Gündem

Arkadaşınızın Facebook Messenger’da Uygun Olmaması Ne Anlama Gelir?

Arkadaşınıza Messenger’da sadece ‘bu kişi müsait değil’ hatası almak için mesaj göndermeye mi çalışıyorsunuz? Bu oldukça kafa karıştırıcı olabilir, özellikle Facebook Messenger bu hataya neden olan olası faktörler hakkında herhangi bir ayrıntı sunmadığından. Facebook Messenger’da ‘arkadaşınız müsait değil’ durumunu size atmaktan sorumlu olan birçok nedeni daralttık.

Kesin bir sebep olmasa da ‘bu kişi müsait değil’ uyarısı kesinlikle Messenger’da bir bug değil. Bu hatanın yüksek olası nedenlerine daha yakından bakalım.

Çözümlere başlamadan önce, telefonunuzda Messenger uygulamasının güncellendiğinden emin olun.

1. Kişi Tarafından Engellendiniz

Diğer kişi, bir düştükten sonra sizi engellemiş olabilir. Böyle bir durumda, kişinin profilini, gönderilerini kontrol edemez ve hatta Messenger’da onlara ulaşamazsınız. Messenger uygulamasında mevcut sohbet dizisini açmaya çalıştığınızda, ‘bu kişi uygun değil’ mesajını alacaksınız.

Messenger, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini korumak için gelişir. Biri sizi engellediğinde, eylem için asla bir mesaj almazsınız. Bunun yerine, her yerde engellenmenin ipuçlarını bulabilirsiniz. Örneğin, arkadaşınızın hikayelerini, profil resimlerini kontrol edemez, kişiye mesaj gönderemez veya son gönderilerini kontrol edemezsiniz.

2. Kişiyi Engellediniz

Kişiyi uzun zaman önce engelledin ve tamamen unuttun mu? Messenger’da bir kişiye mesaj göndermeye çalışmadan önce Facebook’ta engellenenler listesini tekrar ziyaret etmeniz ve bir kişinin engellemesini kaldırmanız gerekebilir. Messenger’da birinin engellemesini nasıl kaldırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Messenger’ı Android veya iPhone’da açın

Adım 2: Sol üst köşedeki profil resmine dokunun.

Aşama 3: Gizlilik menüsüne gidin.

4. Adım: Engellenen Hesaplar’ı seçin.

Adım 5: Engelini kaldırmak istediğiniz bir kişiyi seçin.

6. Adım: Facebook’ta Kilidi Aç’a dokunun ve aynı menüden bunu yapmanın sonuçlarını kontrol edin.

Belirli bir kişinin engellemesini kaldırdıktan sonra, o kişiye Messenger’da bir metin göndermeyi deneyin ve ‘bu kişiye uygun değil’ uyarısını fark etmeyeceksiniz.

3. Kişi Hesabı Devre Dışı Bıraktı

Kullanıcı ara vermek için Facebook hesabını kapatmış olabilir. Hesabı devre dışı bırakılmış birine mesaj göndermeye çalıştığınızda, ‘bu kişi uygun değil’ mesajını göreceksiniz. WhatsApp, Telegram veya Snapchat gibi diğer sosyal medya uygulamalarından arama veya DM (doğrudan mesaj) yoluyla onlara ulaşmaktan başka seçeneğiniz yok.

4. Facebook Hesabı Askıya Aldı

Arkadaşınız Facebook üzerinden bazı karanlık faaliyetlerde bulunuyorsa, şirket hesabı askıya almış olabilir. Belki bitmeyen yorumlarla spam yapıyor veya sosyal kanallarda uygunsuz içerik paylaşıyor. Birisi bu kişiyi Facebook’a bildirmiş olabilir ve bazı araştırmalardan sonra Facebook hesabı askıya alabilir.

Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, Facebook’un da güçlü şartlar ve koşullar sözleşmesi ve yönergeleri vardır. Bunları ihlal ederseniz, platformdan yasaklanabilirsiniz.

Başkaları Messenger’da kullanıcıya ulaşmaya çalıştığında, sohbet dizisinde ‘bu kişi müsait değil’ mesajını fark edecekler.

5. Kişi Hesabı Sildi

Facebook, kullanıcıların hesaplarını kalıcı olarak silmelerine izin verir. Birisi reklamlarla ve gereksiz içeriklerle dolu alakasız Facebook zaman çizelgesinden besleniyorsa, devam edip hesabı silmiş olabilir.

Kişi, platformda resmi olarak müsait değil ve ona Messenger’da ulaşamazsınız.

6. Messenger’ı Durdurmaya Zorla

Belki kişi engelinizi kaldırmıştır ve ona Messenger’da hala mesaj gönderemiyorsunuzdur. Değişikliğin mobil uygulamaya yansımadığı görülüyor. Messenger’ı kapatmaya zorlayabilir ve tekrar deneyebilirsiniz.

iPhone’da son uygulamalar menüsüne gidin (yukarı kaydırıp basılı tutun) ve Messenger’ı tamamen kapatın. Tekrar açın ve bir mesaj göndermeyi deneyin.

Android kullanıcılarının uygulamayı yeniden başlatmak için aşağıdaki adımları izlemesi gerekir.

Aşama 1: Uygulama çekmecesinden veya ana ekrandan Messenger uygulaması simgesini bulun.

Adım 2: Uygulama simgesine uzun dokunun ve uygulama bilgi menüsünü açın.

Aşama 3: Zorla durdurmaya dokunun ve gitmeye hazırsınız.

Facebook Yönergelerini Anlayın

Birisiyle iletişim kurmanın tek yolu buysa, Messenger’daki ‘Bu kişi müsait değil’ mesajı korkunç olabilir. Yukarıdaki noktaları aklınızda bulundurun ve arkadaşınız Facebook’ta müsait olmadığında kafanız karışmasın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
luxury tekel