Gündem

Ayçiçek zararlısı "çayır tırtılı" kontrol altına alındı

Trakya’da ayçiçeği tarlalarını istila eden ‘çayır tırtılı’ zararlısı, havadan dronla ilaçlama yapılarak kontrol altına alındı.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, çayır tırtılı zararlısının yoğun gözlendiği İpsala ilçesinde ayçiçeği tarlalarında incelemede bulundu.

Üreticilerle bir araya gelen Aksal, Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt’tan yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Aksal, çayır tırtılının görülmeye başlanmasının ardından hemen çalışmalara başlandığının altını çizdi.

Dron desteğiyle yapılan müdahale sonucu kontrol altında

Kara ekipmanları ve dron ile ilaçlamaların yapıldığını vurgulayan Aksal, "Trakya bölgesinde ayçiçeği ekili alanlarda tespit edilen çayır tırtılı istilasından ilimiz genelinde köylerimiz etkilenmişti. İlk andan itibaren ilgili kurumlarımızın, yetkililerin çalışmaları ve çiftçilerimizin yoğun gayretleri ile gerek kara ekipmanları gerek havadan dron desteğiyle yapılan müdahale sonucu süreç kontrol altına alınmıştır" dedi.

Aksal, İpsala Su Ürünleri İstasyonu ve Sarıcaali Kadın Girişimcileri Kooperatifini de ziyaret etti, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
apk indir