsiniz. Her iki yöntemin de nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır.

Bir Kanalı Gizli Yaparak Kilitleme

Bir Discord kanalını özel yapmak, sunucudaki diğer üyelerden gizlenir. Bu kanallara erişim, sunucu rollerine veya yönetici davetlerine bağlı olacaktır. Bir kanalı özel yapmak için izlenecek adımlar şunlardır.

Aşama 1: Discord uygulamasını başlatın.

Bir Discord kanalını özel yapmak için sunucu yöneticisi olmanız veya doğru izinlere sahip olmanız gerekir.

Adım 2: Discord uygulamanızın solunda, erişiminiz olan sunucuların bir listesini görmelisiniz. Gizlemeniz gereken kanalı barındıran sunucuya tıklayın.

Aşama 3: Discord sunucusu açıldığında, mevcut farklı metin ve ses kanallarını görmelisiniz. Kanal adını gizlemek için dişli çark simgesiyle gösterilen Kanalı Düzenle’ye tıklayın.

Bir kanalın dişli çark simgesini bulmak için imlecinizi kanal adının üzerine getirmeniz gerekir.

Adım 4: Yeni pencerede, İzinler’e tıklayın.

Adım 5: Yeşil bir dolgu görünene kadar Özel Kanalın yanındaki düğmeyi tıklayın. Yeşil dolgu, özel seçeneğin etkinleştirildiğini gösterir.

Özel Kanal geçişini etkinleştirdiğinizde, yalnızca önceden eklenmiş kanal kullanıcıları bunu görebilir. Ayrıca sunucuda Sunucu Sahibi veya Yönetici rolü olan her kullanıcı kanalı görebilir ve kullanabilir.

Adım 6: Belirli kişilere Gizli Kanala erişim izni vermek için Üye veya rol ekle düğmesine tıklayın.

Adım 7: Üyeleri veya rolleri ekledikten sonra Bitti’ye tıklayın.

Adım 8: Gelişmiş izinler’e tıklayın.

Adım 9: Roller/Üyeler altında, rolleri veya üyeleri göreceksiniz. Bir role veya üyeye tıklayın ve Genel Kanal İzinleri altında, Erişimlerini kaldırmak için Kanalı Görüntüle’nin yanındaki x düğmesine tıklayın.

Adım 10: İzinleri seçtikten sonra, sayfada açılır pencere olarak görünen Değişiklikleri Kaydet’e tıklayın.

Android veya iPhone’da bir kanalı özel yapma işlemi yukarıda açıklanana benzer.

Yorumları Devre Dışı Bırakarak Bir Kanalı Kilitleme

Belirli bir kanalın görünümünü tamamen engellemek yerine yorumları da devre dışı bırakabilirsiniz. Duyuruları veya kuralları göndermek için bir kanal oluşturmanız gerekiyorsa bu seçenek tercih edilebilir. Yorumları devre dışı bırakarak, kanalı salt okunur bir kanal haline getirirsiniz. Yalnızca bir kanal için yorumları devre dışı bırakmak için yapmanız gerekenler:

Aşama 1: Pencerenin üst kısmında, sunucu adının yanındaki açılır oka tıklayın.

Adım 2: Sunucu Ayarları’na tıklayın.

Aşama 3: Sunucu üyelerine roller atamak için Rol Oluştur’a tıklayın.

Adım 4: Pencerenin en altına gidin ve Kaydet’e tıklayın.

Adım 5: Sunucu ana sayfasına geri dönün ve kanal adının yanındaki Dişli simgesine tıklayın.

Adım 6: İzinler ve Gelişmiş İzinler’e tıklayın.

Adım 7: Roller/Üyeler altında, oluşturduğunuz rolleri veya üyeleri görmelisiniz. Bir role veya üyeye tıklayın.

Adım 8: Metin Kanalı İzinleri’ne ilerleyin.

Adım 9: Üyelerin kanala mesaj göndermesini engellemek için Mesaj Gönder alanının yanındaki x butonuna tıklayınız. Belirli bir üyeye erişim izni vermek için, adını tıklayın ve mesaj gönderebilmelerini sağlamak için onay işaretini tıklayın.

Adım 10: Değişikliklerinizi uygulamak için pencerenin en altına gidin ve Kaydet’i tıklayın.

Discord’da Çevrimdışı Görünmek

Artık bir Discord kanalını nasıl kilitleyeceğinizi biliyorsunuz. Yukarıda tartışılan her iki yöntem de tüm cihazlarda aynı şekilde çalışır. Aniden daha önce herkese açık, özel kanallar yaparsanız, sunucu üyelerinin size mesaj gönderme olasılığı yüksektir. Başka bir alternatif de, Discord profilinizin çevrimdışı görünmesini sağlamanızdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir