Gündem

Bakan Çavuşoğlu, İsveçli profesörün staj başvurusunu reddettiği öğrenciyi aradı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveçli profesörün NATO gerekçesiyle staj başvurusunu reddettiği Türk öğrenciyi aradı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda “Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılığa karşı tavrımız net! Zehra kızımızın bir İsveç üniversitesinde karşılaştığı olay, eğitimin siyasete alet edilmesinin kötü bir örneği. Telefonla görüşmemizde kendisini dirayeti ve vakarlı duruşu için tebrik ettim” ifadelerini kullandı.

Mağdur edilen öğrenciyi arayan Çavuşoğlu, telefon görüşmesinde, “Demokrasi ve insan haklarına önem verdiğini söyleyen ülkelerin bile bir öğrencinin geleceğine bağladığını gördük ve bundan da üzüntü duyduk” diye konuştu.

Staj başvurusuna NATO üyeliği gerekçesiyle ret 

Stokholm Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Per Carlbring psikoloji öğrencisi Fatma Zehra S.’nin staj başvurusuna, “Sevgili Fatma, seni misafir etmeyi isterdim. Ancak, Türkiye İsveç’in NATO’ya girmesini engellediği için başvurunu reddetmek zorundayım. Üzgünüm” şeklinde cevap vermişti.

Fatma 5 Aralık 2022’de üniversiteye ayrımcılık şikayetinde bulundu. Raporda profesörün cevabının “politik düşüncelere dayandırıldığı” ve “ayrımcı bir tutum sergilediği, hatta tamamen ırkçı olduğu” belirtildi.

İsveçli profesör, İsveç’in NATO üyeliği nedeniyle Türk öğrenciyi cezalandırdı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir